Konec čipsetů nVidia?

0

Někteří z vás si zřejmě budou stěžovat, že se jedná o neověřenou zprávu. Nicméně se na ní shoduje hned několik zdrojů: kromě známých „drben“ Fudzilly a The Inquireru také DigiTimes a X-bit labs. Ačkoliv to sama společnost zatvrzele popírá, šušká se, že Nvidia s čipovými sadami končí.

První indicií může být dohoda s Intelem o zprovoznění SLI na čipsetu Intel X58 (pro procesory architektury Nehalem) pomocí můstku nForce 200 – tento krok zřejmě signalizuje ústup Nvidie z vyššího segmentu, který budou právě procesory s jádrem Bloomfield reprezentovat.

Bude to ústup plánovaný, nebo nedobrovolný? The Inquirer si všímá, že základních desek s nForce 790i SLI je podezřele málo. DigiTimes a Fudzilla píší, že výrobci motherboardů nejeví příliš velký zájem o budoucí čipsety kalifornské společnosti, řešení kombinující severní můstek Intel X58 s čipem nForce 200 se prý také netěší velké oblibě.

Osobně se mi zdá nejvíce pravděpodobné, že pole působnosti Nvidie na trhu čipsetů se scvrkne do oblasti low-endu. Zejména platforma Intel by mohla být zajímavá: ve srovnání s Intelem, VIA a SiS má Nvidia bezkonkurenčně nejlepší integrovaná grafická jádra, taktéž technologie jako Hybrid SLI nikdo jiný nenabízí. Zahraniční magazíny si ale pohrávají s myšlenkou, že Nvidia přestane čipsety vyvíjet úplně. Argumentují tím, že v čipsetovém low-endu jsou dost malé marže a tudíž tento segment není příliš atraktivní.

Která teorie se nakonec potvrdí, nebude zjevné ze dne na den. Vývoj v oblasti čipsetů zdaleka není tak bouřlivý, jako u grafických akcelerátorů (ty jsou ve světě výpočetní techniky spíše výjimkou), takže čipsety, které jsou v současnosti na trhu, mohou vydržet ještě minimálně rok. Ostatně, na příkladu tchajwanské VIA můžete sami zhodnotit, jak vypadá takový ústup z trhu čipsetů pro Intel i AMD.

A na závěr řečnická otázka, kterou můžete chápat jako námět pro diskuzi: stáhne-li se Nvidia z čipsetového high-endu, jaký bude další osud technologie SLI?

Doplněno: Nvidia rozeslala novinářům oficiální vyjádření, podle kterého se jí v segmentu čipsetů daří stabilně dobře a nemá nejmenší úmysly odcházet z tohoto trhu ani jeho oblastí. Stejně tak prý není pravda, že by Nvidia neměla licenci na sběrnici QuickPath (nutnou pro nové procesory architektury Nehalem), jak se poslední dobou hodně spekuluje. Zpráva pocházející ze serveru DigiTimes je prý zcela nepodložená a máme ji ignorovat.

Zdroj: The Inquirer, Fudzilla, DigiTimes, X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!