Klasický pevný disk proti SSD? Toshiba to nevidí tak jednoznačně

21

SSD v noteboocích je podle nás naprostá nutnost. Toshiba to ale nevidí tak jednoznačně a vypočítává i nevýhody. Srovnává oba disky ve čtyřech parametrech, podle kterých vychází souboj SSD a HDD 2:2. Pokusíme se s nimi v tomto článku argumentovat.

 1. Rychlost. Zde jasně vyhrává SSD, to není třeba rozepisovat. Toshiba dále uvádí, že pro rychlost je potřeba více než 2 GB operační paměti, a proto dodává do všech notebooků minimálně 4 GB. Cnews.cz: Podle nás je ale minimum 8 GB.
 2. Odolnost. Také zde vede SSD, jelikož proti plotnovému disku neobsahuje žádné pohyblivé části. Prudší náraz při pohybu hlavičky může disk zničit. Pevné disky obsahují mnoho technologií, které hlavičky disku včas zaparkují, ale potřebují k tomu předchozí pohyb, aby dokázaly zareagovat. Cnews.cz: Toshiba správně vypočítává nevýhody, nicméně konkrétně pro notebooky s místem pro dva disky je tento bod stejně neopodstatněný.
 3. Nebezpečí selhání. Zde je lepší pevný disk před SSD, neboť z něj lze teoreticky data zachránit. V případě vadných sektorů dokáží obě technologie do určité míry tyto přemapovat, nicméně to znamená brzký konec disku. U SSD je navíc nástup chybovosti rychlejší. Jakmile se ale porouchá, z SSD už žádná data nedostanete, zatímco u HDD to u specializovaných firem možné je. Cnews.cz: V praxi data na SSD stejně být nemají. Pokud v notebooku nemáte možnost druhého disku, mějte sebou externí, případně mějte data zálohovaná třeba přes Dropbox.
 4. Cena. Zde také vede pevný disk. Toshiba uvádí srovnání terabajtového SSD disku TQ300 za 11 428 Kč a terabajtového harddisku L200 za 1590 Kč. Cnews.cz: Ale podle nás to není tak jednoznačné. Určitě je lepší mít v notebooku třeba 120GB SSD za cenu už od 1400 Kč, než za podobnou cenu 500GB HDD. Chybějící kapacitu je vždy lepší získat jiným způsobem, než vzdáním se SSD.
zdroj: Toshiba

Doporučení

Ač jsou některé argumenty proti SSD v úvodních bodech lehce zavádějící, tak Toshiba nakonec doporučuje to stejné, co už mnoho let tvrdíme ve všech článcích i my. Totiž kombinaci obou disků. Pokud to u notebooku nejde, můžete vyměnit DVD mechaniku za rámeček, výjimečně u některých modelů je ale v šasi místo pro dva disky, i když to výrobce neuvádí. Stačí se podívat pod kryt.

Když se podíváme na nabídku notebooků Toshiba třeba na Alze, tak modely s SSD sice převažují, ale i tak je zhruba třetina modelů nabízena jen s pomalým diskem. Týká se to i konfigurací okolo 30 000 Kč, konkrétně třeba celkem slušného laptopu Tecra A40, který ale naštěstí má i DVD mechaniku. Jsme rádi, že Toshiba vlastně nepřímo doporučuje její výměnu za rámeček pro druhý disk.

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE

 1. zrovna ty malé SSD -120-250GB jsou vhodné spíš pro pracovní stroje, pro multimediální i s nějakým hraním je lepší dát 1TB 7200ot. Není to tak rychlé jako SSD ale když se o to uživatel stará (hlavně pravidelné čištění cache adresářů plus defragmentace, vypnutý swap) tak je to pořád hodně dobře použitelné a nijak extra pomalé.

    • Já mluvím obecně. Do notebooku SSD na systém bezpodmínečně. Disk HDD 2,5 je lepší koupit SSHD od Seagate s 5let zárukou.
     Osobně nepovažuji důležité mít v přenosném zařízením velkou kapacitu pokud vyloženě nemám výkonný herní notebook s možností pracovat v rawech či videem.
     Do přenosného zařízení důležitá data nepatří bez patřičné zálohy.

    • Co si koupit dva 4TB disky a zapojit je do Raidu 1 (mirror) „ty troubo“?!
     Osobně nevím o tom že by HDD jen tak z nenadání umřel. Vždycky dá jistý náznak před chcípnutí. SSD by mělo být daleko spolehlivější protože při náznaku selhání by se mělo uzamknou proti zápisu.
     Ze statistik vyplývá že HDD mají obecně vysokou spolehlivost a životnost pokud je daný kus z výroby v pořádku. Pokud je to zmetek tak ten chcípne většinou v době záruky. Většinou v prvních třech měsících.
     Co se týče spolehlivosti SSD tak je málo dat o tom. Zatím to ale vypadá že pokud je disk od kvalitního výrobce tak má 10x lepší životnost minimálně než HDD.
     Co mám zkušenost z výroby tak největší poruchovost mají HDD pak M,2 SSD a 2,5 SSD (naprosté minimum). Tak jako tak z drtivé většiny špatný disků šly data obnovit.

     • Preco by som mal byt hlupak, ktory prepadol z matematiky, ked si kupim 1TB disk alebo mensi?
      Pomer cena vs kapacita maju horsi ale ked raz tu kapacitu nevyuzijem, tak preco by som si mal kupovat drahsi disk? Neviem kto tu je ozajstny hlupak.
      Najlacnejsi 1TB disk stoji u zeleneho muzika necelyh 47 eur. Najlacnejsi 2TB disk tam stoji nieco cez 68 eur.
      Velka vecsina ludi nevie vyuzit vecsi ako 1TB disk. Vo firmach je i 500GB vela.

     • Ještě jsi toho málo zažil, takže prostě jen zatím netušíš jak HDD odejde bez varování do kremikoveho nebe…. například si ho tam sebou vezme vadný zdroj, úplně běžná věc ….
      A RAIDove pole si dneska má BFU fakt stavět nebude, to můžeš být úplně vklidu. Takže SSD na systém, na to při té dnešní zlodějně stačí kdejaka „dvoustovka“ a dal normálně terovky, maximálně dvouterovky a i ty už jsou technologický zbytečně moc na hraně, to už dneska ví každý kdo o data na těchhle monster discích, které nejsou nic jiného než pomeřovaním pinďourů mezi korporacema přišel, buď rád že ty zatím ne a tohle ber jako varování ….

     • To: Zann
      Osobně mám doma ještě osm funkčních PATA disků. Například nejmenší a nejstarší 40GB disk frčí bez vadného sektoru.
      Že by mi disk odstřelil zdroj se mi osobně nestalo protože dodržuji pravidlo číslo jedna: „nejdůležitější je vždy kvalitní zdroj“
      Jednou jsem opravoval někomu tuhý disk který odstřelil zdroj. Stačilo pouze udělat bypass na napájecí cestě. Jsou tam omezovací součástky napětí a proudu které se většinou usmaží. Disk frčí do teď.
      Fatální u HDD je pokud se ohne čtecí hlava a poškrábe samotné disky což se často nestává. Zaseknuté hlavy jsou taky rutinní opravy. Apod.
      Osobně moc nevěřím diskům HDD s kapacitou 5TB a vyšší. 4TB jsou v poho.

     • PATA disky mám doma funkční taky, ty jsou ale z doby kdy se věci jednak dělali ještě pořádně a druhak ještě nešlo o poměřování piňďourů, to je přesně o tom o čem píšu já, takže – irelevantní.
      Pravidlo číslo jedna je „Nejsi sám, kdo má doma počítač“, takže ano, je spousta PC které jsou postavené dobře a taky spousta PC které jsou postavené blbě, proto říkám že když jsi měl kliku Ty, neznamená to že jsou na tom stejně i jiní. Disk odpálený vadným zdrojem, přepětím v síti nebo třeba jenom při bouřce je prostě běžná věc ano? – irelevantní
      To čemu věříš Ty fakt není úplně důležité, důležité je co říkají surová data a věř tomu, že jestli 4 nebo 5TB je už fakt jedno. Řekne Ti to každý servisák – irelevantní
      „Fatální u HDD je pokud se ohne čtecí hlava a poškrábe samotné disky což se často nestává“ …. u notebooku nejčastější příčina poškození disku a je to jedna z úplně prvních věcí po které při repasi starého notebooku jdou, takže ne že moc často, ale úplně běžně se to stává – irelevantní. Ale jak říkám, moc jsi toho ještě neviděl, neopravoval, nerepasoval, takže se s tím prostě zase tak často nesetkáváš, ale to není podstatné, podstatné je, že rozdělit data na více menších medií je prostě daleko bezpečnější a logičtější, je to jako z prachama, jenom trouba si strčí nějaké delší peníze do jedné banky, to prostě je tak jasné a tak profláklé, že ani nemá smysl o tom diskutovat. Zase na druhé straně čemu já se vlastně divím, když jak se tady onehdy ukázalo, lidi klidně svá citlivá data skladují v telefonech a ocenili by klidně i TB karty v nich 😀 Kdo chce kam ….

  • Ja abych dneska system uz na klasickem HDD fakt nechtel. Ten rozdil v responsibilite je tak velky, ze i snad kazdy BFU dava prednost SSD. Vicemene to maze rozdil mezi Notasem a desktopem, co se tyce prace se systemem, Nejlepsi je mit prave kombinaci SSD+HDD, samozrejme za predpokladu, ze vyrobce notebooku nezazdi. I kombinace SSD+SD karta neni spatna, pokud nejsou naroky na misto prilis velke. Pri ale dnesni cene 480GB levnych SSD disku, muze jet vetsina i v pohode na tom.