Kompaktní počítač trochu jinak: kostka od Xi3 s čipem Trinity uvnitř

0

Malé PC nemusí být nutně postaveno na základní desce typu mini-ITX, či jiném standardizovaném formátu. Čas od času někdo přijde se zcela originální konstrukcí. Je to právě případ firmy Xi3, která si umanula osobní počítač doslova srolovat to zhruba krychlového balíčku. Vzhledem k tomu, že na pořadu tohoto týdne byla hlavně nově uvedená APU Trinity, vás asi nepřekvapí, že se onen čip ukrývá i uvnitř jedné z těchto krabiček.

Strojky, které Xi3 nazývá „modulární počítače“, vězí ve skříni o rozměrech lehce přesahujících 9 × 9 × 10 cm. PCB základní desky obsahuje veškerý hardware počítače a je tvořeno třemi do sebe zapadajícími částmi, složenými do profilu ve tvaru písmene U. Ve vniklém tunelu je pak vmáčknut pasiv procesoru, ochlazovaný proudem vzduchu skrz „skříň“ (obstarává jej ventilátor, jediný pohyblivý komponent). Na zbývající volné stěně jsou pak z obou postranních modulů vyvedeny všechny výstupy, konkrétně porty USB, eSATA, videovýstupy (DVI a DisplayPort), Ethernet a audio konektory. Na stejném místě se nachází také vypínač, tlačítko reset a konektor pro připojení napájecího adaptéru.

Koncepce teoreticky dovoluje upgrade počítače; Xi3 se chlubí, že je možno vyměňovat jednotlivé moduly. Problém ovšem je, že nový hardware dostanete jen od Xi3, takže nabídka bude přinejlepším omezená. V případě jakýchkoliv specifických potřeb, pro které byste potřebovali rozšiřující kartu, máte rovnou smůlu. Rozšiřitelností a životností tedy toto PC rozhodně nepředčí klasický desktop, jak by nám Xi3 rádo vsugerovalo. Dle všeho je na desce navíc integrována paměť; pouze SSD úložiště je možné vyměnit, neboť je typu mSATA.

První kostičkové PC je v nabídce poměrně dlouho (je založené na nízkospotřebových Athlonech 64 a čipové sadě 780E/SB710), mohli jste si u nás o něm přečíst předloni. Před rokem je zase firma zkoušela zatraktivnit pomocí systému ChromeOS. Nyní ovšem Xi3 hodlá modernizovat. Nový model X7A bude založen na APU, dle specifikací zřejmě notebookovém Trinity A10-4600M. Jako levnější alternativa mu bude sekundovat kostička X3A, osazená čipem E-450 (tedy levné APU z rodiny Brazos). Firmě se zřejmě nepodařilo konvenčními cestami vzbudit dostatečný zájem, jelikož se oba počítače pokusí dostat na trh přes dnes velmi populární Kickstarter.

 

X3A má prý mít spotřebu 18 W (což je TDP použitého APU, takže asi půjde o spotřebu v klidu). Vybaveno bude 4 GB paměti DDR3 a 32GB SSD. Co se portů týče, polepší si toto PC na čtyři USB 3.0 a čtyři porty eSATA (což mi přijde téměř zbytečné, ale budiž).

Silnější kostka s čipem A10-4600 již bude k dispozici i s 8 GB DDR3, SSD bude začínat na 64 GB a díky integrovanému GPU si na ní i zahrajete. U tohoto počítače udává výrobce spotřebu 40 W, maximum ale asi bude zase větší (TDP procesoru je 35 W). Na rozdíl od dvou displayportů u slabšího sourozence bude mít X7A tři, a připojíte i monitory s rozlišením 2K. U obou počítačů lze na přání instalovat větší SSD, přičemž maximální velikost je 1 TB. Cena za takový upgrade se však vyšplhá na nekřesťanských 1100 USD.

Dostupnost obou strojů lze údajně čekat na jaře příštího roku. Problémem těchto trpasličích desktopů bude především cena. Starší X5A zůstává relativně drahým špásem (a to i po slevě na 500 USD z dřívějších 900). X3A s parametry nettopu bude stát přinejmenším 500 USD a silnější X7A bude začínat na 1000 USD. Opět tak asi osloví jen movité jedince. Svou konfigurací nejsou nijak zvlášť zajímavé, hovořit by pro ně však mohl neotřelý vzhled.

Zdroje: PC Perspective, Xi3

Ohodnoťte tento článek!