Klávesnice Brydge: Pro iPad to nejlepší

0

Projekt Brydge vznikl v loňském roce v rámci Kickstarteru. Pár lidí dostalo bezva nápad, vyzvalo komunitu, zda by jej zafinacovala, a když se vybralo dost peněz, začalo se s výrobou klávesnice, která nejenže přidá k iPadu klávesnici, ale s kterou se iPad bude chovat naprosto stejně jako notebook. Nemusíte jej vkládat do žádného obalu, jen jednoduše přicvaknete základnu s klávesnicí.

Klávesnice Brydge - hliníková
Klávesnice Brydge – hliníková 

lávesnice Brydge má půdorys iPadu a v horní části dvě malé packy na tuhých kloubech. Packy jsou velmi pevné a obalené silikonem, takže iPad nic nepoškrábe. V balení najdete silikonové vložky jak pro iPad 2, tak pro iPad 3/4. Jednička podporována není, ale to už dnes nikoho trápit nemusí. Stejně tak není podporován nový Air, který má zcela jiný půdorys i provedení.

Pořádná základna

Klávesnice je relativně těžká, váží lehce přes půl kilogramu. Celé kombo iPadu 3 s klávesnicí tak váží 1,2 kg, což není žádný věchýtek – například jedenáctipalcový Macbook Air je lehčí. Těžká klávesnice má ale svůj důvod: jde totiž současně o základnu, která musí držet iPad v otevřeném stavu, aby se nepřeklápěl dozadu. To je totiž problém některých podobných řešení, například Asusu Transformer, který přepadával celkem snadno. Brydge je ale natolik těžký, že iPad dozadu prostě nepřeklopí, ani když se dotýkáte displeje.

Klouby klávesnice jsou velice tuhé, takže tablet při dotyku ruky neuhýbá vzad. Notebook sice neotevřete jednou rukou, ale to je jen malá daň za pevné a stabilní řešení. V prostředku základny je malá prohlubeň, kde si klávesnici při otvírání přidržíte a druhou rukou víko/tablet otevřete. Klávesnice má podobně jako SmartCover magnet, takže při uzavření se tablet vypne a při otevření zase zapne. Jednoduché a účinné. Klávesnice slouží v zavřeném stavu jako ochrana displeje a částečně hrání i hrany z přední strany – a tedy i sklo.

Klávesnice Brydge - hliníková Klávesnice Brydge - hliníková Klávesnice Brydge - hliníková Klávesnice Brydge - hliníková Klávesnice Brydge - hliníková 

Na spodní straně klávesnice jsou čtyři gumové nožičky, aby klávesnice neujížděla na stole. Podobně jako u Transformeru je ale toto řešení jen polovičaté, protože v otevřeném stavu se klouby vyklopí natolik, že klávesnici na stole nadzvednou – a klávesnici tak stojí vzadu na kloubech a vpředu na gumových nožkách. Naštěstí ale dvě nožičky „notebook“ na místě udrží a ten se příliš nehýbe. Klouby navíc klávesnici trochu zvednou do nakloněné polohy, takže se o něco lépe píše.

Klávesnice Brydge - hliníková
Klávesnice Brydge – hliníková

Celé řešení je ve své podstatě geniálně jednoduché a díky němu můžete snadno používat tablet i v klíně, když sedíte v křesle nebo na gauči. Je to také skvělé řešení do autobusu nebo do vlaku.

Klávesnice, repro

Klávesnice s k iPadu připojí pomocí Bluetooth a baterie, která klávesnici pohání, má vydržet měsíce v provozu. Dobíjení probíhá přes běžný microUSB kabel. Tlačítka jsou typu chiclet a připomínají ta na Macbooku Air. Mají ideální zdvih a v rámci možností (klávesnice má přece jen menší velikost než u běžného notebooku) se na ní dobře píše. Jedinou drobnou vadou je poněkud vyšší hlučnost, tlačítka při psaní poněkud „šustí“. Nevýhodou je i maličký Enter a umístění tlačítka Lock nad Backspace; občas se uklepnete a zamknete iPad.

Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory
Klávesnice Brydge – plastová s reproduktory

Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory  Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory  Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory

Pokud při práci rádi posloucháte hudbu, můžete využít vestavěných reproduktorů, které napravují to, že iPad nemá stereo reproduktory. Ty má až Air, jenže orientované na výšku; když pak otočíte iPad na šířku, hraje stále jenom jedna strana. Reproduktory na klávesnici jsou sice relativně blízko u sebe, ale stereo u nich slyšet je a požitek z poslouchané hudby je hned o něco lepší. Navíc jsou repráčky přece jen méně chrastivé než u iPadu, i když o nějaké kvalitě hovořit nelze. S iPadem se párují přes Bluetooth, takže pokud je používáte, vybíjí se jak klávesnice, tak tablet rychleji.

Notebook na tři způsoby  

V prodeji jsou celkem tři verze klávesnice. Nejlevnější černá plastová s integrovanými stereo reproduktory stojí 3 499 korun. Toto plastové provedení se hodí více k černé variantně iPadu než k bílé, v otevřeném stavu vás neruší přechod bílá–černá. Ve stavu zavřeném, kdy jsou vidět z iPadu jen jeho hliníková záda, už to ale taková krása není – je na první pohled patrno, že něco „špatně“. Plastová klávesnice je také poněkud méně pevná ve zkrutu, takže když držíte „notebook“ za klávesnici, trochu se vlivem těžkého tabletu kroutí.

Klávesnice Brydge - plastová s reproduktory
Klávesnice Brydge – plastová s reproduktory

Pokud chcete mít produkt, který vypadá lépe a k iPadu i lépe pasuje, můžete si připlatit tisícovku a pořídit hliníkový model. Ten je navíc pevnější ve zkrutu. Jenže nemá reproduktory, pokud byste chtěli i je, přidáte další pětistovku – výsledná cena tak vystoupá na 4 999 Kč. A to už je cena velmi vysoká vzhledem k tomu, že jde jen o klávesnici. Na druhou stranu máte pak stylový notebook, z kterého velmi snadno uděláte tablet. A musím říct, že na tomto zařízení se dá velmi pohodově pracovat, s balíkem Pages, Keynote a Numbers (nebo OpenOffice od Googlu) máte v rukou rozumný pracovní nástroj. Pro iPad existuje téměř vše, co byste mohli potřebovat: SkyDrive, Dropbox, Google Drive, VPN, Remote Desktop, souborový manažer s podporou Samby atd.

Sám jsem na tomto notebooku pracoval celý den. Samozřejmě, myš někdy chybí, přece jen s dotykem nejste tak výkonní. A myš bohužel iOS bez jailbreaku nepodporuje (proč, Apple, proč?) A pokud jsem musel udělat náročnějšího, řešil jsem to pomocí vzdálené plochy, kterou jsem se připojil na Windows terminál SBS serveru pomocí Remote Desktop od Microsoftu, který pracuje velmi dobře a jste schopni v něm udělat v podstatě cokoliv i jen pomocí dotyku a klávesových zkratek.

Konkurence? Ano i ne…

Na trhu je v podstatě jediné řešení, které se tomuto může rovnat – Logitech Ultrathin Keyboard. To je ve své podstatě kryt ve stylu SmartCoveru, jen krytem je samotná klávesnice. Po otevření musíte tablet od krytu odpojit a vložit do drážky, kde pevně drží magnetem. Za drážkou je pak stabilizační „patka“, takže tablet stojí velmi pevně a ani se nehne. A dokonce je možné klávesnici takto používat i v klíně, ale je to na hraně. Klávesnice je oproti Brydge velmi lehká, jen 330 gramů, a tenká. Kvůli menšímu prostoru pro klávesnici chybí šestá řada a funkce jsou dostupné přes Fn a číslo. Tlačítka jsou o něco větší, mají menší zdvih a jsou tišší, skvělý je pak velký Enter, který je naopak slabinou Brydge.

Klávesnice Brydge + Logitech Ultrathin Keyboard
Klávesnice Brydge + Logitech Ultrathin Keyboard

Velkou výhodou je cena, Logitech stojí jen 2 499 Kč. Nevýhodou je pak velmi malá vzdálenost tabletu od klávesnice, takže si mi často stává, že se při psaní omylem dotknu displeje a kurzor pak odskočí jinam. Druhou nevýhodou je pak nemožnost nastavit si sklon otevření tabletu, máte k dispozici jen jednu fixní polohu. Na druhou stranu do drážky je možno dát tablet i na výšku, ale pak není k dispozici „zadokování“ pomocí magnetu. Zkrátka vše má své pro a proti a také Brydge by se dal v několika ohledech vylepšit.

Logitech Ultrathin Keyboard
Logitech Ultrathin Keyboard

Příkladem budiž chybějící podsvícení, které se hodí při práci v šeru nebo potmě (například na gauči, když manželka sleduje film a nechce svítit). Ocenil bych i zmíněný větší Enter, méně hlučná tlačítka a také druhou baterii pro tablet. V klávesnici je dost prostoru na to, aby zde mohla být sekundární baterie, přičemž napájení by mohlo probíhat přes kabel, kterým by se iPad propojil s klávesnicí. To by výrazně zvýšilo užitnou hodnotu klávesnice a ospravedlnilo její vysokou cenu. Klávesnice tak jako tak musí být těžká, aby se iPad nepřevažoval vzad; tak proč tam nemít další baterku. 

Klávesnice Brydge + Logitech Ultrathin Keyboard Logitech Ultrathin Keyboard  Logitech Ultrathin Keyboard Logitech Ultrathin Keyboard Logitech Ultrathin Keyboard Logitech Ultrathin Keyboard Logitech Ultrathin Keyboard Logitech Ultrathin Keyboard

Zkrátka Brydge je vynikající klávesnice, která podstatným způsobem zvýší užitnou hodnotu tabletu – vytvoří z něj v podstatě MacBook Air s jediným omezením: nemáte k dispozici myš. Na druhou stranu je to jediný dotykový „notebook“ Applu, který v zásadě nahrazuje chybějící stroj tohoto typu v nabídce jablečného výrobce. Pokud tedy překousnete vyšší cenu, pak je tato klávesnice v případě, že na tabletu chcete psát (a je to silně návykové) „must have“. Chybějící počeštění je pak jen maličkou vadou na kráse.

Plusy / mínusy
  Udělá z iPadu skutečný notebook
  „Notebook“ se dá používat bez problému v klíně
  Polohovatelná pozice tabletu
  Tuhé klouby, které drží tablet na místě
  Pohodlná klávesnice
  Vysoká cena
  Malý Enter a umístění tlačítka Lock
Hodnocení

 

Parametry
Cena 3 495 Kč včetně DPH – plastová verze
4 495 Kč včetně DPH – hliníková bez repro
4 995 Kč včetně DPH – hliníková s repro
Zapůjčil www.touchcentrum.cz
Klávesnice Brydge
kompatibilita iPad 2/3/4
rozhraní Bluetooth, microUSB

Ohodnoťte tento článek!