Konec klasických SIM se blíží. Standard eSIM je dokončen, T-Mobile připravuje testy

3

Je to přesně rok, co T-Mobile oznámil, že začne testovat eSIM. Jenže sdružení operátorů GSMA zabrala práce na novém standardu více času, než se předpokládalo, takže formát vestavěných SIM karet byl dokončen až letos v listopadu. Tím se odkládá i reálné nasazení.

Klasické SIM karty podle T-Mobile zmizí do 10 let

T-Mobile chce s testováním nové technologie začít už v prvním čtvrtletí 2017. Během příštího roku očekává i komerční spuštění. „Byl to běh na dlouhou trať, ale konečně jsme v cílové rovince a můžeme začít pracovat na tom, abychom výhody eSIM začali co nejdříve nabízet zákazníkům,“ říká Martina Králová, ředitelka rozvoje nového businessu T-Mobile, a dodává: „Pro klienty je dobrou zprávou i fakt, že vznikl globální standard pro celé telekomunikační odvětví, ne pouze jedno proprietární řešení.

 

eSIM zjednoduší konstrukci mobilních zařízení. Ty už nebudou muset obsahovat šuplík pro vložení karty, ale budou mít zvláštní programovatelný čip přímo na základní desce. Má stejné funkce jako klasická SIM, ale je možné jej používat v různých sítích nebo s různými čísly.

Identifikace účastníka a údaje pro přístup do sítě jsou uchovávány v tzv. profilech. Ty se stahují přes internet a lze je přepisovat. Pokud změníte operátora nebo telefon prodáte, profil smažete. Aktuálně se počítá jen s jedním aktivním profilem, do budoucna se zvažuje i více profilů současně (jako náhrada dualSIM či tripleSIM).

Na specifikacích eSIM se domluvily přední telekomunikační společnosti (AT&T, CK Hutchison, Deutsche Telekom, Etisalat, EE, KDDI, NTT DOCOMO, Orange, Rogers, SFR, Sprint, Telefónica, Telenor, TeliaSonera, Telstra, TIM, Transatel, Verizon a Vodafone), výrobci čipů (Gemalto, Giesecke & Devrient, Morpho (Safran), Oasis Smart SIM, Oberthur Technologies, Qualcomm, STMicroelectronics a Valid) i telefonů (Apple, Huawei, LG, Microsoft, Samsung and Sony).

Spíš než v mobilech se eSIM nejdříve dočkáme u specializovanějších zařízení jako IoT krabičky a senzory, hodinky či auta. Apple už ale integruje eSIM do iPadů a Samsung je má v hodinkách Gear S2 nebo Gear S3. Zatím však nevíme, jak tvárné jejich čipy jsou a jestli budou kompatibilní s finálními specifikacemi.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE