Konec nadějí na čtvrtého operátora. Do aukce kmitočtů se přihlásila jen stávající trojka

0

Český telekomunikační úřad dnes rozlepil obálky s přihláškami do aukce kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz. Zájemci je mohli podávat do včerejšího poledne. Nakonec se bohužel přihlásili jen tři zájemci: O2, T-Mobile a Vodafone. Nový operátor nevznikne, stávající trojka jen posílí své sítě. Aukce by měla odstartovat 27. dubna. Přidělení kmitočtů by mohlo proběhnout ještě v první polovině roku.

Čtvrtý operátor

Na základě provedené kontroly ČTÚ konstatoval, že všechny došlé žádosti splňují formální požadavky stanovené v kapitole 8.2.1 Vyhlášení výběrového řízení a obsahují i povinné přílohy. Úřad nyní žádosti vyhodnotí žádostí z hlediska splnění všech stanovených podmínek účasti ve výběrovém řízení,“ píše úřad v tiskové zprávě.

 

ČTÚ vydraží celkem 7 frekvenčních bloků s celkovou vyvolávací cenou 734 milionů korun. Nelze očekávat žádné velké soutěžení a osobně pochybuji, že výsledná částka překročí miliardu korun. Pásmo 2600 MHz totiž operátoři posilovat nemusejí. O nic jim prakticky nejde ani v pásmu 1800 MHz, kde již kromě O2 mají dostatečné příděly.

Právě O2 ve zmíněném pásmu ztrácí. Má k dispozici jen šířku 2 × 17 MHz a potřebovalo by 2 × 20 MHz, aby mohlo nabídnout plnou rychlost LTE. T-Mobile s Vodafonem by teoreticky mohli vykoupit potřebné bloky a odstřihnout O2, což by pro ně znamenalo konkurenční výhodu. Jenže T-Mobile s O2 úzce spolupracuje a sám Vodafone by všechny bloky v pásmu 1800 MHz vykoupit nemohl, protože by narazil na spektrální limit stanovený úřadem. Vodafone již drží šířku 2 × 22 MHz, limitem je 2 × 30 MHz a hraje se o 2 × 15,8 MHz.

Naděje na nového operátora vyhasly minimálně do roku 2020. To by se měla vydražit část televizního pásma 700 MHz, která bude pro rychlé pokrývání mobilních sítí mimořádně vhodná. ČTÚ sice bude dražit ještě pásmo 3,7 GHz a výhledově možná i 3,5 GHz, ale ty pro mobilní sítě určeny nejsou.

Více najdete v našem podrobném článku ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz.

Zdroj: ČTÚ

Ohodnoťte tento článek!