Koncept od českého autora ukazuje, jakým směrem by se mohla ubírat Windows 9

0

Pokud se zajímáte o dění kolem Windows, patrně jste na internetu spatřili nemálo konceptů Windows 9. Každého zajímá, jak bude vypadat nástupce hybridních Windows 8 a někteří designéři a grafici své myšlenky převádí na virtuální plátno. Něco podstatně zajímavějšího předvádí sedmadvacetiletý Ondřej Zástěra. Jak jméno napovídá, pochází z Česka a svou vizi nám zprostředkoval rovnou formou výukového videa, doplněného obsáhlým blogovým příspěvkem.

Autor konceptu, jak jste si jistě odvodili, se zajímá o informační technologie virtuální realitu nebo průmyslový design. Pakliže se vám jeho práce líbí, můžete ho sledovat na andre.wz.cz či anglicky psaném osobním blogu.

Tip: PIN, obrázkové heslo a správa možností přihlášení ve Windows 8.1

Na to, jak by taková Windows 9 mohla vypadat a fungovat, se podívejte níže. Autora zklamalo to, jak se systém rozvíjel. Podle něj jsme zůstali u nekonzistentní vizuální navigace a dvou prostředí, což působí zmatky. Právě průnik obou prostředí sledujeme v tzv. jarní aktualizaci pro Windows 8.1. Musím říct, že v jarní aktualizaci a zmíněném konceptu vidím styčné body. Třeba hlavní panel s dotykovými i desktopovými programy.

Proč už nejsou okna v desktopu průhledná, víme. Microsoft systém optimalizoval, aby běžel i na tom nejméně výkonném zařízení. Na druhou stranu, co ale brání tomu, aby průhlednost byla aktivována na výkonném stolním počítači? Zřejmě by takové prostředí tolik neladilo s Metrem. Myslím také, že vize autora některé věci zbytečně komplikuje. Další tlačítko v záhlaví oken?

 

To by každého zřejmě mátlo. S tím přímo související překrývání běžných oken s dotykovými aplikacemi mi nepřipadá jako šťastné řešení. Naproti tomu možnosti nastavení chování uživatelského prostředí během instalace by řešily problémy s tím, že někdo třeba nechce Metro na stolním počítači. Spouštění více dotykových aplikací najednou vypadá dobře, ale uživili bychom jej?

Ne všechny představené změny se mně osobně zamlouvají, pan Zástěra nicméně spoustu drobností očividně promyslel do důsledků. Minimálně vyvolává diskuzi nad tím, kam by se vývoj Windows měl ubírat. Co říkáte třeba na hlavní panel, jenž se do plné velikosti rozbalí jen v případě potřeby?

Zdroj: Ondřej Zástěra

Ohodnoťte tento článek!