Koncem roku prý od Intelu přijde nový král desktopu pro socket LGA 2011

0

Segment nejrychlejších desktopových procesorů je dnes paradoxně tak trošku zahnívajícím rybníčkem. Procesory Sandy Bridge-E sice disponují značným výkonem, nedostatek konkurence ze strany AMD (o procesorech VIA ani nemluvě) ale Intel nijak netlačí k dalšímu zlepšování. Snad i proto se toho kolem platformy LGA 2011 příliš mnoho neděje. Ivy Bridge-E je v nedohlednu, Intel však na konec roku údajně přesto pro tento socket plánuje nový, rychlejší procesor.

Inovovaný model se má údajně vynořit s označením Core i7-3970X. Z toho již vyplývá, že se bude jednat o „extrémní edici“, představující novou špici nabídky. V porovnáním se stávajícím vlajkonošem, jímž je model Core i7-3960X, se toho ovšem příliš mnoho nezmění. Zůstává šest jader (s technologií HyperThreading), pouze frekvence vzrostou. Základní takt poskočí z 3,3 GHz na 3,5 GHz; s Turbem ovšem frekvence konečně dosáhne mety rovných 4 GHz. Stávající Core i7-3960X má přitom strop pro Turbo nastaven na 3,9 GHz.

Intel Core i7-3960X

Ostatní parametry procesoru by se neměly měnit. Stejně jako předchozí extrémní model bude mít i Core i7-3970X L3 cache o velikosti 15 MB. Je rovněž pravděpodobné, že se bude prodávat za obvyklou cenu, tedy baťovských 999 USD, V takovém případě zřejmě Intel starší Core i7-3960X zlevní či přímo stáhne z trhu. Co se týče dostupnosti, mělo by k uvedení nového krále desktopu dojít v posledním čtvrtletí tohoto roku.

 

Informace o novém procesoru pro socket LGA 2011 pocházejí původně z tureckého webu DonanimHaber, odkud je převzal server VR-Zone. Jelikož mi jazyková bariéra brání tento zdroj podrobněji prostudovat, není ani příliš snadné odhadnout, jak důvěryhodná tato zpráva je.

Mimochodem – zdá se, že DonanimHaber také spekuluje o tom, že chystaný čip dosáhne vyšších frekvencí za cenu zvýšení hodnoty TDP na 150 W. Vzhledem k tomu, že Sandy Bridge-E je na trhu už téměř rok, se mi tomu nechce příliš věřit. Pokroky ve výrobě by teoreticky měly Intelu dovolit vydat mírně zrychlený procesor i při zachování spotřeby. Pokud bychom měli spekulovat, nabízela by se možnost, že Intel konečně přinese do desktopu Sandy Bridge-E se všemi 8 jádry aktivními. Ta je ale zřejmě málo pravděpodobná. Přinejmenším by totiž asi byla spojena s radikálnější změnou modelového označení…

Zdroje: VR-Zone, DonanimHaber

Ohodnoťte tento článek!