Konec prokazování, že nejste robot. Google chystá neviditelnou reCaptchu

0

Na internetu se pohybují více než tři miliardy uživatelů. Vedle nich ale surfují i miliony botů. To jsou automatizované skripty, které procházejí webové stránky, stahují z nich data nebo se snaží spamovat. Formuláře pro psaní či dialogy pro stahování souborů z úložišť proto často obsahují tzv. captchu. Jde o test, kterým si systém ověří, že nejste robot, ale člověk.

 

Google provozuje neznámější systém (reCaptcha) a nabízí jej i ostatním. Test v něm probíhá tak, že musíte z obrázku opsat znaky či od roku 2014 kliknout na určité typy obrázků (noCaptcha). Google nově pracuje na systému, který nebude skutečné uživatele obtěžovat žádným testem. Nazývá jej neviditelná reCaptcha.

Google chystá neviditelnou reCaptchu
Google chystá neviditelnou reCaptchu

Test probíhá automaticky na pozadí a stávající reCaptcha na uživatele vyskočí jen v případě, že si systém nebude jistý, jestli jde o robota, nebo člověka. Jak to pozná? Tuhle alchymii nám Google neprozradí, protože by dal tvůrcům botů návod, jak ochranu obejít.

Tip na čtení: Captcha – past na roboty, ale také lidi

Teoreticky ale spojí několik možností. Google si může postupně sestavovat adresář IP adres se „známými roboty“. Naopak také zná IP adresy a identifikace (cookies) běžných uživatelů. Porovnávat může čas trávený na stránce. Robot kliká hned a přesně, u uživatele jde o náhodný proces. reCaptcha bude také vědět, ze které stránky na ní uživatel přišel. S těmito signály už by Google ve většině případů měl typ uživatele poznat.

Zdroj: WITP

Ohodnoťte tento článek!