Konec optických mechanik Sony. Optiarc Incorporated zavírá krám

0

Zřejmě není třeba diskutovat o tom, že optické mechaniky v průběhu posledních let ztratily valnou část svého významu a nyní je používáme, jen když není zbytí. Téměř každý počítač vyjma tenkých notebooků je ale alespoň vypalovačkou DVD vybaven, takže jejich výrobci pořád ještě nemají o kšeft nouzi. Japonská média ale informují, že od příštího roku už v obchodech neuvidíme zařízení značky Sony. Společnost totiž hodlá zavřít svou dceřinou firmu Optiarc Inc., která mechaniky pod její značkou vyrábí. Zůstanou pouze stolní přehrávače DVD a Blu-ray, ty totiž vyrábí jiná divize Sony, a dodavatele optických mechanik může bez problémů vyměnit.

Optiarc byl založen jako společný podnik Sony a NEC, v roce 2008 ale Sony podíl svého partnera odkoupilo a nyní je jediným vlastníkem. Jako důvod uzavření továren uvádí Sony příliš velký tlak konkurence. Ačkoliv má Optiarc na celosvětovém trhu DVD a Blu-ray mechanik celkem slušný 15% podíl, jeho soupeři dokážou vyrábět levněji a Optiarc je proto ve ztrátě. Svůj podíl na tom může mít i skutečnost, že mechaniky Optiarc se vyrábějí v Japonsku, zatímco třeba Lite-On, světová jednička na poli optických mechanik, montuje v levnější Číně.

 

Optiarc ukončí svou činnost v březnu 2013. Přibližně čtyřem stovkám jeho zaměstnanců bude nabídnut předčasný důchod, zbytek dostane možnost pracovat na jiné pozici v Sony. Wikipedia uvádí, že ke konci roku 2008 měl Optiarc 317 zaměstnanců, 400 propuštěných tedy není kapka v moři, ale dost možná většina současného stavu.

Zdroj: Engadget, ilustrační foto: techtree

Ohodnoťte tento článek!