Konec odemykání jader u AMD?

0

Řadíte-li se mezi věčné ladiče a overclockery, pak jedním z argumentů pro nákup „odlehčeného“ procesoru AMD (se třemi jádry nebo s deaktivovanou L3 cache) byla bezesporu možnost neaktivní části čipu odemknout. Výrobci základních desek se chlubí funkcí „ACC“, kterou můžete zapnout přímo v BIOSu, a až donedávna proti tomuto fenoménu nijak neprotestovalo ani AMD – možnost odemykání jader a cache patřila do oficiálních specifikací čipsetů řady 700.

V nedávné době uváděné čipsety řady AMD 800 ale již oficiálně odemykání nenabízejí. Výrobce procesorů se údajně obává o svou reputaci. Podle serveru bit-tech.net uživatelé, ale i výrobci počítačů nakoupí slabší procesory, odemknou je a pak kritizují AMD, když to vyústí v nestabilitu systému. Možnost odemykání navíc vytváří prostor pro podvodné prodeje. Znamená to tedy, že s novou deskou můžeme na odemykání zapomenout?

Ani zdaleka ne. Výrobci základních desek, kterým se odstranění funkce ACC z čipsetu vůbec nelíbilo, našli vlastní cestičky, jak z výroby deaktivované části jader znovu probudit k životu i na čipsetech AMD 8×0. Odemykání by tedy nadále mělo fungovat na motherboardech Asus a po aktualizaci BIOSu také na MSI. Gigabyte pro tento účel používá speciální čip, který najdete pouze na deskách revize 2.0.

A jaké jsou vyhlídky odemykání jader do budoucna? Vše bude záležet na tom, zdali AMD začne fyzicky zneprovozoňovat ty části čipu, které mají zůstat vypnuté. To není žádná věda a skoro se zdá, že umožnit odemykání byl záměr AMD, který se nyní ukazuje jako z dlouhodobého hlediska nepříliš promyšlený.

Zdroj: bit-tech.net

Ohodnoťte tento článek!