KlikTV: český Netflix to zatím není, ale potenciál má (recenze)

0

Málokdo ví, že kromě streamingových služeb Voyo a Topfun v Česku fungovala i menší konkurence KlikTV. První rok provozu ale nebylo o co stát. Technicky mizerný web a obsah sestávající z desítek céčkových filmů nás neohromil. Vše se změnilo koncem roku 2013, kdy provozovatelé celou službu kompletně restartovali. Nová podoba je od té staré k nerozeznání.

KlikTV Klikbox S1
KlikTV Klikbox S1 

Katalog snímků je násobně větší, přibyly další obsahové balíčky, funkce a hlavně nové hardwarové přehrávače. Na ty se KlikTV spoléhá nejdříve. Klikbox S1 je stolní krabička připomínající běžné přehrávače s Androidem, model D1 vypadá jako USB klíčenka. Zapojuje se však do HDMI. KlikTV bude kromě toho fungovat i na webu a tvůrci chystají aplikace pro Android a iOS. Bez hardwarového přehrávače se však zatím ke službě nedostanete. My jsme měli možnost otestovat stolní přehrávač S1.

Ten se v Česku prodává za 2599 Kč. Jde o malou sympatickou krabičku s půdorysem 10 × 10 cm a výškou necelé dva centimetry. Navzdory menším rozměrům překvapí množstvím rozšiřujících zdířek. Na těle najdete trojici USB, čtečku SD karet a samozřejmě výstup HDMI. Vepředu je indikační dioda, která u zapnutého přehrávače svítí červeně, zatímco u vypnutého modře. Nevím, jestli je to účel, ale u elektroniky je zvykem to mít naopak. Spotřeba vás u Klikboxu S1 trápit nemusí. V menu ukazoval wattmetr příkon jen 3 W, během přehrávání nanejvýš 5 W.

K internetu lze krabičku připojit kabelem (Ethernet 10/100 Mb/s) i bezdrátově (Wi-Fi 802.11/b/g/n). Se signálem jsem osobně neměl problém, i přes čtyři zdi a na vzdálenost asi 15 metrů jsem „ztratil jen jednu čárku“. KlikTV pro bezproblémový chod doporučuje připojení s rychlostí stahování alespoň 2 Mb/s.

KlikTV Klikbox S1

První záludností je dálkový ovladač. Je malý, pohodlně se drží, ale špatně se používá. Tuhá tlačítka musíte silněji mačkat a ještě se pak ozve otravné cvaknutí. Na to by se ještě dalo zvyknout, mnohem větší problémem je, že vyžaduje opravdu přesné míření. Ale ani když jsem zamířil na metr vzdálený přístroj, neměl jsem jistotu, že přijímač ovládací příkaz zachytí. Vyplňování hesla k Wi-Fi na virtuální klávesnici spolehlivě otestuje vaši trpělivost.

Spousta funkcí v pěkném kabátu

KlikTV si zaslouží pochvalu na uživatelské prostředí. Je jednoduché a přehledné. Grafické motivy a velké fotografie vypadají na televizoru opravdu hezky. Hlavní menu obsahuje cyklickou nabídku asi 10 stránek.

 • Můj účet: nastavení
 • Moje TV: přehrávač vlastních souborů z USB a SD karty
 • Filmotéka: předplacené filmy, seriály a dokumenty
 • YouTube: online přehrávač
 • Kinohit: katalog filmových trailerů
 • TV Rec: záznam televizního vysílání
 • Filmbox, Filmbox Europe, Fashion TV: filmové televize a módní pořady
 • Pohádky: filmy a 300 seriálových epizod pro děti
 • 18 Plus: erotický obsah

Základní měsíční paušál stojí 125 Kč. V jeho ceně je Filmotéka, služby TV Rec, Kinohit a samozřejmě také YouTube a Moje TV. Měsíční předplatné pohádek a erotiky stojí po 75 Kč, kanály Filmbox jsou po 50 Kč a Fashion TV stojí 25 Kč. KlikTV chystá ještě službu Prémium, v rámci které si za 25–50 Kč budete moci půjčovat filmové novinky v rozlišení 1080p. V době našeho testování ale tato funkce nebyla dostupná.

KlikTV Klikbox S1

Nejvděčnější službou je Filmotéka. Podle provozovatelů obsahuje přes 2000 filmů a každý týden bude obsah ještě přibývat. Zatím se musíte spokojit s katalogem starších áčkových filmů a stovkami béček. Téměř všechny jsou nadabované do češtiny bez možnosti zvolit si jinou lokalizaci. Před spuštěním filmu si můžete spustit i jejich trailer (ne vždy) a přečíst jednoduchý popis děje.

Nahraje pořad, i když nejste doma

Velkou konkurenční výhodou je záznam televize. TV Rec je přehledný programový průvodce (EPG), ve kterém si „naklikáte“, co byste si chtěli nahrát a zhlédnout později. V nabídce najdete 25 českých a slovenských stanic (všechny hlavní celoplošné stanice). Každý den můžete nastavit nahrávání až 7 programů, ty se uloží na 7 dní. U seriálů nabídne jejich opakovaný záznam. Zamrzí, že plánovat můžete jen v den, kdy se daný pořad vysílá.

Nahrávky se neukládají do přehrávače, ale jsou dostupné na serverech KlikTV. Díky tomu můžete nahrávat i několik současně běžících pořadů. Kvalita vás neurazí, ale DVB-T má obraz lepší. Záznamy nejsou přesně ustřižené. Před i po vysílání najdete asi 10 minut navíc. Jen je škoda, že KlikTV nezprostředkovává i živé vysílání (IPTV). Vše musíte sledovat až ze záznamu.

Pohádky, filmové i erotické stanice fungují na stejném principu jako Filmotéka, ale musíte za ně platit zvlášť. Filmbox, ač v kabelových a satelitních sítích nabízí i živé vysílání, v případě KlikTV obsahuje jen filmový katalog. YouTube nestojí za řeč. Do přehrávače se se svým účtem nepřihlásíte. Na hlavní stránce najdete pořád stejnou šachovnici náhledů náhodných videí, další musíte ručně dohledat. Což s nepohodlným ovládáním stejně nebudete chtít používat. Hodně mě mrzelo, že videa z YouTube nejsou ve vysokém rozlišení.

To samé však platí i pro drtivou většinu ostatního obsahu. Zatímco se menu a náhledové obrázky tváří jako HD, ve skutečnosti jsem narazil jen na jeden film, který na velké obrazovce vypadal k světu. Jednalo se o western 3:10 Vlak do Yumy, který však zase měl rozsynchronizovaný obraz a zvuk. KlikTV možná uchovává více HD obsahu, ale nijak jej nedohledáte, filtry totiž chybí.

 

Spousta obsahu, ve kterém se nevyznáte

Tím se dostávám k dalšímu problému. V katalogu více než 2000 snímků se zkrátka nezorientujete. Úplně v něm chybí žebříčky sledovanosti, abyste načerpali inspiraci od ostatních. U filmů nejsou související snímky (podle žánru nebo stejných tvůrců). KlikTV neobsahuje žádný sociální přesah, takže nezjistíte, co se líbí vašim kamarádům, své oblíbené filmy nemůžete „lajknout“ na Facebook. Jedinou nadstandardní funkcí je seznam Můj výběr, kam můžete poslat filmy, které si chcete pustit později.

Procházení je navíc dost pomalé. Každé potvrzení akce trvá sekundu dvě, ještě déle přehrávač čeká, než v horizontálním katalogu načte další stránku s filmy, což se bohužel děje každých pět kliknutí na šipku doprava či doleva. To v kombinaci se špatným ovladačem a nepřehledným katalogem KlikTV hodně shazuje.

Spousta videí je v případě Klikboxu ke škodě. Listování katalogem je pomalé a nepřehledné

Když už se dostanete k samotnému filmu, zklame vás až příliš jednoduchý přehrávač. Tlačítka na ovladači tvůrci prakticky nevyužívají. Během přehrávání si už nepřečtete, o čem film je. Nemůžete skočit na konkrétní čas ani obraz zvětšit. V jednom případě měl snímek černé pruhy ze všech stran a roztáhnout obraz na televizoru problém nevyřeší, protože pak by zase kus obrazu chybělo v menu. Z přehrávače se dostanete pouze tlačítkem se šipkou zpět. To s ikonkou domečku vás překvapivě nevrátí do hlavního menu. Pochválit ale musím rychlé převíjení, což kompenzuje chybějící kapitoly nebo skok na konkrétní čas. Přehrávač mě rovněž potěšil tím, že si pamatuje čas skončení. Příště na něj umí navázat.

Výtky mám i k přehrávači vlastních souborů. Prohlížeč obrázků je pomalý, přehrávač hudby má špatné ovládání a u videa musíte zapomenout na titulky nebo více zvukových stop. Je to velká škoda, protože podpora formátů je na jedničku. Klikboxu jsem předhodil videa v rozlišení 1080p a formátech H.264, MPEG-4 ASP (Xvid), VC-1, WMV3, poradil si i se satelitním záznamem MPEG-2 v prokládaném rozlišení 1080i. Přehrávač se nezalekl ani různých kontejnerů, chutnaly mu AVI, MP4, MKV, TS i WMV. O to více mrzí chybějící titulky. S DLNA streamy si přehrávač neporadí, síťové disky také nevidí.

Nevyužitý potenciál

Po dočtení předchozích řádků si možná řeknete, že se Klikbox nepovedl. Ve skutečnosti jde o to, že má přehrávač velké rezervy. Špatný dálkový ovladač ale může vyřešit nová revize přístroje. Problematický a pomalý software jistě opraví aktualizace. Testovali jsme mladý přehrávač i službu, za pár měsíců může být všechno jinak, stačí pár updatů. Podobné chyby vykazoval i nedávno testovaný Voyo Player. A pokud KlikTV během krátké chvíle stačil srovnat krok se starší konkurencí, je to pro službu dobrá vizitka.

Potenciál v přehrávači rozhodně je. Vypadá a stojí na stejných základech jako jiné krabičky s Androidem. V praxi je na tomto systému nejspíš postaven, protože některé systémové prvky jsou stejné. A když mohou plynule běžet ostatní přehrávače, jednou to musí potkat i Klikbox S1. Totéž platí pro titulky, chybějící žebříčky, sociální vrstvu nebo integrovaný YouTube, je to jen otázkou softwaru. Podle krabice k přehrávači se můžeme těšit i na „obchod“ se softwarem, jenž by mohl přístroj doplnit o další funkce.

KlikTV Klikbox S1
KlikTV Klikbox S1 

Klikbox S1 stojí 2599 Kč a k tomu dostanete i šestiměsíční paušál v ceně 750 Kč. Ke konkurenčnímu Voyo Playeru dostanete jen tři měsíce v ceně 499 Kč, ale přehrávač je jen za 1399 Kč. Pokud si vystačíte s Wi-Fi, microSD kartou a jediným USB, lepší koupí možná bude klíčenka Klikbox D1, která jinak zvládne totéž, ale stojí jen polovinu.

Přehrávač stejně jako Voyo Player nenadchne technické hračičky, ale určitě potěší (pra)rodiče. Těm chybějící titulky vadit nebudou, obsah v SD kvalitě sestávající ze starších filmů a seriálů také ne. Pomalejší reakce je neurazí. Určitě však ocení záznam televizních pořadů a jednoduché ovládání. V něm se neztratí, vždyť i návod má jen pár stránek. Kdo chce od přehrávače více, musí si počkat. KlikTV má na to, aby mínusy časy opravil.

Plusy / mínusy
  rozměry a vzhled přehrávače
  hezké prostředí
  záznam 25 televizních stanic
  tři USB a čtečka SD karet
  Wi-Fi i Ethernet
  spousta obsahu a balíčků
  špatný dálkový ovladač
  pomalý systém
  chybějící titulky u vlastních souborů
  cena
Hodnocení

KlikTV Klikbox S1

 • zapůjčil: Klikbox s.r.o.
 • cena: 2599 Kč
 • video formáty: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 AVC/H.264, WMV9, MPEG-4 ASP (DivX, XviD), VC-1
 • audio formáty: MP3, AAC, DOLBY DIGITAL
 • kontejner: MP4, AVI, MP2TS, MKV, DIVX
 • obrazové formáty: JPEG, PNG
 • rozhraní: 3× USB 2.0, čtečka SD karet, HDMI (kabel v balení), Ethernet, Wi-Fi 802.11b/g/n
 • rozměry 100 × 100 × 17 mm / 160 g
Ohodnoťte tento článek!