Klávesové zkratky: pokořte Windows 7 klávesnicí a urychlete si práci

0

Používání klávesnice k některým základním úkonům při práci s počítačem je poměrně rozšířenou záležitostí i mezi méně zkušenými uživateli. Tím máme na mysli třeba klasické zkratky pro kopírování a vkládání textu (Ctrl+C, Ctrl+V). Zajímavé je, že už výrazně menší počet uživatelů využívá zkratku Ctrl+X pro vyjmutí textu a jeho následné vložení již standardně pomocí Ctrl+V.

Mimo práci s textem existuje celá řada možností, jak urychlit a zefektivnit běžné úkony. Namísto několika kliknutí a otevírání různých nabídek lze jednoduše dosáhnout stejného výsledku současným stiskem několika kláves.

 

Využívání klávesových zkratek je poměrně návykové a je určitě dobrý nápad je začít používat. Dobrou zprávou je, že např. operační systémy Windows jejich funkčnost zachovávají i napříč jednotlivými verzemi (Windows XP, Vista, 7 a dá se očekávat jejich zachování (a eventuálně i doplnění) v připravovaných Windows 8).

Nejčastěji používané klávesové kombinace

Po dobu existence operačních systémů Windows byla průběžně přidávána celá řada různých možností, jak pracovat s okny a dalšími funkcemi. Jak ale bývá dobrým zvykem, některé z nich se staly natolik standardní, že se jejich znalost všeobecně předpokládá. I přesto stále platí, že k naprosté většině klávesových zkratek existuje ekvivalentní operace myší. To sice tak úplně neplatí pro tzv. gesta (například zatřepání oknem ve Windows 7 minimalizuje všechna ostatní otevřená okna a aplikace), ale pro zkratky jako takové tomu tak je.

Klávesové zkratky ve Windows 7

Namátkou bychom mohli vybrat zkratku Ctrl+Alt+Del během přihlašování (případně v systému pro zobrazení základních systémových operací), Alt+F4 pro zavření okna, Alt+Tab pro zobrazení seznamu aktuálně spuštěných (tedy také minimalizovaných) programů, nebo užitečná kombinace Win+L (klávesa s logem Windows a písmeno L), která slouží k uzamčení počítače.

Připravili jsme pro vás 10 tipů, které si třeba ve volné chvíli můžete vyzkoušet na vlastní kůži a třeba zjistíte, že jejich využívání je celkem příjemný a efektivní způsob provádění některých specifických funkcí a úkonů.

Zkratek existuje mnohem více – kde je najít?

Dobrá zpráva je, že Microsoft myslí na nás uživatele dychtící po klávesových zkratkách, a tak se přímo v odpovídající sekci oficiálního portálu Microsoft nachází databáze všech implementovaných kombinací. Vám tedy stačí připojení k internetu a pár volných chvil k nalezení těch variant, které využijete pří své práci nejlépe.

Při nejbližší příležitosti si tedy otevřete oblíbený prohlížeč a pro zjednodušení hledání stačí zadat zkrácenou adresu ve tvaru www.goo.gl/T1MdB – dostanete se přímo na stránku, kde jsou jednotlivé klávesové kombinace rozděleny do příslušných sekcí. Takže vzhůru do hledání a objevování nových možností!

Vlastní klávesová kombinace? Ano!

Nezapomnělo se ani na ty z vás, kteří by si rádi přizpůsobili systém ještě o něco více. Každý zástupce na ploše nebo v nabídce start umožňuje jednoduše vytvořit vlastní klávesovou kombinaci, pomocí které dojde ke spuštění odpovídajícího programu.

Jak na to? Pravým tlačítkem myši klikněte na požadovaného zástupce a zvolte Vlastnosti (Properties). V záložce Zástupce (Shortcut) se nachází položka Shortcut key, která dovoluje definovat klávesovou kombinaci. Jako příklad jsme zvolili aktivaci spořiče obrazovky, což se může hodit, pokud často odbíháte od počítače a nechcete nechávat monitor zbytečně svítit.

Stačí tedy vybrat odpovídající spořič a vytvořit si jeho zástupce na ploše a do pole pro klávesovou zkratku definovat požadovanou kombinaci kláves. Po uložení pak stačí kombinaci stisknout a monitor se okamžitě přepne do režimu spořiče obrazovky. Podobným způsobem si tedy třeba můžete nadefinovat zkratky pro nejčastěji spouštěné aplikace.

 

Vybíráme 10 klávesových zkratek pro Windows 7

Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V – zkopírování, vyjmutí, vložení textu

Ctrl+Alt+Delete – zobrazení základních systémových funkcí

Win+L – uzamčení počítače (Win = klávesa s logem Windows)

Alt+F4 – uzavření aktivního okna

Win+číslo – např. Win+1 – spustí aplikaci, která se nachází na prvním místě v panelu snadného spuštění (funguje pro prvních 10 programů)

Alt+Tab – zobrazí okno se všemi spuštěnými aplikacemi, opakovaným stiskem je možné mezi programy listovat a puštěním klávesy Alt dojde k aktivaci posledního zvoleného okna

Win+E – otevře okno Počítač (dříve Tento počítač)

Win+P – zobrazí seznam možností zobrazení připojených monitorů a projektorů (vhodné zejména pro laptopy)

Win+D – skryje všechna okna na ploše, opakovaným stisknutím je opět zobrazí

Win+R – zobrazí okno s možností zadání příkazu pro spuštění

Klávesové zkratky: pokořte Windows 7 klávesnicí a urychlete si práci
Ohodnoťte tento článek!
1.5 (30.81%) 37 hlasů