Kolik váží Internet? Jako nejmenší zrnko písku

0

Otázka hmotnosti Internetu je z několika hledisek nesmyslná. Internet je pouze médium, kterým proudí data. A informace přece nemají hmotnost. Jenže data jsou v počítačích uchovány binárně formou elektronů pohybujících se v tranzistorech, a protože známe hmotnost elektronu, dokážeme také spočítat, kolik data vedoucí skrz celosvětovou sít váží. V krátkém dokumentu to shrnul popularizátor vědy Michael Sauce.

Na začátku měření bylo zjištění Johna Kubiatowicze, profesora z univerzity v Berkeley, že čtečka Kindle plná e-knih je těžší než s prázdnou pamětí. Rozdíl je ale pouze teoretický, změřit nelze. Plný Kindle je totiž o 10^–18 gramů těžší, přičemž nejpřesnější váhy dokáží měří v řádech 10^–9. Na webu nebo Internetu je ale násobně více dat než ve čtečce.

Metod výpočtu je několik. Odhaduje se, že Internet pohání okolo 100 milionů serverů s příkonem asi 40 miliard wattů. Jeden ampér lze vyjádřit jako 10^18 elektronů za sekundu, takže všechny servery světa mezi sebou vyměňují asi 50 gramů dat. Pokud započítáme i další připojená zařízení, může to být až třikrát tolik.

 

Jinou metodou je výpočet podle počtu informací. Podle Erica Schmidta z Googlu obsahuje celý Internet 5 milionů terabajtů dat. Když známe počet hmotnost elektronu a počet elektronů obsažených v jednom bajtu, dělá to celkem 0,2 miliontiny unce, tj. 0,000 000 566 gramu. Tak málo váží všechna videa, fotografie, texty a jiný online obsah.

Určitě zhlédněte i přiložené video, kde najdete podrobnější informace. Pokud si s angličtinou moc netykáte, video i s českými titulky najdete na videacesky.cz.

Kolik váží Internet? Jako nejmenší zrnko písku
Ohodnoťte tento článek!