Konec roamingu znamená levné volání ZE zahraničí. Volání DO zahraničí zůstane drahé

2
Ilustrační foto
Ilustrační foto (zdroj: Pok_Rie / Pixabay)

Jedna naše čtenářka mi tento týden poslala dotaz, jestli díky konci roamingových poplatků v EU, který nastane 15. června 2017, bude moci za domácí ceny volat z Česka do Slovenska. Nebude. Shodou okolností na stejný dotaz dnes odpovídá i měsíční monitorovací zpráva ČTÚ (zde v PDF).

Roamingem se myslí využívání služeb v zahraničí. Tedy že s českou SIM kartou vyrazíte například do Chorvatska. Od poloviny letošního roku budete z Chorvatska do Česka volat za stejnou cenu, jako byste byli doma.

Volání z Česka do zahraničí ale není regulováno na evropské ani mezinárodní úrovni. Ceny jsou čistě v režii operátorů a dohod mezi nimi. Naše velká trojka si svět rozdělila až do 10 zón, pro něž účtuje zvláštní sazby za volání. SMS poslané do libovolné země stojí vždy stejně. U Vodafonu je to 2,52 Kč, u O2 5 Kč a u T-Mobilu 5,05 Kč.

První zóna u Vodafonu pokrývá Slovensko, Rusko, Ukrajinu, Čínu a Vietnam. Minuta volání (tarifikace 60+1) stojí 7,26 Kč. O2 má v základní zóně jen Slovensko a účtuje si 12,48 Kč za minutu (tarifikace 60+60). T-Mobile do základu počítá Slovensko, Německo, Polsko a Rakousko. Paušálistům účtuje 6,99 Kč a předplacenkářům 11 Kč za minutu (60+1).

Ceníky operátorů pro volání do zahraničí jsou zkrátka příliš složité, než aby je mohl obsáhnout jeden článek. Více informací proto najdete na webu O2, T-Mobilu a Vodafonu.

PS: Na volání do zahraničí se specializuje virtuál OpenCall. Volání do okolních zemí má jen za 1,80 Kč za minutu.

Konec roamingu znamená levné volání ZE zahraničí. Volání DO zahraničí zůstane drahé
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

2 KOMENTÁŘE

 1. Konec roamingu znamená levné volání ZE zahraničí. Volání DO zahraničí zůstane drahé
  Od Lukáš Václavík – 17.2.20170
  Jedna naše čtenářka mi tento týden poslala dotaz, jestli díky konci roamingových poplatků v EU, který nastane 15. června 2017, bude moci za domácí ceny volat z Česka do Slovenska. Nebude.
  PS: Na volání do zahraničí se specializuje virtuál OpenCall. Volání do okolních zemí má jen za 1,80 Kč za minutu.
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  Řešení existuje, např. zmíněný Opencall, další možnost je O2 NA DLOUHO za 300kč/měsíc/hodina, ale ten nejlepší Operátor pro volání v celé Evropské Únii za 1.10kč. je SLOVENSKÁ 4ka.sk
  Člověk by neměl být tupá Ovce a nechat na sobě dříví štípat. Ve vlastním zájmu se zajímat, je normální, taky používat GOOGLE a je vystaráno !!!