Kodak pomalu bankrotuje, požádal o ochranu před věřiteli

0

Slavná americká firma, která se už 132 let věnuje vývoji fototechniky kolabuje. I když byla průkopníkem i v oblasti digitálních snímačů, tomuto trendu nevěřila, a to jí stálo klesající zisky, tím i nedostatek financí na provoz tak velkého podniku.

Loni firma odstartovala prodeje továren na digitální snímače, prodala asi tisíc patentů a propouštěla. Tyto finance ale nemohou stačit dlouhodobě. Ještě asi 1100 patentů vlastní, ale to jsou také poslední cennosti, se kterými může firma operovat. Nadějí jsou i soudní spory s HTC nebo Applem, které podle právníků Kodaku porušují jejich patenty. V případě vítězství by tak Kodak mohl získat vyskové odškodné a do budoucna navíc poplatky za licencování. Dlouhodové tahanice má ale také se Samsungem, Fujifilmem

Prodej zbytku patentů by se totiž mohl vymstít a na Kodak by se nejspíš spustila hromada žalob od akcionářů, že firma snižuje svojí hodnotu. I ta už obrovsky klesla. Jedna akcie Kodaku na vrcholu v roce 1996 stála přibližně 93 dolarů, dnes se prodává okolo 50 centů.

Firma proto v USA požádala o ochranu před věřiteli a vzala si od Citibank úvěr ve výši 950 milionů dolarů, které mají stačit na restrukturalizaci společnosti, tedy nastolení nového směru a budoucnosti. Problémy se netýkají mezinárodních poboček, pouze těch amerických.

Zdroj: Digital Trends

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. ak sa mozem vyjadrit tak by som prilis na anonymus nevsadzal, momentalne sa mozu zdat ako bojovnici za nas … dajme tomu ze im ta FBI ustupi a spusti znova megaupload, tym anonymus zvitazi a kto zaruci ze neurobia znova to iste(hacky,cracky,ddos) pre dosiahnutie svojich uz nie nam tak blizkych cielov ?, s pletenim sa FBI a vypnutim megauploadu nesuhlasim… ale to nepatri k tomuto clanku

    Halfik