Klevv, sesterská značka Hynixu, uvedla svá první SSD. Ale s NAND od Toshiby

0

O víkendu jsme psali, že SSD už si budete moci koupit i se značkou Zotac, ovšem tato firma není jediný nový přírůstek v oboru. Minulý týden oznámila svá první SSD také značka Klevv (respektive firma Essencore, které patří). To vám asi moc neříká, ale tato značka by eventuálně mohla stát za pozornost. Jde totiž o podnik spojený s Hynixem, který zatím na koncovém trhu SSD až na výjimky neprodává a soustředí se jen na OEM klienty. Disky od firem, které samy vyrábí NAND, mívají přitom přinejmenším potenciál pro vyšší kvalitu, takže pokud to dobře půjde, mohl by se Klevv jednou podobně jako Crucial (značka Micronu) stát jednou z „jistot“ nebo aspoň lepších voleb mezi SSD.

Klevv se na trhu objevil začátkem letošního roku, zpočátku ale jen s paměťovými moduly, kartami a USB disky. Minulý týden se k nim přidala úložiště, když firma vypustila disky nazvané Urbane SSD. Ačkoliv ale značku Klevv vlastní stejná skupina jako Hynix, paradoxně tyto disky nejsou založené na jeho technologiích. A to ani co se týče řadičů (připomeňme, že Hynix kvůli nim před třemi lety pořídil firmu LAMD), ale ani – což je teprve překvapivé – samotné paměti NAND. Podle specifikací totiž Urbane SSD používá paměti Toshiba a řadič Phison S10 (PS3110-S10). NAND je typu MLC a vyráběná je na 15nm procesu Toshiby.

Klevv Urbane SSD
Klevv Urbane SSD

Jaký je důvod, proč Klevv logicky nepoužije vlastní NAND od Hynixu? Těžko říct, ale je možné, že v daném čase nebyl k dispozici výkonný řadič, který by s jeho NAND tvořil dobré parťáky. A tak byla snad pro první SSD zvolena prošlapanější cestička, aby byl premiérový produkt bez problémů. Phison S10 a Toshiba je ostatně i ve zmíněných SSD Zotac a mezi výrobci se letos jednalo oblíbenou kombinaci. Zda a kdy se Klevv tedy stane onou značkou úzce napojenou na Hynix po vzoru Crucialu, v což jsme v lednu vkládali naděje, to netušíme.

Urbane SSD bude nabízen v kapacitách 240, 480 a 960 GB, ve všech případech v klasickém provedení SATA s 2,5″ pouzdrem o výšce 7 mm. Na webu Klevv nemá údaje o výkonu v náhodném přístupu (IOPS), ale jen sekvenční rychlosti. Ty dělají 560 MB/s ve čtení (limitovaném 6Gb/s rozhraním SATA) a 530 MB/s v zápise pro dva větší modely. 240GB disk má zápis mírně pomalejší, jak to obvykle bývá kvůli omezenému paralelismu u menších modelů. Jeho rychlost v sekvenčním zápisu má být 390 MB/s a očekávat se dá také slabší výkon v náhodném zápise.

Klevv Urbane SSD

Bohužel nemáme moc bližších údajů o spotřebě, dalších funkcích nebo úsporných schopnostech těchto SSD. Ve specifikacích se také neuvádí garantované objemy zápisu, záruka je však tříletá. Reálná životnost bude ale nejspíš plus minus stejná jako u jiných SSD založených na této kombinaci řadiče a paměti. Tedy nic, o co by se bylo třeba starat, pokud disk konstantně nepřepisujete jako při destrukčních testech. Na webu výrobce je k nim také ke stažení software Acronis True Image HD 2015 a nástroj pro správu Klevv Tool Box.

 

Paměťové moduly Klevv u nás v distribuci jsou (i když příliš mnoho obchodů je v sortimentu nemá), takže i SSD Urbane by se posléze mohla objevit. Ceny či data dostupnosti ale tisková zpráva neuvádí a ani vyhledávače cen je zatím nikde nevyčenichaly.

Klevv Urbane SSD

Zdroje: Klevv (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!