Konec se blíží: Skype zřejmě brzy nahradí starší Windows Live Messenger

0

Neříkejte, že jste podobnou zprávu nečekali. Určitě jsem se v minulosti zmiňoval, že Microsoft bude jen těžko provozovat souběžně dvě komunikační sítě. Co se může v takovém scénáři stát? Jedna síť úplně zanikne, resp. dojde k jejich sloučení. Microsoft stále oficiálně provozuje obě sítě, protože ale za těžké peníze koupil Skype a právě Skype se tlačí do popředí, je celkem jasné, kdo to má spočítané. Ten, kdo souboj prohraje, je Windows Live Messenger. Tuto zprávu nyní potvrzují zdroje serveru The Verge.

Tip: Stáhněte si Skype 6. Zavádí přihlašování skrze Facebook či Microsoft Account

Jenže jak jsem již naznačil, tentokrát jsme celkem chytří i bez nich. Že Redmondští podnikají kroky ve prospěch Skypu, si nelze nevšimnout. Tak třeba poslední verze kecálka již umožňuje přihlašovat se pomocí Microsoft Account, potažmo otevřela cestu ke sloučení stávajícího skypovského účtu s Microsoft Account. Tím se Skype definitivně stal komunikátorem propojeným se službami Microsoftu.

 

Již od představení Outlook.com víme, že Redmondští chtějí přinést Skype na web, specificky i do svého nového e-mailu. K dispozici pravděpodobně bude i samostatná webová služba, která se bude věnovat pouze Skypu. To ale spekulujeme, vraťme se k faktům. Microsoft rovněž zmínil, že Skype propojený s Microsoft Account bude moci ukládat chaty do cloudu. Něco podobného již léta předvádí Google se svým Talkem. Ten ukládá textovou konverzaci do Gmailu, vedle běžných e-mailů.

Děje se také jiná věc. Microsoft postupně směruje komunikaci ze skypovské technologie na technologii používanou Windows Live Messengerem. Populární prostředek na telefonování zdarma se tak vzdává své vlastní technologie na bázi P2P, kdy uživatelé sdílí zátěž sítě mezi sebou. Prý to bylo nevyhnutelné, protože takový klient pro Windows 8, jenž mimochodem před pár dny vyšel ke stažení, teď nevysává energii z akumulátoru a probouzí ho až oznámení z strany sítě. Do té doby spí a hardware nezatěžuje.

Skype nové generace beze v potaz nastupující mobilní zařízení, kde technologie P2P bohužel není udržitelná a nehodí se sem. Kromě šetrnějších klientů spočívá další výhoda v tom, že program nespotřebovává zbytečná data. Když jste na Wi-Fi, nezáleží vám na tom, ale jakmile se spoléháte jen na mobilní data, hlídáte každý přenesený megabajt.

Ačkoli bude nový miláček Microsoftu spokojeně žít a starší Live Messenger časem úplně odejde, jeho odkaz bude žít nadále. Paradoxně bude Skype místo svého původního využívat technologické pozadí Windows Live Messengeru. Oznámení o ukončení tradiční komunikační sítě máme prý čekat brzy, dost možná již v příštím týdnu.

Zdroj: The Verge

Konec se blíží: Skype zřejmě brzy nahradí starší Windows Live Messenger

Ohodnoťte tento článek!