Konec otravných větráčků? Nové Atomy lze chladit i pasivně

0

Na trh se nedávno dostaly nové vysoce úsporné procesory Intelu řady Atom, využívající architekturu pod kódovým označením Cedar Trail-M. Výkony neoslní, jejich určení je jiné: namísto výpočetní síly mají velmi nízkou spotřebu. Slabší z dvojce představených nových Atomů, označený jako N2600, má totiž TDP (zjednodušeně spotřebu) pouze 5 W; tím pádem jednak šetří baterii, ale co je pro tuto zprávu důležitější – generuje pouze minimum tepla.

Procesory Intel Atom Cedar Trail

Chlazení notebooků, tedy odvod tepla od vnitřních komponent směrem ven, je věčný problém – omezený vnitřní prostor obvykle pojme pouze jeden ventilátor a pár heatpipes (teplovodivých trubek). Ventilátor musí navíc být miniaturní a tím pádem je třeba jej provozovat ve vyšších otáčkách, aby bylo dosaženo pořádného průtoku vzduchu, a to způsobuje otravný hluk, zvlášť pokud výrobce použije nekvalitní ložiska.

 

Ve velkých herních noteboocích, kde na nějakém tom milimetru tloušťky příliš nezáleží,se skrývá možné budoucí řešení ve vodním chlazení; to je ale problematické samo o sobě. U miniaturních netbooků s úhlopříčkami okolo deseti palců ale existuje řešení v podobě pasivního chlazení, tedy využití pouze radiátorů pro vyzařování tepla bez ofukování větráčkem – právě díky nízké spotřebě a tím i tepelné zátěži pocházející od procesoru.

Zpráva se týká především slabších netbooků osazených právě úspornějším Atomem N2600 s TDP 5 W; jeho silnější sourozenec N2800, který jsme nedávno potkali v Aceru Aspire One D270, se s TDP 8 W na pasivní chlazení už tolik nehodí. Absence ventilátoru u netbooků s N2600 by každopádně mohla kromě faktické absence provozního hluku (byl by v tomto případě slyšet pouze pevný disk) také zvýšit výdrž na baterii – a pokud by v netbooku bylo i nějaké menší SSD, měli bychom konečně přenosný počítač s Windows bez jakýchkoliv pohyblivých součástek, což byla zatím doména pouze tabletů a různých pokusů jako netbook od Toshiby s Androidem.

A podle zdroje (Fudzilla) by takových pasivně chlazených netbooků v příštím roce měla být až polovina (ovšem bez zmíněných SSD úložišť), což sice bereme poněkud s rezervou, ale poslouchá se to dobře.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!