Končí formát desek Thin Mini-ITX? Výrobci jej prý opouštějí či utlumují

0

Nevím, jestli jste se někdy v praxi již setkali s deskami typu Thin Mini-ITX. Tento speciální standard je založen na široce dostupném formátu Mini-ITX, ovšem desky jsou upravené pro zástavbu do skříní s na poměry PC velmi nízkým profilem. Výška je u nich omezena na 2,5 cm, takže mají nižší konektory, naležato osazené sloty pro paměti a napájení externím zdrojem místo ATX. Desky tohoto typu se hodí pro plně pasivní PC (například se skříní Akasa Euler). Pokud vám takovýto hardware ale vyhovoval, budete v budoucnu možná mít smůlu. Výrobci tento typ desek údajně hodlají opustit či alespoň utlumit.

Tento poplašný závěr publikoval web FanlessTech, z jehož pohledu byl dotyčný formát zajímavý právě pro pasivní skříně. Podle jeho informací výrobci s Thin Mini-ITX zřejmě nepočítají, alespoň do budoucna. Ačkoliv pro starší generace Thin Mini-ITX modely existovaly, pro stávající socket LGA 1151 a procesory Skylake údajně Asus a ASRock takovéto desky neuvedou a připravované modely byly zrušeny. Nemá je (přinejmenším zatím) ani MSI. Gigabyte sice oznámil jeden model, H170TN, jenže podle FanlessTechu se s ním vůbec nepočítá do koncového prodeje. Bude tedy asi dostupný jen pro velké odběratele pro stavbu sestav.

Deska Asus Q87T/CSM
Thin Mini-TX: Deska Asus Q87T/CSM

Další Thin Mini-ITX desky by sice měly existovat v oblasti embedded hardwaru a pro průmyslové využití, ovšem u těch platí totéž – nebudou se dát normálně sehnat v obchodech a pro běžného uživatele nebudou použitelné. Vzhledem ke kontinuitě a setrvačnosti těchto trhů je jasné, že se podobné modely budou vyrábět ještě dlouhou dobu, pro spotřebitelskou sféru a osobní počítače ale zřejmě výrobci desek s dalším použitím Thin Mini-ITX nepočítají.

 

 

Náhradou by mohlo být (thin) Mini-STX

Podle FanlessTechu by nicméně jejich konec – až na to, že již existující skříně přijdou vniveč – nemusel být takovou katastrofou. Výrobci totiž dost možná plánují Thin Mini-ITX pouze nahradit novým formátem Mini-STX, který má podobnou tenkost, ale počítá již s výstupy a porty po obou protilehlých stranách PCB.

Desky ECS Q170-SF100 a ECS H110-SF100 formátu Sub-1L
Deska ECS Q170-SF100 formátu Mini-STX

Tyto desky budou menší (14,0 × 14,7 cm), zachovají ale podobné možnosti konektivity až na slot PCI či PCI Express, který ale byl u typické Thin Mini-ITX skříně či šasi použitelný jen s riserem. Nevýhodou ale je, že tyto desky již nejsou na montáž kompatibilní s ATX či Mini-ITX skříněmi. Čistě po stránkách funkcionality by ale měly jako náhrada fungovat. I v případě desek Mini-STX nicméně podle zatím představených exemplářů asi bude existovat dělení na obyčejné modely, počítající i s vyššími boxovými chladiči, a tenké modely s podobným posláním jako Thin Mini-ITX.

Akasa Euler
Akasa Euler s Thin Mini-ITX deskou

 

Tyto informace nejsou přímo oficiální pozicí zmíněných výrobců, a není tak úplně černé na bílém, že o tenký formát ITX ztratili zájem a již se k němu nevrátí. Je-li ale pravda informace o zaříznutí plánovaných modelů pro Skylake, pak asi zpráva FanlessTechu skutečně znamená, že se s těmito deskami již běžně setkávat nebudeme. Stejně tak se ovšem ještě mimo OEM sféru nestihly objevit ani nové desky Mini-STX, tak doufáme, že se nakonec nevypaří do křemíkového nebe i tento formát.

Zdroj: FanlessTech

Ohodnoťte tento článek!