Komprimační nástroj znovu a lépe. Bandizip je pokročilejší a atraktivnější alternativa 7-Zipu

Chytré rozbalování, mazání archivů po skončení rozbalení a další maličkosti v součtu Bandizip kvalitativně zvedají nad konkurenci.

25
Bandizip
Bandizip

Jistě má každý dávno do paměti důkladně vrytý vlastní způsob práce na počítači. Máme své oblíbené prohlížeče, přehrávače, kancelářské nástroje apod. Jsme zvyklí dělat věci svým způsobem, někomu proto vyhovuje filosofie Windows, jinému např. macOS. Roky zavedené pořádky se mění těžko a základní problém nemusí spočívat v tom, že se nelze naučit pracovat jinak (a lépe). Člověk si nemusí uvědomit, že to jde jinak.

Podobně jsem to měl já v otázce komprimačních nástrojů. Nemalou část svého života jsem používal 7-Zip. Svou práci stále zastane a mým argumentem pro nehledání alternativy bylo, že v samotném prostředí programu nestrávím moc času – většinou archivy rozbaluji či tvořím pomocí prosté kontextové nabídky v Průzkumníku. Proč bych hledal jiný nástroj?

Nakonec jsem dal na základě pár doporučení šanci též bezplatnému Bandizipu. Co si myslím teď? Spletl jsem se. Tohle je nástroj, který budete používat raději než zmíněného konkurenta. Již šestá generace aplikace nabízí prostředí pěkné. Ne, že by spartánský 7-Zip neplnil účel, je ale příjemné se pohybovat ve vizuálně poutavějším prostředí (bez nevzhledných symbolů na tlačítkách).

Podrobné nastavení a chytré rozbalování

Při spuštění se navíc zobrazuje uvítací obrazovka sloužící jako rozcestník: chcete otevřít stávající archiv, nebo vytvořit nový? Jak jsem nicméně již naznačil, řada uživatelů a uživatelek nemá mnoho důvodů hlavní prostředí navštěvovat. Bandizip vás přesvědčit i v těchto případech. Jedná se o detaily, které ale v součtu převyšují jednodušší komprimační nástroje.

Bandizip vypadá příjemně a nabízí mnoho užitečných funkcí
Bandizip vypadá příjemně a nabízí mnoho užitečných funkcí

Pro celý nástroj platí, že si jej můžete nastavit do nejmenších drobností. Kdo si rád vše konfiguruje na míru, bude mít z Bandizipu radost. Podrobná konfigurace se vztahuje též ke kontextové nabídce, jež je mnohem silnější než např. u 7-Zipu. Vybrat si můžete, která akce proběhne po poklepání na archiv. Pokud vám nevyhovuje klasické otevření v nástroji, můžete určit, aby hned došlo k rozbalení.

Kontextová nabídka může obsahovat celou řadu položek včetně náhledů obsahu archivu. Samotné rozbalování je pak dalším silným bodem programu. Zvládá obvyklé úkony jako rozbalit soubory do stávající či nové složky s názvem archivu. Bandizip se však umí chovat inteligentně a např. archiv po rozbalení odstraní. Tím vám pak ušetří ruční přesun souboru do koše.

Práci vám usnadní integrovaný prohlížeč obrázků a někdy změna kódování
Práci vám usnadní integrovaný prohlížeč obrázků a někdy změna kódování

V jeho repertoáru pak naleznete ještě tzv. chytré rozbalení. Pokud jej zvolíte, program se rozhodne mezi dvěma možnostmi. Pokud se v archivu nachází jediný soubor (či složka), je rozbalen do stávající složky. Pokud je složek či souborů více, rozbalí je Bandizip do nové složky, takže ve stávající složce nevznikne zmatený nepořádek.

Rychlejší komprese i dekomprese

Ve srovnání s nejrozšířenější konkurencí pak Bandizip nabízí také takové speciality jako rychlou změnu kódování názvů souborů. Režim rychlého zabalování zase dokáže kontextově rozhodnout, zda má smysl se pokoušet o kompresi. Pakliže budete balit např. video, které program nedokáže smysluplně zmenšit, procesorově náročné komprimování zavrhne, čímž vám znovu ušetří čas.

Kontextová nabídka je silně přizpůsobitelná. Díky ní vás program zaujme, i kdybyste hlavní prostředí míjeli
Kontextová nabídka je silně přizpůsobitelná. Díky ní vás program zaujme, i kdybyste hlavní prostředí míjeli

Program podporuje vícejádrové procesory a na rozdíl od 7-Zipu slibuje využití více jader také v případech, kdy komprimuje jediný soubor. Potěšil mne též integrovaný prohlížeč obrázků, díky němuž opět můžete předejít zbytečnému ztrácení času, pokud se ukáže, že obsah nestojí za rozbalení. Oproti změněnému konkurentovi je program často vylepšován a instalaci nové verze s vaším povolením zvládne sám, takže se nemusíte obtěžovat se stažením instalačního programu.

Výčet silných stránek Bandizipu by mohl ještě pokračovat, ale obrázek jste si již jistě sestavili. Můžete se pozastavit nad tím, že ho stále srovnávám se 7-Zipem. Sám jsem 7-Zip roky používal, obecně však patří k nejznámějším a nejpoužívanějším komprimačním nástrojům, takže je těžké si srovnávání odpustit.

Také při poklepání na archiv může být provedena jiná akce než obyčejné otevření v komprimačním nástroji
Také při poklepání na archiv může být provedena jiná akce než obyčejné otevření v komprimačním nástroji

Závěr

Další maličkost? Bandizip umí provést kontrolu archivu po zabalení.

Když jsem se domníval, že jednoduchost 7-Zipu je nedostižná a že mne komprimační nástroje nemají čím dalším zaujmout, byl jsem vyveden z omylu.

Stále ještě existují příjemné funkce, kterými vám podobné aplikace mohou zjednodušit každodenní práci s počítačem. V tom je někdy problém – člověk si neuvědomí, že by mu nový nástroj pomohl zefektivnit práci, dokud sám nevidí výhody alternativního řešení. Bandizip mne mile překvapil.

Možnosti nastavení Bandizipu jsou opravdu rozložité
Možnosti nastavení Bandizipu jsou opravdu rozložité

PS: Do češtiny je přeložený jak samotný program, tak webová stránka na adrese www.bandisoft.com/bandizip. Pokud vám na těchto aspektech záleží, tak programu připište jeden malý plusový bod. Další malý bod může získat za přenosnou variantu, pokud vás zajímá. Také existuje ve verzi pro macOS.

Komprimační nástroj znovu a lépe. Bandizip je pokročilejší a atraktivnější alternativa 7-Zipu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

25 KOMENTÁŘE

  • Myslím, že při dnešních kapacitách a relativně srovnatelných kompresních poměrech je rozhodující spíše rychlost než ušetřených pár byte.
   Jinak já používám WinRar, ale to už není díky možnostem jen klasický komprimační nástroj, ale spíš nástroj na archivaci.
   PS: Docela jsem se pobavil nad srovnávací tabulkou na stránkách Bandizipu. Docela by mě zajímalo, z jakých verzí ostatních SW vycházeli, ale tipuji tak 20 let zpět 🙂

 1. Musim souhlasit s uzivatelem Pytlik, je pkne, ze tu autor srovnava uzivatelske prostredi, ale to nejdulezitejsi chybi, srovnani komprese a to nejen ucinnosti, ale i rozbalovani souboru.

  Zasadni odlisnost obou programu je ta, ze 7-Zip je open-source, kdezto Bandizip je freeware. Ja sice chapu, ze bezny franta uzivatel odlisnost obou licenci nevnima, ale byvalo by dobre to zminit.

  Nicmene Bandizip je skutecne dobry program a take ho uz nejakou dobu pouzivam, ikdyz mam nainstalovan i 7-zip. Jinak bych od Bandisoftu zminil i prohlizec obrazku Honeyview, je opravdu rychly a umi kdejaky format.

  Jeste k tomu rozbalovani souboru, ja to jeste nezkousel, ale velmi oblibeny je format RAR. Je to zajimave, ale stale se v popularite drzi nad 7-ZIPem, ac k tomu neni duvod. Stejne tak je oblibeny i placeny komprimacni program WinRAR a zde je nekdy u 7-Zipu kamen urazu. Nektere typy komprese do RARu je pro 7-zip problem rozpakovat, a prave zde by se take hodilo srovnani, jestli je na tom Bandizip lepe.

  Nejlepe by teda bylo cely clanek prepracovat a prinest srovnani 7-zip, Bandizip a WinRAR a definitivne rozlousknout, ktery komprimacni nastroj je nejlepsi. 😉

    • Hlavní síla WinRaru není v rychlosti nebo kompresi, ale v jeho možnostech, které má proti jiným nástrojům. Používat ho jen tak na zabalení a posílání souborů je házení perel sviním :-). Navíc si s tím formátem lidé občas neporadí, takže když něco někomu posílám a neznám ho, tak to balím do ZIPu (ale WinRarem),

    • To těžko, teď, jsem to zkoušel, a ta Kraksna, pořád, neumí mít průzkumník na Archivy, jako WinRar, že se v tom pohybujete, jak v průzkumníku, a rozbalujete si archivy, vlastně, to je průzkumník Windows, akorát umí rozbalovat Archivy, ten WinRar, uvnitř, programu, to je strašně, pohodlná věc, a dokud tohle, nebude umnět, nějaký program, pořádně, a ideálně, stejně, tak u mně, WinRar, nenahradí, tak když občas, vytahuju přeplácané ARCHIVy, a MÓDy do hry DOOMa 1 a DOOMa 2, kde pokud jsou ve Formátu *.pk3, tak se dají ve WINRARu, rozbalovat, a i Editovat, alespoň, kdyby, tam byla, nějaká Blbá zbraň, tak se dá smazat, a nechat, tam jen ty, DOBRé, a udělat, si nějaký pěkný Balíček, a pak tu sadu Kvalitních věcí, že bych dal, na svůj Blog, Lidem, ke stažení, ale pokud, to nemá rozhraní jako Průzkumník Windows, akorát, to umí rozbalovat, Archivy, jako WinRar, tak pokud, ten program, nemá rozhraní WinRARu, tak se na tohle, moc, nedá používat, pro mně, vůbec, takže zatím, jsem Plnohodnotnou, náhradu WinRARu, pro sebe, nenašel, na tohleto, a vůbec, nic není tak pohodlné jako WinRar, si to zkuste, pokud, těch ARCHIVů máte více, asi mi dáte, za Pravdu, já prakticky, jenom rozbaluji, no jo no, holt, do-cela, celkem, zase, tedy! 🙂

  • Tak clanek je o separatnim komprimatoru. Jasny, ze clovek pouzivajici TC bude tak nejak casteji pouzivat prave vestaveny (de)komprimator. Ja treba mam na stahovani JDownloader a tudiz logicky taky vyuzivam casto ten, nebot soubory stahne a vestaveny dekomprimator je proste hned rozbali a smaze archivy. Ale nekdy je potreba i specializovany nastroj a o tom prave je clanek. 😉

   • Kdysi jsem na ty účely používal PeaZip a předtím ještě cosi, ale tyhle programy mi nikdy moc neseděly. Dvoupanelový TC je prostě pohodlíčko a přehlednost sama; stačí si do něj dát příslušné pluginy.

    • Uff, Uff no ty voe, no eh Bleh, snad, ano, zlatý průzkumník Windows, Windows se mi kvůli Total COMANDERu, moc, likvidovat nechce, byť, dnes, už to jde hůře, PeaZip, je docela dobrý, to už je slušné, ale pořád, to prostředí programu na WinRar, nemá, i když už se to dá, myslel, jsem že WinRar, koupím, ale jak tam, začal dávat, ty VIRy, pomalu, jako REKLAMu, tak to mně, zklamal, tak asi nekoupím, no, holt, do-cela, celkem, zase, proč, někdo prostě, nemůže, udělat, prostředí, jako WinRar, vždyť, je to nejlepší, ale to nikdo, neudělá jestli na to, má Patent, protože, ten program, je Placený, a nebo, já nevím, inu, kdo-ví, do-cela, celkem, zase, tedy! 🙂

  • Na tom jsem, tehdá málem Kámošovi, Odpálil, jeho Windows 98 SE, asi ně-jaká verze CZ, Strašná věc, zlatý průzkumník Windows, doba DOSu, už vážně, skončila, no jo no, holt, do-cela, celkem, zase, tedy! 🙂

 2. Dobry den,
  male upresneni – 7-Zip podporuje vicevlaknovou kompresi i pro jeden soubor (verze 16.04, LZMA2), takze zde Bandizip nema navrch.
  Co bohuzel 7-Zip stale neumi, je vicevlaknova dekomprese (tedy, nezkousel jsem u jinych formatu nez 7z).

  • TO je nepodstatné, pro někoho kdo rozbaluje, to prostředí programu proti WinRARu, je stejně, strašné, a u všech programů horší než u WinRARu, takže se to nedá používat, pro někoho kdo hodně, rozbaluje, asi jako jsem já, no jo no, holt, do-cela, celkem, zase, tedy! 🙂

 3. Osobně používám 7-Zip a používat budu. Kouknul jsem se teď na Bandizip a opravdu se vzhled lamičkám líbit může. A některé nastavení se můžou zdát lamičkám pokročilejší. Faktem ale je, že co se týče samotné komprese, tak pokročilejší nastavení vyloženě chybí. Jako příklad uvedu tyto testovací soubory v tomto archivu:
  https://uloz.to/!uhjEFxXwi4JL/tmp-7z
  Pro vhodné využití slovníku v tomto případě je potřeba slovník nastavit alespoň na velikost 96 MB. S takto nastaveným slovníkem 7-Zip vytvoří archiv o velikosti skoro 25 MB, Bandizip skoro o velikosti 60 MB a to proto, že v Bandizipu prostě chybí pokročilejší nastavení archivátoru, v tomto případě třeba 7-Zipu (7z) ze 7-Zipu :-D.
  Takže já rozhodně budu používat originální 7-Zip, ne nějaké gui pro 7-Zip pro lamičky jako Bandizip, ve kterém jde nastavit prd, co se týče nastavení pro kvalitní archivaci.
  Bandizip jsem zkoušel jen chvilku, kdyby tam šla nastavit velikost slovníku, tak mě opravte.
  Jo a jen poznámka k winraru, v něm velikost slovníku pro rar archovaci nastavit jde, ale jaksi s ní neumí pracovat, či co, protože vhodná velikost slovníku moc na velikost souboru nemá… ten udělá archiv o velikosti 72 MB a chudák 7z (LZMA/LZMA2) neumí vůbec…
  Jo a jelikož je Bandizip pro lamičky, tak má asi vhodně vyplý BCJ/BCJ2 pro např. exe soubory, ono se to moc stejně nevyužije a bez toho je archiv o kapánek menší, třeba v 7-zip GUI se to musí nastavit ručně v parametrech (f=off), což ale profíkům vůbec nevadí…

  • Ještě jedna věc k chování Bandizipu a 7-Zipu. Rovnou uvedu příklad, mějme binárky ffmpeg:
   ffmpeg\32bit\ffmpeg.exe
   ffmpeg\32bit\ffplay.exe
   ffmpeg\32bit\ffprobe.exe
   ffmpeg\64bit\ffmpeg.exe
   ffmpeg\64bit\ffplay.exe
   ffmpeg\64bit\ffprobe.exe
   Podobnost je mezi třemi soubory stejné bitové verze. Bandizip ale komprimuje postupně podle názvu souboru, tedy ffmpeg 32bit, ffmpeg 64bit, ffplay 32bit atd. Změnit to asi nejde, apoň jsem to nenašel. Velikost slovníku Bandizip má 64 MB při 3 -max komprese. Takže velikost slovníku na dva 36 MB – 40 MB soubory nestačí. Dělá to archiv o velikosti 60 MB. Lze to obejít tak akorát přejmenováním souborů, aby se komprimovaly soubory nejdřív stejné bitové verze.
   Naopak 7-Zipu to komprimuje postupně podle bitové verze, takže i slovník o velikosti 64 MB stačí. A archiv pak má 25 MB. Kdyby bylo potřeba naopak podle názvu souboru, tak myslím, že by se nastavení v parametrech našlo, stejně tal lze použít větší velikost slovníku, která oproti Bandizipu nastavit jde, v tomto případě by stačila o velikosti 96 MB a jako v případě Bandizipu jde použít přejmenování souborů.
   Takže další plus pro 7-Zipu.
   A další poznámka pro chování Bandizipu, které by měli brát uživatelé při archivaci na vědomí.