Konec frontám na wafery? Velkým rybám pronajme TSMC celou továrnu

0

Bědování nad tím, že výroba čipů u TSMC je nedostačující, nezralá nebo má zpoždění, se zde stalo už téměř pravidelnou rubrikou. Faktem ale je, že výrobní linky této společnosti jsou kritickým faktorem pro inovaci grafických karet, mobilních čipů a dnes již i procesorů AMD. Produkty leckteré firmy byly letos údajně zpožděny vinou malé kapacitou 28nm linek. Tchajwanský výrobce si je problému vědom a chystá proto pro zákazníky jako je Apple nebo Qualcomm speciální „VIP“ nabídku.

Hlavní potíž je zejména v tom, že po výrobě na zbrusu novém procesu prahne mnoho firem. Zákazníci tak omezují jeden druhého. To pro TSMC může mít neblahé důsledky, když frustrace zažene důležitého klienta ke konkurenci. Podle určitých zpráv se přesně toto stalo s Qualcommem, který se údajně rozhodl přejít s částí produkce k UMC, Samsungu a možná i GlobalFoundries. Aby si v TSMC stěžejní klienty tohoto kalibru (i s jejich obřími objednávkami) udrželi, musí jim nějak zajistit přednostní přístup k výrobním linkám.

Pro tento účel TSMC navrhuje nový model zakázkové výroby čipů. Při něm by firma nenakupovala pouze určitý počet waferů (čili určitý objem čipů), ale zároveň si i pronajímala příslušnou „pracovní dobu“ továrny. Nvidia, Apple nebo jiné firmy by si tak vlastně na kratší či delší dobu od TSMC vypůjčili výrobní linku pro své exkluzivní využití. Do určité míry by tím získali výhody, kterých si díky vlastním závodům užívá například Intel. Zároveň by ale nemuseli továrny dlouhodobě udržovat a investovat do jejich nákladného zařizování (a ještě dražšího vývoje nových výrobních procesů).

Výroba v továrně TSMC

Tato služba samozřejmě pomůže jen největším firmám, a exkluzivita je pochopitelně bude stát peníze navíc. A protože kapacita továren zůstane stejná, pro ostatní se dostupnost výroby naopak zhorší. TSMC ovšem ve výsledku vydělá na nadstandardních platbách od klíčových klientů, kteří si budou chtít zajistit ideální podmínky pro výrobu svých čipů. Koneckonců, již dříve se podařilo obstarat si prioritní plnění dodávek například Nvidii. Pronajímání továren ale TSMC míní dovést ještě dál. Tato cesta by totiž mohla vést k radikální přeměně zakázkové výroby.

Jak již bylo řečeno, klient by v budoucnu částečně získal výhody zcela vlastní výrobní kapacity. A TSMC zřejmě hodlá takový pronájem nabízet i dlouhodobě. Zájemce by se dokonce mohl spolupodílet na investicích do vybudování nové továrny. V tomto případě by už vlastně externí investoři mohli zvýšit počet výrobních linek, které jsou při rozjezdu nového procesu k dispozici. Čipy používající novou technologii by se tak mohly na trh dostávat mnohem rychleji. Pravda, plody by opět sklízely hlavně vyvolené firmy s hlubokými kapsami.

Výroba čipů

Tento způsob spolupráce by vlastně mohl přerůst do podoby, kdy TSMC de facto postaví klientovi na zakázku jeho vlastní továrnu (zřejmě i s potřebným servisem). Náklady už pak budou vyšší než při běžném kupování waferů, díky hotové technologii od TSMC však klient nemusí výrobní proces sám vyvíjet a značně tak ušetří. Tato nabídka by se mohla zamlouvat například Qualcommu, který se údajně po zřízení vlastních továren poohlíží. Lze říci, že společnost TSMC by tímto způsobem vlastně prodávala výrobny na klíč. Zároveň by však touto cestou amortizovala náklady na vývoj výrobních technologií.

 

Začnou se tímto způsobem v budoucnu opět rozšiřovat řady společností, vyrábějících ve „vlastních“ závodech? To nám ukáže až čas. Vzhledem k tomu, jak stoupá komplexnost nových výrobních postupů, však zřejmě bude nevyhnutné, aby se vztahy mezi výrobnami a jejich odběrateli prohloubily. Že se bude zakázková výroba muset změnit, si ostatně myslí i další výrobce – Samsung. Ten ovšem vyzdvihuje spíše nutnost toho, aby se při vývoji výrobního procesu spolupracovalo přímo s návrháři čipů, které jej budou využívat. Oba přístupy by ovšem mohly v budoucnu zkrátit dobu, potřebnou na uvedení čipů založených na nejnovějších výrobních postupech.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!