Knihovnám svítá naděje, o internet nepřijdou

0

Před pár dny jsme vás informovali, že české knihovny tento měsíc přijdou o své internetové připojení. Ministerstvo financí nechtělo zvýšit rozpočet pro udržení Projektu internetizace knihoven (PIK). Nyní se karta obrací, hledají se nové alternativy pro pokračování PIK.

Dle náměstka ministryně kultury pro umění, literaturu a knihovny Radka Zdráhala se potřebné finanční prostředky najdou. V současné době probíhá další jednání s ministerstvem financí, v němž figuruje částka 25 milionů korun pro 2500 knihoven, které chtějí v projektu pokračovat. Jestliže se peníze seženou, bude vypsáno krátké výběrové řízení.

SKIP
Stát už nechce platit internet v knihovnách, foto: SXC

V rozpočtu ministerstva kultury nejsme schopni tyto prostředky najít,“ řekl Radek Zdráhal pro ČTK. Ministerstvo financí se proto snaží najít náhradní zdroj. Zdráhal zároveň ujišťuje, že v případě nezajištění potřebné sumy potřebné pro internet v knihovnách nedojde k jejich zániku. „Pokud zřizovatel chce, může knihovna fungovat dál i bez připojení k internetu. Dotace je v tomto případě spíše symbolická. Ministerstvo kultury zřizuje tři knihovny jako příspěvkové organizace, ale ne tisíce knihoven,“ vysvětlil Zdráhal.

V České republice je 6100 knihoven, z toho 3100 je zapojeno do PIK. S programem chce od 1. dubna 2012 pokračovat přibližně 2500 z nich, zbývající si připojení zajistí na vlastní pěst. Největší počet biblioték, které mají o PIK zájem, jsou v menších obcích. Pro ně je nutné využít dražší satelitní připojení, které stojí 1500–2000 korun měsíčně.

Internet v knihovnách využívají téměř 3 miliony lidí, přičemž v posledních čtyřech letech se jejich počet zvýšil o 30 %.

Zdroj: ČTK, iDnes

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. A jak se to bude nebo nebud epřekrývat s obecným uložištěm?
    Nebude pak více šmejdit po obsahu?

    A nabídne jiný(více) obsahu než musicjet?
    Nabídne výhodnější podmínky pro autory?
    Jaké jsou v současnosti podmínky pro autory na musicjetu?