Koncepty Nokií – telefonů, které zřejmě nikdy nevzniknou

0

Nokia N82 Dragonfly

Koncepty to jsou velmi zajímavé a spousta z nich by našla uplatnění v praxi. Za současné situace si ale musíme vystačit jen se sněním. Občas je ale i to dostačující. Pojďme se na pár nových návrhů podívat. Prvním z nich je oblíbený smartphone Nokia N82 předělaný do tvaru vážky (při šilhání telefon vážku trochu připomíná). Hranatá prohnutá klávesnice však moc pohodlná nebude, tudíž tento koncept zůstane jen na papíru.

Nokia N82 Dragonfly

Nokia Kinetic

Co by ale konceptem zůstat nemělo, je dlouholetý projekt Nokia Kinetic, který byl několikrát zrušen. S příchodem Windows Phone ale dostala Nokia nový impuls pro dokončení projektu, troufám si soudit, že by to byl velký trhák. I když pomineme povedený design, leckoho na zadek posadí specialita telefonu v podobě elektromagnetu, který by měl být schopen při zmeškané události (zmeškaném hovoru či přijaté zprávě) telefon uvést do svislé polohy. Zaprvé by vám tento telefon spousta lidí záviděla a zadruhé je toto řešení mnohem příjemnější než často otravná indikační dioda, která může být za tmy velmi nepříjemná.

Nokia Kinect

Nokia Eco a Remande

Další dva telefony jsou zaměřené na ekologii. První klasické véčko nemá moc čím zaujmout. Druhý ekolog ve tvaru hodinek už něco do sebe má. Hodinkové telefony jsou zatím malé, drahé a relativně nepoužitelné. Nokia Eco je však primárně určen jako klasický dotykový telefon a řemínek kolem zápěstí je jen doplňkem. Toto řešení mi přijde o něco lepší než telefony s miniaturními dotykovými displeji.

Nokia Eco Nokia Remande

Nokia Scentsory

Následuje těžko uvěřitelný projekt Nokia Scentsory. „Telefon“ by měl být složen ze dvou ohýbatelných vrstev a každý tvar telefonů by měl přinést svou určitou funkci. Například „obrácený domeček“ funkci volání, v klasickém tvaru bude přístroj informovat o důležitých novinkách a ve tvaru mističky, věřte, nebo ne, by měl rozpoznávat a vydávat různé pachy. K čemu to je dobré, zatím nikdo neví.

Nokia Sentsory

Nokia Morph

A na závěr tu máme jednu specialitku. Koncept Morph, o kterém už možná někteří slyšeli, je jedním z nejbláznivějších děl, které vznikly ve výzkumném centru Nokie. Telefon by měl do puntíku splňovat to, co si představíme pod pojmem „mobilní telefon budoucnosti“. Návrh je vyvíjen ve spolupráci se střediskem nanovědy spadající pod křídla Cambridge, tudíž není divu, že veškeré vymoženosti budou dosáhnuty především použitím nanotechnologie.

Koncept Nokia Morph

Budoucnost by měla přinést telefony vyrobené z mnohem pohodlnějších a příjemnějších materiálů, které bude možné ohýbat. Využívat se bude především solární energie, baterie se budou razantně zmenšovat a doba nabíjení výrazně zkracovat. Velká budoucnost je také v integrovaných senzorech, které budou snímat vše, co se dá (teplotu, znečištění ovzduší) a pomáhat nám při jakékoliv činnosti. Například při jízdě autem. A jako bonus nám navíc bude dopřána možnost samočištění. Můžeme se tak rozloučit s věčně upatlanými dotykovými displeji.

To je však ještě daleká budoucnost a není jisté, kdy něco podobného budeme moci okusit na vlastní kůži. Podle všeho se ale máme určitě na co těšit.

Zdroj: Cnet

Ohodnoťte tento článek!