V uplynulém týdnu proběhla v Düsseldorfu konference LinuxCon Europe, na níž vystoupil i tvůrce linuxového kernelu Linus Torvalds. V panelové diskuzi s Dirkem Hohndelem z Intelu Torvalds mimo jiné odpovídal na otázku, co by za 23 let v čele vývoje Linuxu udělal jinak.

„Z technického hlediska, žádné jednotlivé rozhodnutí nebylo tak důležité. Všechno se dá opravit. Problémy vznikají spíše ze sporů s vývojáři a uživateli a v [jejich vyvolávání] jsem docela dobrý. Používám silné výrazivo,“ prohlásil Torvalds v záchvatu sebereflexe. „Nejde o jeden případ, kde bych něco rád změnil, takových je kurevsky velká hromada.“

Linus TorvaldsLinus Torvalds na konferenci LinuxWorld (ilustrační foto)

Na nevraživost, urážky a častování se vulgárními výrazy v mailing listech si v minulosti stěžovala například vývojářka kernelu Sarah Sharp a před dvěma týdny také Lennart Poettering, proti jehož projektům lidé zakládají protestní petice a webové stránky, nahrávají na YouTube urážlivé písně a pořádají veřejnou sbírku bitcoinů na nájemného vraha.

„Pokud přicházíte k [vývoji] Linuxu jako nováček, vypěstujte si hroší kůži, nebo utečte, není to přívětivé místo. (…) Open source není mateřská školka, v mnoha ohledech je to příšerná komunita, a lidé by to měli vědět,“ napsal Poettering na Google+.

Viníkem tohoto stavu je podle něj Linus Torvalds a skupina lidí kolem něj, kteří používají stejný styl komunikace. Leč abychom byli spravedliví k Poetteringovi a jeho kolegům z Red Hatu, ani jim by neuškodilo trochu méně tvrdohlavosti.

 

Torvalds tento styl odjakživa obhajoval a označoval nadávání („management by perkele“) za součást své (finské) národní kultury. „Na internetu vás nikdo neposlouchá, když mluvíte jemně,“ vysvětloval. „Vyříkat si všechnu frustraci a zlost nahlas je potřeba. Vymýšlet nějaká ‚pravidla chování‘, podle kterých by lidé měli ‚být zdvořilí‘ a ‚respektovat ostatní‘, to jsou prostě hrozné sračky,“ sdělil Torvalds se slušností sobě vlastní loni v létě magazínu Wired.

Na právě proběhlém LinuxConu Europe však zdůraznil, že Linux potřebuje velkou komunitu lidí, kteří aktivně testují nové kernely, protože jen tak lze zajistit kompatibilitu s ohromným množstvím hardware, které Linux podporuje. Právě proto by neškodilo se o dobré vztahy mezi vývojáři lépe starat. Snad bude Linusovo přiznání vlastního podílu na vině dobrým startovním impulsem.

Zdroj: readwrite

Ohodnoťte tento článek!