Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko

39
Zdroj: Intel

Je to trochu dříve, než se asi čekalo, ale zdá se, že se na světě objevily parametry kompletní sestavy procesorů Intel Skylake-X pro novou highendovou platformu X299. Ty sice již byly vydány, ale jen v modelech do deseti jader, které byly součástí původního plánu. Možná až během letoška ale Intel roadmapu změnil a přidal nejprve 12jádrový, a potom dokonce 14, 16 a 18jádrové modely, které kvůli onomu opožděnému startu nejsou součástí prvotního „launche“ celé platformy. Jejich parametry tak Intel na začátku neprozradil, ovšem to nám nyní vynahrazují uniklé materiály.

Tyto informace přinesl letos mimořádně aktivní web VideoCardz a měly by pocházet přímo ze slajdů Intelu. A specifikace na nich vypadají docela pěkně. Neznáme sice velmi důležité takty vícevláknového turba, které budou hrát stěžejní úlohu, ale základní frekvence se Intelu podařilo dostat výš, než se z dosavadních informací zdálo.

Začneme s dvanáctijádrem (s 24 vlákny) Core i9-7920X, neboť to se má údajně začít prodávat už příští měsíc za cenu 1199 dolarů. Jak už víme, jeho základní takt je 2,9 GHz, přičemž alespoň na papíře má stejné 140W TDP jako model Core i9-7900X s deseti jádry. Podobně jako ten má také standardní turbo nejvýše 4,3 GHz, což ale asi není pro zátěž všech jader. Procesor má také Turbo Boost Max 3.0, které umožňuje u dvou konkrétních jader při zátěži dosáhnout frekvenci vyšší. Ta ale není 4,5 GHz jako u modelů i7-7820X a i9-7900X, založených na menším LCC křemíku, ale jen 4,4 GHz. Toto bude platit pro všechny vyšší modely, je možné, že s „HCC“ čipem už není možno jít tak vysoko, nebo to příliš škodilo provozním vlastnostem.

Core i9-7940X, které bude mít 14 jader, 28 vláken a 19,25 MB L3 cache, je prvním překvapením, pokud jde o frekvenci. Základ má totiž na 3,1 GHz, tedy výš, než 12jádro! Přitom za dvě jádra navíc připlatíte opět jen 200 dolarů, CPU stojí oficiálně 1399 dolarů. Pes je zřejmě zakopaný v TDP, tento model je totiž prvním CPU Skylake-X, který má standardně 165W TDP. Opět tedy na papíře, neboť minimálně na některých deskách s vynuceným přetaktovaním Skylake-X ve výchozím stavu TDP překračuje. Nicméně menší limit spotřeby je zřejmě tím, co umožnilo takty o něco zvednout místo dalšího snížení. Standardní turbo tohoto modelu je jinak stejných 4,3 GHz a Turbo Boost Max 3.0 je opět 4,4 GHz.

Konfigurace čipů Skylake-SP
Konfigurace čipů Skylake-SP/X. Modely i9-7920X a vyšší používají větší, tzv. HCC čip

Core i9-7960X s šestnácti jádry, 32 vlákny a 22 MB L3 cache již bude stát 1699 dolarů a také má TDP 165 W. Zde už takty sníženy jsou, ovšem o dost méně, než naznačoval únik v Geekbench. Takt není 2,5 GHz, ale rovnou 2,8 GHz, což je jen o chlup pod dvanáctijádrem. Maximální turbo míně kleslo na 4,2 GHz (opět ne pro všechna jádra), Turbo Boost Max 3.0 je 4,4 GHz.

Třešnička na dortu, top model Core i9-7980XE s 18 jádry, 36 vlákny a 24,75 MB L3 cache má cenu 1999 dolarů a Intel u něj stále uvádí jen 165W TDP. Jeho základní takt byl tím omezen na 2,6 GHz, což je ale pořád vyšší, než tvrdil onen únik u šestnáctijádra. Vícevláknový výkon by díky tomu měl být vyšší, i když pochopitelně bude záviset hlavně na tom, na jak vysokém vícevláknovém turbu bude čip schopen běžet (a to hlavně na deskách vynucujících TDP). Maximální turbo je opět 4,2 GHz a Turbo Max 3.0 pro dvě jádra 4,4 GHz.

Uniklé specifikace 12-18jádrových modelů Core i9 generace Skylake-X (Zdroj: VideoCardz)
Uniklé specifikace 12-18jádrových modelů Core i9 generace Skylake-X (Zdroj: VideoCardz)

S těmito vyššími takty vypadá výkon těchto „HCC“ verzí procesorů Skylake-X hned lépe. Spolu s vyšším IPC a rychlejšími instrukcemi AVX/AVX2 (a AVX-512, byť jejich využití je ještě otázkou budoucnosti a přínosy u architektury Skylake-X asi ještě budou omezené) by tak Core i9 měla být o to silnějšími protivníky pro Threadrippery od AMD, odhalené nedávno. Zvlášť pokud se bude ještě dát dosáhnout významnějšího přetaktování směrem k 4,0 GHz nebo dokonce za tuto hranici. Nicméně vzhledem k tomu, že AMD má za stejný počet jader podstatně nižší cenu (a potenciální výhodu ve snazším chlazení, jelikož má připájený rozvaděč tepla a Skylake-X jen pastovaný) asi obě tyto cesty budou na trhu mít svůj smysl a zákazníka.

Ohodnoťte tento článek!

39 KOMENTÁŘE

 1. Specielně to čtrnáctijádro s 3,1 základem a 4,3/4,4 boostem vypadá hodně „tučně“ a osmnáctijádro zase absolutní špička v HED, své zákazníky si to nepochybně najde, na druhou stranu threadrippery také. Myslím, že ani Intel ani AMD nestřelili vedle a obě firmy budou mít v prodeji velmi zajímavé kousky, po delší době docela přelomové.

  • Mne fakt zajima, kolik to 14jadro na steroidech sezere. Kdyz uz to 10jadro topi tak, ze na to nestaci vzduchove chladice, tak co pak neco co ma jeste o 40% vic jader. Takze vodnik je jasny, ted jeste jake takty to bude drzet pri plnem zatizeni

   • Jestli je proti 7900X udávané TDP jen o 25W vyšší (<20%) tak asi budou v all-core takty relativně konzervativní pro vyšší energetickou účinnost (napajecí napěti bude patrně klesat rychleji než takt).

    • Jedno by mi to bylo, kdyby tábor ČERVENÝCH nenadával na MODROU firmu, že plýtvá křemíkem na integrovanou grafiku. Ano mají pravdu a jednoduchým Ctrl+c a ctrl+v mohli z i5 6600 udělat i8 13200 neboli 8jádro/8vlákno, ale najednou když ČERVENÁ firma plýtvá křemíkem, tak to nevadí? (i když to jsou rozbité čipy tak pořád plýtvají).

     • Crho, zkus trochu chapat smysl komentaru..ty si ctes furt jen pismenka.
      Lidi co kritizovali Intel za to ze pridava do vykonnych desktopovych CPU grafiku byla vetsinou myslena tak, ze radeji meli pridavat jadra, nez grafiku, kterou nepotrebuji. Tudiz pro ne, to bylo plytvani mista, protoze chteli vykon, co jim Intel nedaval…
      Tady toto je uplne jiny pripad, srovnavas jabka a hrusky..

     • Crho, ty to stale nechapes. Nejde o zadny kremik. Jde o to, ze Intel zamerne (ve svuj prospech) stagnoval vyvoj CPU, co se tyce poctu jader. Jestli tam byla grafika nebo ne, je celkem sumak. Nejde o velikost kremiku ani grafiku samotnou, proto tvuj prispevek o plytvani kremikem AMD je nesmyslny v kontextu tohoto porovnani.
      Znovu…ctes pismenka..a srovnavas jabka s hruskama.

     • Tombmino: Jsi nemocný nebo co?
      Takže ty tvrdíš, že intel cpal grafiku naschvál aby vývoj stagnoval. Ukaž mi aplikaci, ve které jeho CPU nestačí na určený segment? Na hry bohatě stačí i7 6700 a v servrech Xeony. A samozřejmě jste nadávali na plýtvání a cenu. Jenže intel neměl důvod někam hnát a vydávat polovičaté nedořešené čipy. Měl čas a žádný sfotware mu nevyplnil hardware na 100%, nebylo to potřeba a připravoval se a připravuje se dál. Dávno před ryzenem ukázal KabyLake i CoffeLake i Icelake. To je podle tebe stagnace? Tak a teď příjde AMD a vyrobí procesor který má napřídklad 64 jader 128 vláken, ale jen polovina z toho je funkčních. Není to omezování? Není to podpora stagnace ze strany AMD? Není to plýtvání křemíkem? Ty jádra tam jsou a nejsou zapojené? Já v tom teda rozdíl nevidím. Mohli tam klidně plácnout místo toho grafiku, kterou by třeba některé servery tu a tam využili. A bylo by to furt lepší než tam mít plnohodnotný čip, který je znefunkčněn. Dokonce by to mělo smysl, kdyby ty druhý čipy byly rezervní, že by sis díky TDP mohl zvolit které z nich pojedou a které ne a když by se třeba některej rozbil, aby jej mohl zastoupit jiný. nebo při podtaktování na 1,5GHz by mohli jet všechny když už tam jsou. UŽ TO CHÁPEŠ? Nebo budeš dokola mlít proti intelovskou propagandu?

    • Mne to samozrejme prijde taky divne. Dokonce mi to prijde dobry na delani vtipku :))
     Nicmene si myslim, ze AMD melo duvod, pro to takto udelalo. Osobne typuji na unifikaci vyrobniho procesu s EPYC radou se snahou o usporu financi a zdroju. Pravdepodobne si spocitali, ze minimalne na zacatku, se jim vyplati jit touto cestou vic, nez delat samostatny dalsi navrh jineho pouzdra, socketu, atd. Treba to prijde casem..

  • A není to jedno? CPU funguje, tak co. Důležitější je fakt že za $999 tu máš souboj: i9-7900X (10c/20t; 3,3/4,5GHz; 44 PCIe; 140W) vs AMD ThreadRipper 1950X (16c/36t; 3,4/4,0GHz; 64PCIe; 155W). A to bude zajímavé sledovat 🙂

   • Jedno by mi to bylo, kdyby tábor ČERVENÝCH nenadával na MODROU firmu, že plýtvá křemíkem na integrovanou grafiku. Ano mají pravdu a jednoduchým Ctrl+c a ctrl+v mohli z i5 6600 udělat i8 13200 neboli 8jádro/8vlákno, ale najednou když ČERVENÁ firma plýtvá křemíkem, tak to nevadí? (i když to jsou rozbité čipy tak pořád plýtvají).

    • Jak jako plýtvají? Když má monolit u Intelu výrobní vadu, tak jej vyhodí celý = jedno CPU v háji. Když má CCX u AMD výrobní vadu, tak kouknou jestli fungují aspoň 2 jádra a potřebné části a použijí je např. pro R3/R5 nebo TR. Já si právě myslím, že všechny 4 čipy Zeppelin v TR jsou funkční, ale jen z části a že AMD je skládá z nepovedených CCX.
     Podle mě je takto výroba AMD daleko efektivnější a levnější, protože nevyrábějí monolity a to má velkou výhodu právě v tom, že jsou schopni použít i z části nepovedený CCX.
     Co se týče plýtvání ze strany Intelu, tak já tedy nikde nic takového nečetl, ale pravdou je, že chodím jen na pár webu. Z logiky věci si asi můžeme říct že iGPU u takového desktopového i7 by asi být opravdu nemuselo, protože 99,9% uživatelů jej dá k dedikované kartě. Na druhou stranu se takové iGPU hodí, když klekne GPU 🙂 To se mi stalo, když jsem měl AMD APU, nebylo potřeba hledat náhradní funkční kartu.
     U ntb už je to zase něco jiného. iGPU pro 2D mode, dedikovaná pro hry apod…to už smysl dává.
     Možná, že ten kdo nadává na plýtvání u Intelu díky iGPU u těch lepších CPU (silnější i5 a pak i7, které se braly hlavně na hry) to myslel tak, že kdyby nebylo toho iGPU tak tam mohl Intel nacpat třeba ještě 2c/4t navíc.
     Faktem ale je, že jako lidstvo plýtváme neuvěřitelným způsobem.

 2. Opet plati to same co plati pro TRipper. Ani Skylake-X neni procesor na doma a negativa pro domaci pocitace jasne prevazuji. Jednoduse na hry je stale nejlepsi Core i7-7700K a dlouho bude. Z pohledu ceny je pak hodne zajimavy i RyZen R5 1600X a oba konkurencni procesory jsou na domaci ucely idealni.

  Rozumim tomu, ze nekteri z nas doma nehraji jen hry, ale treba enkodujeme video, nicmene vyvazi prinos pri enkodovani ztratu ve hrach? Ja verim, ze ne a proto nevidim ani TRipper ani Skylake-X jako nejake prodejni trhaky. Oba procesorove typy si budou v jednotlivych radach konkurovat hlavne u profesionalu, u pracovnich stanic na kterych jede z 90% casu soft, ktery multithread vykon bude umet vyuzit.

  Vidim tu ale takovy problemek, kdyz se podivam na GTX1080Ti, tak tu grafiku musi procesor uzivit, aby jela na 100% vykonu a to uz je docela orisek, vzhledem k tomu, ze na hry nam jsou vyjma jednotek her multi-thready na nic, tak v podstate na tak vykonou grafiku potrebujeme pretaktovany Core i7-7700K a co si budeme nalhavat, to je vzhledem k nedokonalemu rozvodu tepla u spatne pastovanych Intelu docela problem. Muzete namitnout, ze kolik lidi takhle drahou grafiku vubec ma, ale do pul roku tu bude Volta a tam ocekavame, ze vykon dnesniho top highendu bude mit cenove privetivejsi graficka karta. Jenze bude tou dobou k dispozici procesor, ktery takovou grafiku s prehledem uzivi?

  Obavam se, ze ne. RyZen to nedokaze, TRipper to nedokaze, Skylake-X to nedokaze a zda to dokaze budouci Coffee Lake je take ve hvezdach. Na druhou stranu nevidim nic co by naznacovalo, ze herni vyvoajri rychle prejdou na enginy vyuzivajici vyhod multithreadu. Takze mam dost obavu, ze NVidia slape do pedalu sice uctyhodne az fascinujicim stylem, ale pokud ji nenapodobi ostatni, tak muze brzo vzniknout problem, ze je NVidia pouze graficka firma a nestavi i procesory. Bohuzel.

  • AMĎák by ti teď napsal: „Ale nemáš pravdu!“ Tím že AMD a intel konečně začnou vyrábět vícevláknové procesory, budou i programátoři her programovat hry pro masivní použití vícevláknovných procesorů. Prakticky je jasné, že jednou budeme mít doma 32 jaderné 64 vláknité procesory, čímž se ano otvírá prostor pro nízkovýkoné ale početné procesory. Z mého pohledu bude coffelake 6/12 low-end a prakticky teď už nemá cenu pro nikoho kdo má 3-4 roky starej počítač upgrejdovat na něco menšího než 8/16, protože jim vynaložené finanční prostředky nepřidají tolik výkonu aby jej poznali/využili.

   • V podstate to tak je, jedinnou otazkou je kdy to vsechno nastane. Fanousci AMD (nakonec nejen ti, protoze nejsem fanousek a presto jsem tomu uveril take) tvrdili, ze letosni hry uz vsechny pojedou na DX12/Vulkan a ze Polaris bude na Vulkanu jen krucek pod GTX1080. Jak to dopadlo vime, DX12 hry s asynchronima shaderama jsou 3 slovy tri a Vulkan hra je 1 slovy jedna.

    Takze ano, AMDaci maji pravdu: za 5 let asi opravdu bude DX12/Vulkan rozsireny a za 5 let asi budou herni enginy tezit z masivniho multithreadu, ale co do te doby? 🙂

  • Dovedu si představit situaci, kdy na TR/S-X postavená stanice je jediným PC v rodině schopným s využitím pokročilé virtualizace (PCI passthrough) provozovat více nezávislých „stanic“ pro jednotlivé uživatele a to včetně nativního GPU(hry, 3D apl., HD akcelerace) přičemž k uživatelům vede jen HDMI/USB.

   Pokud TR dorazí, zkusím učinit v tomto duchu měření (paralelní gamming). V současnosti je pro jednotlivé uživatele zapotřebí samostatnuch GK, ale pokud se dočkáme SR-IOV (sdílení GK v rámci virt), nebude nutné ani to. V případě vyššího paralelního vytížení sdílené GK mohou uživatelé stále uspoupit k nižšímu rozlišení/kvalitě.

   V době herního klidu může hlava rodiny stříhat/exportovat video maximálním výkonem x-jarder což by v případě několika samostatných quad-core stanic možné nebylo.

   • To je sice pekne, ale znovu opakuji, ze TRipper ani Skylake-X nemaji singl ani quad core vykon, ktereho dosahuje i7-7700K. Protoze highend grafika musi byt nejak zivena a dneska je problem zivit GTX1080Ti, tak je zrejme, ze reseni jedinneho PC a virtualizace s grafickym vykonem je na mile vzdalene.

     • GTX1080Ti ve 4K je docela orisek to nakrmit procesorem. A na nejake, ze se to tyka omezeneho procenta hracu, na to nehraju, Volta se ocekava, ze zvysi vykon vsech grafik a tudiz se to za pul roku zacne tykat zase vetsiho procenta hracu atd. Jenze nikde ani zminka, ze by podobne rychle jako vykon grafik od NVidie rostl i singl vykon procesoru jedno zda AMD nebo Intel.
      Jde o to, ze to vyresi multi-thread, ale ja tvrdim, ze to potrva jeste nekolik let a ze na to nejsou pripraveny enginy her.