Kompletní parametry GeForce GTX 1080 Ti venku, máme i obrázky nereferenčních karet

4
Zdroj: Inno3D

Hardwarovou událostí letošní zimy bezesporu je uvedení procesorů Ryzen, kterými „se AMD vrátilo“, pokud si mohu vypůjčit zkratku často použitou recenzenty. Nicméně minimálně tento týden bude mít jako hlavní chod něco jiného: příchod nové highendové grafiky Nvidie, GeForce GTX 1080 Ti. Firma ji papírově uvedla minulý týden ve středu, ovšem konec NDA, recenze a start prodejů jsou ještě několik dní vzdálené. Něco nových informací ale máme už teď.

Především máme potvrzené referenční parametry. Ty sice Nvidia předestřela sama, ale ne úplně, vynechala přesné frekvence GPU. Podrobné specifikace se ale dostaly ven od výrobců karet. Jelikož ti mají v nabídce i „Founders Edition“ (tj. čistě referenční) karty, máme tím pádem i oficiální parametry. Podle Gainwardu má karta svých 3584 stream procesorů v základu nataktovaných na 1480 MHz, takt boostu je pak 1582 MHz. Pro srovnání, Titan X má takty 1417/1531 MHz. Efektivní frekvence pamětí není úplně přesných 11,0 GHz, nýbrž 11008 MHz. Sběrnice jak již víme je 352bitová, osazeno je 11 čipů z 12 a tedy 11 GB GDDR5X.

Referenční parametry GeForce GTX 1080 Ti (Zdroj: VideoCardz)
Referenční parametry GeForce GTX 1080 Ti (Zdroj: VideoCardz)

Materiál, který zveřejnil web VideoCardz, ukazuje i některé další dosud neznámé věci. PCB karty má označení PG611 a GPU je napájeno v jiné verzi, než jakou nese loňský Titan X. Na tom najdete čip označený GP102-400, kdežto Titan X má verzi GP102-350. To signalizuje větší ořezání. Zde se však netýká stream procesorů jako u GP104, GP106 a GP107, nýbrž L2 cache, ROP a jednoho kanálu paměťového řadiče.

Ze srovnání fotek PCB referenční GeForce GTX 1080 Ti s Titanem X provedeného webem VideoCardz vyplývá, že samotná deska je zřejmě identická. Ovšem osazené součástky jsou jiné. GTX 1080 Ti schází jeden z 12 čipů GDDR5X a výstup DVI, který má ale na PCB kontakty a výrobci karet by ho mohli vrátit zpět. Paradoxně je ale v jiných ohledech bohatší. Napájecí kaskáda obou karet má 7 fází, které jsou ale na GeForce GTX 1080 Ti zdvojené. Na mnohem dražším Titanu X paradoxně kupující dostali horší výbavu, jelikož zdvojené fáze jsou vynechány a osazena je jen polovina MOSFETů. Levnější náhrada bude tedy mít mnohem větší napájecí rezervu pro přetaktování. Ovšem bavíme se samozřejmě o referenční kartě, kdežto většinu z vás asi budou zajímat modely nereferenční.

Srovnání PCB GeForce GTX 1080 Ti a Titanu X. Deska je stejná, Titan má vynechané zdvojené MOSFETy v napájecí kaskádě
Srovnání PCB GeForce GTX 1080 Ti a Titanu X. Deska je stejná, Titan má vynechané zdvojené MOSFETy v napájecí kaskádě (Zdroj: VideoCardz)

První nereferenční karty

Karty by se měly začít prodávat v pátek (10. března). Zatím není jasné, zda budou v tuto chvíli k mání už i nějaké nereferenční, nebo jen modely s výchozím chladičem Nvidie. Někteří výrobci již karty prezentovali, ovšem často nikoliv na fotograficích, ale jen na počítačových vizualizacích.

Konkrétnější informace jsou zatím jen o nereferenčních kartách Turbo a Strix od Asusu, které mají být k mání „v polovině března“. Zpoždění by u nich tedy být nemuselo, případně by se mohlo pohybovat v řádu dnů. Ostatní výrobci zatím o datu dostupnosti svých modelů mlčí. Do pátku se ale ještě věci mohou samozřejmě změnit.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE