Konec socketů u Intelu? Po Haswellu se prý CPU budou již jen pájet na desku

0

V oblasti klasických stolních počítačů se možná schyluje k nepříjemné revoluci. U procesorů Broadwell (které přijdou v roce 2014 coby 14nm následníci blížícího se Haswellu) totiž prý společnost Intel hodlá skoncovat s desktopem, jak ho po desetiletí známe. Údajně opustí koncept socketu a procesory se místo toho budou již výhradně pájet na PCB desky. K tomu lze říct snad jen to, že bych byl velmi rád, kdyby se nakonec tato zpráva ukázala být nehorázným blábolem. Připomínám, že jde o neoficiální informace, takže tato eventualita je docela pravděpodobná.

S tímto katastrofickým proroctvím přišel japonský server PC Watch, který se v něm údajně opírá mino jiné o informace od výrobců OEM. Jde v podstatě o to, že Intel poněkud přeorganizuje kategorie čipů podle TDP a zároveň přejde na koncepci SoC. Jak CPU, tak grafika i čipová sada budou integrované v jediném pouzdře (později možná i v jednom čipu). Ve spojení s použitím pouzdra typu BGA to přinese opět o něco kompaktnější počítače.

Pokud si vzpomínáte na tuto zprávu, bude Haswell k dispozici pro socket LGA 1150 (desktop) a postaru pro notebookový socket. Vedle toho budou existovat také dvě řady s balením BGA, tedy pouzdrem pevně pájeným k desce. Jedna bude určena pro ultrabooky a potažmo i tablety (půjde tedy o modely ULV s dvěma jádry), druhá pak naopak pro klasické notebooky s vyšším výkonem – jen BGA varianta Haswellu totiž bude mít nejsilnější variantu grafického jádra i s vyhrazenou pamětí.

Zruší Intel procesorové sockety? Zdroj: PC Watch

U Broadwellu ale má nastat to, že socketové varianty čipu úplně zmizí a jak v noteboocích, tak v desktopech se budou prodávat již jen procesory v BGA pouzdře. Ty si sami nenainstalujete ani nevyměníte; místo toho si je budete muset kupovat již se samotnou deskou. (Což asi v praxi dost zkomplikuje výběr.) Zmizí tedy řada procesorů s tradičním TDP 95 W, zároveň však i zavedená kategorie 35W čipů pro notebooky. Dle PC Watch počítá Intel jen s ultramobilnímy SoC v BGA pouzdře, které budou mít TDP 15 nebo 10 W a dvě fyzická jádra. Pro silnější stroje (jak velké notebooky, tak zřejmě i desktop) pak Intel bude mít dvou či čtyřjádrové čipy v pouzdru BGA, tentokrát s TDP 47 nebo 57 W. V obojím případě je započtena i integrovaná čipová sada Wildcat Point-LT.

Tato šílená myšlenka zcela zjevně vychází ze současného klimatu, kdy je osobním počítačům předvídána brzká smrt, a naopak se má za to, že lidstvo kompletně přejde na „post-PC“ zařízení jako jsou tablety. Intel se proto chce zaměřit na co nejkompaktnější (a zároveň méně stavebnicový) hardware. Jak notebooky, tak i desktopy (což je vidět například na zařízení NUC) se tak jednoduchostí a plnou integrací přiblíží spotřební elektronice, telefonům a tabletům.

Procesory Intel pro socket LGA 1155

Jak jsem již uvedl, nezbývá než doufat, že Intel nakonec k až tak radikální změně nepřistoupí. Sám zřejmě na kompletní zrušení stavebnicové koncepce PC (naznačené i plány na integraci pamětí) ještě není připraven. Dle PC Watch totiž pro socket LGA 1150 (a zřejmě také pro notebookovou patici PGA) bude dále nabízet čipy založené na Haswellu, či možná nějaký jejich refresh. Toto dočasné opatření by tedy výrobcům dovolilo dále produkovat klasické základní desky a na nich založené systémy.

 

Je také jistá šance, že ve skutečnosti nebyl plán dobře pochopen a skutečnost je taková, že Intel u Broadwellu klasické verze čipů pro socket toliko přeskočí. Broadwell by byl sice čipem určeným jen pro ona kompaktní zařízení, v další generaci by však Intel opět uvedl i modely s klasickou desktopovou koncepcí. Motivací pro takové porušení modelu tick-tock by teoreticky mohlo být třeba to, že ještě není vyřešeno skloubení socketů s integrovanou čipovou sadou. Dalším optimistickým výkladem by mohlo být, že Intel sice opustí sockety typu LGA, přejde však na cosi kompaktnějšího, například po vzoru současných patic pro notebooky.

Ať už tato (nestydím se říct hrůzná) předpověď dopadne jakkoli, zřejmě se zatím nebude týkat serverových procesorů, a tím pádem se také vyhne highendovému desktopu, který dnes Intel pokrývá čipy Sandy Bridge-E pro socket LGA 2011. Tam by měl být i v budoucnu používán klasický socket. Bude samozřejmě také otázka, jak by se k věci postavilo AMD. Není bez zajímavosti, že procesorová dvojka dle některých indicií naopak sází na expanzi patic. Zatímco APU na bázi Bobcatu se dnes stejně jako Atomy vždy pájí na desku, nová APU na bázi úsporné architektury Jaguar možná budou k dispozici i pro socket.

Zdroje: X-bit labs, PC Watch

Ohodnoťte tento článek!