Koho se bojí nVidia? Nejrychlejší GPU pro tablety má Vivante

0

Tipli byste si, který grafický akcelerátor pro procesory architektury ARM je v současné době nejvýkonnější? Předpokládám, že byste nejčastěji hádali Imagination Technologies a její řadu PowerVR SGX, rodinu Mali přímo od ARM, a nebo GeForce ULP v tabletech velmi rozšířené Tegře 3. Podle výsledků benchmarku Basemark GUI Free od firmy Rightware byste se ale mýlili. Tři tablety, které momentálně vévodí výkonnostnímu žebříčku v tomto testu, totiž používají grafické jádro od nepříliš známé firmy Vivante. Na Cnews jsem o ní našel všehovšudy jedinou zmínku, v souvislosti s laciným tabletem Ainol Novo 7, nad jejími GPU ale vůbec není radno ohrnovat nos.

Vivante GC2000 bylo například prvním mobilním GPU, které získalo certifikaci OpenGL ES 3.0 a OpenCL 1.1. Firma Freescale, kterou v tabletech a chytrých telefonech není příliš vidět, dobře udělala, když zvolila jádro GC2000 pro rodinu čipů i.MX6. Údajně právě díky podpoře OpenCL se firma stala dodavatelem procesorů pro palubní počítače v automobilech BMW. Po jediné generaci tak vystřídala Nvidii, se kterou BMW spolupracovalo od roku 2010 a která automobilce dodávala čipy Tegra 2. To tehdy byla v Santa Claře velká sláva, protože do té doby to Bavoři pekli s Intelem.

Zřejmě největším zákazníkem Vivante bude ale čínská společnost HiSilicon, dceřiná firma giganta Huawei. Právě Huawei MediaPad 10 FHD s procesorem HiSilicon K3V2 momentálně drží přední příčku v testu Basemark GUI Free. K3V2 obsahuje čtyři jádra ARM Cortex-A9 a grafické jádro Vivante GC4000 se 16 výpočetními jednotkami (dvojnásobek oproti GC2000), které HiSilicon označuje přívětivějším názvem „HiSilicon Immersion 16“. Třetí příčka patří tabletu Sanei N10 s čipem Freescale.

 

Nesmíme však zapomínat, že Basemark je pouze jeden syntetický test. V GLBenchmarku je Huawei MediaPad 10 FHD výrazně slabší než Google Nexus 10 (Samsung Exynos 5, dvě jádra ARM Cortex-A15 na 1,7 GHz, GPU ARM Mali-T604), v některých dílčích testech je tablet Googlu i dvojnásobně rychlejší.

Zdroj: Bright Side of News

Ohodnoťte tento článek!