Koncesionářské poplatky: Jak je to s placením za mobil a počítač?

15
Český rozhlas iRadio iPhone
iRadio Českého rozhlasu

Koncesionářské poplatky jsou zákonem stanovené měsíční odvody za vlastnictví televizního nebo rozhlasového přijímače, ze kterých je financován provoz veřejnoprávních médií, tedy Českého televize a Českého rozhlasu.

Aktuálně v roce 2018 musíte měsíčně platit 45 Kč za rozhlas a 135 Kč za televizi. Fyzické osoby hradí poplatky za jednu domácnost, právnické za každý přijímač. Kdo neplatil, přestože měl, musí doplatit dlužnou částku a přirážku ve výši 5000 Kč za rozhlas a 10 000 Kč za televizi.

Platit musí všichni (kromě výjimek níže), kteří mají patřičné přijímače, přestože ČT ani ČRo nesledují či neposlouchají.

Kdo nemusí platit koncesionářské poplatky

Od placení jsou osvobozeny domácnosti, ve kterých se nachází alespoň jeden člověk s úplnou nebo praktickou slepotou či hluchotou. Dále ti, jejichž čisté měsíční příjmy (celé domácnosti) za uplynulé čtvrtletí jsou nižší než 2,15násobek životního minima. Tuto skutečnost musí co tři měsíce dokazovat. Co je životní minimum, poradí Finance.cz.

Logicky také nemusí platit ti, kteří nemají rozhlasový nebo televizní přijímač. Za přijímač se přitom považuje zařízení schopné příjmu pozemního, satelitního, kabelového nebo IPTV (staví se na úroveň kabelového) vysílání.

 • Rádiové poplatky musíte ve většině případů hradit, i když máte jen televizi. Digitálním televizním vysíláním se totiž šíří také stanice Českého rozhlasu.
 • PC monitory, projektory nebo různé formy osobních počítačů se za přijímače nepovažují. Výjimkou jsou ty, které náhodou televizní nebo rádiový tuner obsahují.
 • Na počítači můžete sledovat internetové streamy České televize (iVysílání) a Českého rozhlasu (iRadio) i bez koncesionářských poplatků. Počítač v takovém případě přijímačem, jak jej definuje zákon, není.
 • Mobilní telefon se za televizní ani rádiový přijímač nepovažuje (díky zákonu od roku 2010), přestože může obsahovat FM rádio nebo třeba DVB-T tuner. Tuner však musí být neoddělitelnou částí zařízení. Za externí tunery k mobilům se už platit musí.

Mobily a počítače jsou bez koncesionářských poplatků*

Z výše uvedeného vyplývá, že domácnosti, kde máte jen mobily a běžně vybavené počítače, nemusíte ČT ani ČRo nic platit. (Samozřejmě nesmíte vlastnit ani autorádio.) Oběma médiím o tom musíte dát vědět pomocí formuláře (zde ČT a ČRo).

Určitou šedou zónou, na kterou zákon výslovně nemyslí, je sledování placené internetové televize na počítači. O2 TV a spol. mohou fungovat i bez zvláštních krabiček a z technického hlediska jde o rovnocenné řešení jako bezplatné sledování streamu z iVysílání. Existují také tablety a FM/DVB-T tunerem. Je však tablet víc mobil, nebo naopak počítač, u kterého by již přítomnost FM/DVB-T tuneru byla důvodem k placení koncesionářských poplatků? Odpověď momentálně zjišťujeme.

Kompletní znění Zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, najdete na webu ministerstva kultury.

Koncesionářské poplatky: Jak je to s placením za mobil a počítač?
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.96%) 54 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Ano, s těmi Internetovými „televizemi“ je to logické. Nedávno jsem měl zájem o sledování jediného pořadu na kanále Sport 5, tedy jsem si zjišťoval, jak se k němu lze dostat (v minulosti jsem přistupoval přes Topfun – dnes již nepodnikající) a nalezl balíčky „televizí“. Fakticky ale nejde o televizi, jelikož je technicky pouhopouhý datový stream, asi jako Youtube, nejde o žádné IPTV – pouze v některých balíčcích jsou vymezeny programy přijímatelné přes IPTV či set-top boxy, ale pokud je fyzicky člověk nemá, tak ho to opět zajímat nemusí. No nakonec jsem nepochodil kvůli cenám balíčků, dávat 2 stovky měsíčně kvůli 4 dílům měsíčně mi za to nestálo (komentované sestřihy z historických 24h Le Mans).
  A iVysílání ať si klidně ČT strčí někam, ať si ho klidně zpoplatní s přístupem po registraci pro zájemce, mě žádný jejich stream nezajímá, tedy nehodlal bych za něj platit jako majitel připojení k Internetu, protože jej zpřístupňují všem jakože zdarma.

 2. To je jak na objednavku. Zrovna jsme se o tom bavili u konkurence, kde recenzovali TV pouzivanou jako monitor. Tak jsem tam do diskuze prave psal, ze pro me nerealizovatelne prave kvuli dalsim nakladum spojenym s koncesionarskym poplatkem.
  Je urcite dobre, ze mobil je z toho vyjmuty, ale shodou okolnosti mam SGS4 a SGS5 a ani jeden nema FM prijimac. Tak jsem o tom vubec premyslel, jestli doma nekde neco nemam a nemam nic.

  Asi nejvetsi omezeni pro cloveka, ktery nechce platit, je ta televize. Ja mam treba 42″ fullHD monitor na hry a koupil bych si docela 50″ UltraHD, ale proste nic, nevyrabi se, pritom televizi v tomhle rozliseni a velikosti habadej. No aspon usetrim a holt zustanu tak dlouho na tom co mam ted, dokud nejaky vyrobce neco nevyrobi. Platit koncesionarske poplatky nechci a porusovat zakon uz vubec ne.

  • Ano, u těch monitorů velkých úhlopříček mi také vadí, že skoro nic není, ale nějaké už se začínají objevovat, takže tam nějaká šance je.
   Televize stejně nejsou na hraní moc vhodné, alespoň co mám zkušenosti u známých, tak na hry jsou odezvy vysoké a ani po nejlepších HDMI nechtějí protlačit víc než 60 Hz, byť jsou třeba 100 Hz (jako skutečně 100 Hz panel, ne ty ojebávky s prokládáním černých snímků atd.).

 3. No ona do tohohle, ale vstupuje ještě Listina základních práv a svobod, která říká, že domovní prohlídku lze provádět jen na příkaz soudce, takže on nikdo nemá moc právo přijít ti do bytu zkontrolovat spotřebiče. Tedy kromě kontroly kotlů… 🙂

 4. Kde je v zákoně řečeno že PC tam nespadá?

  „Za televizní přijímač se považuje televizor nebo počítač s televizní kartou, USB TV tunerem nebo technologií IPTV. Za rozhlasový přijímač se považuje například rádio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž, počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem, televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo televize s příjmem programů kabelové TV, pokud umožňují příjem rozhlasového vysílání.“

  IPTV jsem schopnej přijímat na čemkoliv co je připojené do internetu

  • Zákon o počítači nemluví. Vyplývá to ale z dřívějších úředních oznámení nebo čestných prohlášení, které se posílají ČT/ČRo, že nevlastníte žádný přijímač. Tam se hovoří jen o počítači s tunerem.

   • „PC monitory, projektory nebo různé formy osobních počítačů se za přijímače nepovažují. Výjimkou jsou ty, které náhodou televizní nebo rádiový tuner obsahují.“

    Kde máte v zákoně uvedeno že počítač se za přijímač nepovažuje?
    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-348

    Zákon se o PC nezmiňuje zato jasně říká: „Ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového i televizního vysílání se platí rozhlasový poplatek i televizní poplatek.“

    Pokud má PC připojení do internetu tuto podmínku splňuje.

    Je pravda že kde není žalobce, není soudce. A dokud zákon nevyloží soud tak jsou to jen dohady. Ale rozhodně bych si netroufl tvrdit že PC je od poplatků osvobozeno

  • Ano, tam může nastat konflikt, počítač s technologií IPTV je dnes každý moderní počítač a poskytovatelé Internetového připojení často již k základním balíčkům přibalí nějakou základní nabídku TV programů.
   Můj poskytovatel něco takového měl, byť dnes na jeho stránkách nic takového nenacházím. Pak si jedině zažádat, že chci tuto službu zdarma zrušit. Další věc je, když má člověk doma nějaký router, zda protokol IPTV umí. Můj nikoliv, takže mi IPTV stejně nejde, jedině bych zapojoval kabel přímo do počítače bez routeru.

   Buď jak buď, já se těmi darebáky vydírat nenechám a nehodlám platit za něco, o co nestojím a co vyloženě nechci, jen proto, že si to někdo vymyslel a prosadil do zákona. Snad nežiju v takovém blbečkostáně, aby šli po takových lidech. To by člověk nemohl mít ani blbej počítač bez připojení k Internetu (pořád podporující IPTV), aby těm zmetkům nemusel platit.