Končí jeden z výrobců karet Radeon, VTX3D. Záruční servis zajistí PowerColor

0

Možná jste si všimli (dobře vidět je to například na titulní stránce webu jako je techPowerUp), že v poslední době se během vydání nějakého Radeonu se svými variantami objeví podstatně méně různých značek, než při vypuštění nové GeForce. Bude to pravděpodobně velmi nízkým tržním podílem červeného tábora v posledních dvou letech – ve spojení s celkovým poklesem prodejů grafik je logicky na trhu méně místa. Dokladem těchto okolností je nyní kompletní konec jedné ze značek.

Během dnes končícího týdne se objevila zpráva, že karty na bázi GPU od AMD přestane vyrábět firma VTX3D. Ta byla přitom výrobcem jen Radeonů, nikoliv karet GeForce, a znamená to pro ní kompletní konec aktivit. Značka VTX3D u nás nebyla příliš častá, jelikož se zaměřovala hlavně na asijský trh. Nicméně prodávala také v Evropě a pohled do vyhledávače cen ukazuje, že i u nás se její grafiky v menší míře vyskytovaly či vyskytují.


Jedna z karet firmy VTX3D: Radeon HD 7790 s čipem Bonaire, rok 2013

VTX3D byla samostatná značka působící od roku 2009, nicméně jde o dceřinný podnik TUL Corporation, což je společnost stojící za značkou PowerColor (a například Radeon HD 7990 měly obě značky stejný). TUL údajně zamýšlel separátní značkou cílit na levnější oblast trhu, zřejmě ale teď došel k tomu, že pro ni už není místo, a proto aktivity firmy VTX3D končí a Radeony tím pádem mají o partnera méně. A to údajně s okamžitou platností.

 

 

Záruky platí

Pokud byste náhodou kartu s touto značkou měli, pak by ovšem díky navázanosti na PowerColor nemělo dojít k nějakým problémům co se týče záruky. TUL totiž uvádí, že zodpovědnost za ně převezme právě PowerColor, takže v případě poruchy nezůstanou držitelé těchto grafik na suchu. Na webu firmy jsou v tuto chvíli jen čínské informace o podmínkách podpory (a email pro asistenci: eusupport@vtx3d.com), nicméně u nás by záruční opravy měly stejně probíhat skrze obchody, kde jste kartu koupili.

 

Konec značky VTX3D klade otázku, zda se problémy výrobců karet Radeon nemohou projevit opět i u dalších hráčů, což by posléze mohlo zase mít negativní dopad na výběr karet a potažmo kvalitu (čímž by zpětně mohl vzniknout začarovaný kruh, kdy menší výběr sníží atraktivitu grafik AMD jako takových a tím opět i prodeje). Část výrobců (MSI, Gigabyte, Asus) má tu výhodu, že prodává i grafiky Nvidia a v případě nezájmu o jednu značku by zase bilanci měly vyrovnávat vyšší potenciální prodeje u druhé. Například značky XFX a Club 3D ale GeForce vyrábět přestaly a PowerColor a Sapphire patřily vždy exkluzivně ATi/AMD. Na druhou stranu v posledních třech čtvrtletích jsou Radeony zase na mírném vzestupu ze dna, které nastalo v Q2 2015. Výrobci tudíž asi mají určitou šanci na zlepšení situace.

VTX3D Radeon HD 7950 OC X-Edition
VTX3D Radeon HD 7950 OC X-Edition. Recenzovali jsme jej před čtyřmi lety

Zdroje: techPowerUp, AnandTech

Končí jeden z výrobců karet Radeon, VTX3D. Záruční servis zajistí PowerColor

Ohodnoťte tento článek!