Konec AMD Gaming Evolved App? AMD ji přestalo nabízet i podporovat

55

Je tomu něco málo přes tři roky, co AMD představilo utilitu Gaming Evolved App. Tento software byl od počátku koncipován jako ekvivalent GeForce Experience pro karty Nvidia. Nabízel tedy funkci automatického nastavení kvality ve hrách nebo funkci nahrávání a streamování videa z herních sezení. Nicméně to vypadá, že letos se AMD rozhodlo této aktivity zanechat – respektive se z projektu stáhnout.

Na tuto skutečnost narazil včera web WCCFtech. AMD totiž aplikaci Gaming Evolved App přestalo distribuovat se svými grafickými ovladači, se kterými dříve byla jako volitelná možnost bundlována. Redaktorovi, který zastoupení na toto téma zaslal dotaz, pak potvrdilo, že nejde o náhodu, ale že je za ní poměrně zásadní změna v „politice“. AMD se totiž rozhodlo přestat tuto aplikaci vůbec podporovat a zřejmě s ní do budoucna už nepočítá. Viz toto prohlášení:

Od 12. září 2016 AMD přestalo přibalovat „AMD Gaming Evolved App“ od Raptru k vydáním ovladačů Radeon Software. Tento program bude nicméně dále fungovat. AMD nebude provádět testy kompatibility, pomáhat s instalacemi ani poskytovat jinou technickou podporu pro tuto aplikaci. Ta nebude dostupná skrze Radeon Software nebo jeho instalátor. Předchozí verze Radeon Software z doby před 12. zářím 2016, které AMD Gaming Evolved App“ obsahují, nebudou ovlivněny a zůstanou v původním stavu.

 

Gaming Evolved App (AMD GPU14)
Gaming Evolved App (podzim 2013)

 

AMD tedy na této aplikaci přestane participovat a její osud tak není dvakrát jasný, ačkoliv se výše uvádí, že bude nadále funkční. Důležitý detail zde je, že přes název AMD Gaming Evolved App je tato utilita dílem externí firmy, je založena na službě Raptr. Tento krok AMD tedy zatím znamená jen to, že už AMD nebude do softwaru oficiálně zapojeno a věnovat mu pozornost ve formě testování a jiné podpory. Ovšem zda v dohledné době skončí celý vývoj a distribuce Gaming Evovled App, to je jiná otázka, která bude záviset na Raptru.

 

Ten zatím k věci žádná stanoviska nemá. Aplikace AMD Gaming Evolved App je od něj nadále dostupná, takže minimálně zatím to nevypadá na nějaký radikální rozkol, který by si vyžádal okažité odebrání instalátorů z distribuce (aplikace totiž nese ochrannou známku AMD, když nic jiného). Firma pravděpodobně bude s touto aplikací pokračovat dál o své vlastní ose, ale otázka je, jak dlouho. Eventuálně může být zrušena nebo převedena pod normální aplikaci služby Raptr bez loga AMD, což by ale aspoň zachovalo její funkce.

AMD Rewards
Rewards Store v aplikaci Gaming Evolved od Raptru

 

Za touto událostí by mohlo být vypršení a neprodloužení kontraktu na spolupráci (jak bylo zmíněno, bundlování a podpora skončila víceméně přesně po třech letech), nebo také rozhodnutí AMD převést prostředky určené v rozpočtu na tyto aktivity jinam, nebo je ušetřit. Zda je ukončení podpory Gaming Evolved App ze strany AMD výrazem nespokojenosti s Raptrem, těžko říct bez znalosti toho, jaké vztahy mezi firmami nyní panují.

Nicméně tato věc nevytváří okolo AMD úplně dobrý dojem, jak už to při ukončování činnosti různých služeb bývá. Na rozdíl od autorů a AMD nevím, jak široce byly funkce této aplikace využívány, ovšem fakt je, že AMD teď nemá oficiální alternativu k nástroji GeForce Experience, který Nvidia nadále vyvíjí a nabízí (i když momentálně vzbuzuje kontroverze nutností registrace).

Zdroj: WCCFtech

Konec AMD Gaming Evolved App? AMD ji přestalo nabízet i podporovat

Ohodnoťte tento článek!

55 KOMENTÁŘE

  1. skoda, ja zas mam rad Raptr/AMD Gaming Evolved App.. Hlavne to automaticke nahravanie hrania hier a tiez sledovanie casu straveneho v hre a aj ta optimalizacia kvality (je fajn vidiet doporucene hodnoty). Ma to svoje problemy, ale nemam vsetky hry na Steame, vacsinu skor na GOGu.

  2. Tak to bude poměrně nevýhoda oproti NVIDIA, po které tím pádem sáhne každý, kdo chce alespoň občas pustit stream či nahrávat video. Nějaké Fraps/MSI Afterburner jsou dnes minulostí se svým propadem výkonu pod 50% při jejich použití. Dnes je standard nahrávat fakticky bez propadu jakéhokoliv výkonu přes Shadowplay či právě AMD Gaming Evolved App.

  3. mě ta aplikace chybět nebude, ale jako pokus o konkurenci GFEX to bylo lepší než nic. Prostě takový prográmek pro BFU. A co z toho plyne? AMD má sotva peníze na vývoj ovladačů a i tam to dost drhne, takže logicky odsekává vše podružnější, byť by to mohlo tvořit dobré jméno. Pořád je vidět že inženýrské myšlení převažuje, tímhle stylem na NV a její vydělávání nikdy mít nebudou….