Knights Corner, výpočetní akcelerátor od Intelu, se oficiálně jmenuje Xeon Phi

0

Projekt mnohojádrových výpočetních koprocesorů rodiny Knights, též nazývaných „MIC“ (many integrated cores), se původně vyvinul z nikdy nevydaného grafického jádra Larrabee. Karty Knights Ferry (určené pouze pro vybrané vývojáře jako testovací platforma) proto jako jakýsi rudiment nesly výstup DVI, u Knights Corner (prvního koprocesoru, který bude dodáván komerčně) už byste jej hledali marně. Intel nyní zveřejnil, jak se akcelerátory budou oficiálně jmenovat. Seznamte se s Xeonem Phi.

Přídomek Phi, což je anglický přepis řeckého písmene fí, má pak evokovat souvislost s vědou, přírodou a zřejména pak zlatým řezem, který φ nejčastěji symbolizuje. Označením Xeon sledoval Intel to, aby koprocesory MIC byly součástí již existující rodiny produktů pro servery a výpočetní stanice. Jako by chtěl zdůraznit, že na rozdíl od karet Nvidia Tesla a AMD FireStream je Xeon Phi procesor, nikoliv GPU. Souvislostí s neúspěšným projektem Larrabee se asi výrobce moc chlubit nechce.

Navzdory tomu, že podle dřívějších zpráv měl Knights Corner pasovat do patice typu LGA a komunikovat pomocí rozhraní QPI, na oficiálních fotografiích pózuje Rajeeb Hazra s kartou do slotu PCI Express.

Ladies and gentlemen, this puppy here is Knights Corner

Spekulace o použití standardního socketu a QPI ale byly pouze spekulacemi a tak je možné, že to, co se zdálo býti čipem v balení pro patici typu LGA, byl ve skutečnosti čip určený k osazení na kartu. Zároveň nelze vyloučit, že si Intel nechává otevřené obě cesty. Své výhody a nevýhody mají obě. Ve zkratce, na kartu lze osadit rychlé paměti GDDR5 a její spotřeba se může vyšplhat klidně ke 300 W. Základní deska naopak pojme paměti více, avšak ve formě pomalejších modulů; limit spotřeby zde platí pro samotný čip bez RAM, zato je to poměrně přísných 135 W. To se ale v následujících letech změní.

Zdroj: The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!