Konec těžby Etherea na grafikách? Čínský Bitmain chystá čipy ASIC pro jeho algoritmus

18
Bitcoin
Ilustrační foto (autor: BenjaminNelan / Pixabay)
-
Zdroj: BenjaminNelan / Pixabay)

Že momentálně světem grafických karet hýbe těžba kryptoměn, to asi není nutné připomínat – asi všichni víte, že poptávka „horníků“ vyhnala výrazně nahoru ceny grafik nebo způsobila jejich nedostupnost. Nejznámější a také největší kryptoměna, která se na grafikách nyní těží, je Ethereum. Ale vypadá to, že by těžení zrovna těchto „mincí“ na grafikách mohlo skončit. Ač se to nečekalo, jedna z firem, které přinesly na trh specializované čipy pro těžbu Bitcoinu, prý totiž nyní vydá podobný procesor (hovoří se o nich jako o „ASIC“ čipech) právě pro Ethereum.

Řeč je tu o čínské firmě Bitmain, která stojí za těžními ASICy Antminer, podniká ale i v samotném těžení. Její ASIC pro Ethereum se má jmenovat Antminer F3. Jak možná víte, příchod těchto čipů na trh učinil těžbu Bitcoinu na grafikách nerentabilní, protože ASICy mnohonásobně předčily jejich efektivitu. A také se z nich zdá se stal obří byznys. Podle některých zdrojů měl možná Bitmain loni větší zisk než Nvidia.

Algoritmus v jádru kryptoměny Ethereum je ovšem naschvál založený tak, aby se specializovanými procesory těžit nedalo, což je realizováno hlavně tím, že potřebuje hodně paměti a paměťové propustnosti. Panoval proto názor, že se ASICy pro Ethereum neobjeví. Jak se to tedy slučuje s ohlášeným Antminerem F3? Zdá se, že Bitmain fyzikální zákony nijak neošidil. Jeho specializovaný procesor je ASICem v tom smyslu, že bude postavený jen čistě na výpočty nutné pro Ethereum, ale podmínku vysokého výkonu a kapacity paměti bude stále muset splnit.

Spousta paměti

Antminer F3 bude tedy muset mít poměrně velké množství vlastní paměti stejně jako grafické karty. Na rozdíl od nich je to jen levnější DDR3, ale na jednom „těžítku“ se bude paměti nacházet docela velké množství. Celá jednotka Antminer F3 bude údajně složená ze tří PCB, na každém z nich je šest výpočetních čipů vyráběných na 28nm procesu u TSMC. Popis konfigurace paměti je v dostupných materiálech poměrně matoucí, ale zdá se, že na jeden ASIC připadá 32 Gb (gigabitů) neboli 4 GB (gigabajty) paměti. To by na celý Antminer znamenalo celkem 72 GB RAM. Celé zařízení (jednotka s třemi PCB) má údajně poskytovat hashrate okolo 200 – 220 MH/s, což je vysoko nad možnostmi dnešních GPU. Mělo by jít o ekvivalent zhruba osmi Radeonů RX 580.

Antminer S9, ASIC vyráběný firmou Bitmain pro těžbu kryptoměny Bitcoin
Antminer S9, ASIC vyráběný firmou Bitmain pro těžbu kryptoměny Bitcoin

Otázka je samozřejmě, jak drahé toto zařízení bude, je-li v jednom exempláři integrováno 72 GB paměti. Výrobní náklady budou pochopitelně podstatně vyšší než u ASICů pro algoritmy, které nepotřebují výkonný paměťový subsystém. Z hlediska komplexity se ale stále asi dá ušetřit – oproti GPU tento ASIC nebude mít žádné zbytečné funkce navíc. Lze říci, že v situaci, kdy jsou GPU nedostatková, nabídne Bitmain substitut GPU, ale ořezaný o nepotřebnou funkcionalitu. Jde asi o učebnicový případ tržního mechanismu, kdy vysoké ceny nějakého zboží motivují na daném trhu dosud neaktivní „soutěžitele“, aby na něj vstoupili a vytvořili novou konkurenci.

ASIC by znamenal, že se GPU stanou nerentabilními

Výroba těžícího zařízení Antminer F3 by údajně už měla začínat nebo dokonce už běží. Cena jedné jednotky má prý dělat okolo 2500 až 3000 dolarů, až se výrobek dostane do prodeje. K tomu by údajně mohlo dojít někdy v druhém nebo třetím kvartálu. Pokud se tyto ASICy výrazně rozšíří, stoupne celková hashrate systému, čímž by se ve výsledku měla zvýšit obtížnost těžení. Tím pádem budou klesat výnosy z těžby na grafických kartách, potenciálně až na úroveň, kdy se stane nerentabilní. Ovšem zatím těžko předvídat, jak rychle by se takový proces mohl v případě úspěchu Antmineru F3 uskutečnit.

Pokud si od toho slibujete, že těžaři přestanou grafické karty skupovat, nemusí se ovšem vaše naděje vůbec naplnit. Na GPU se těží i jiné kryptoměny, například na Radeonech Vega Monero. Těžaři by se mohli přeorientovat na ně a ve svém hladu po GPU, škodlivém pro pultovou dostupnost karet, by mohli vesele pokračovat.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

  • Není nutné aby se těch ASICů prodalo tak moc, pro onen efekt. Úplně stačí, aby je těžaři začali kupovat místo grafik = efekt přijde velmi brzo po okamžiku, kdy budou v prodeji (pokud budou opravdu výhodné) = těžaři nebudou kupovat další grafiky.

   Do teď prodané grafiky už jsou ukradené a ať je klidně dál používají. Stávající rigy můžou postupně přemigrovat na ty zmíněné jiné měny, kde by mohl být pak i přetlak těžařů, pokud ETH bude přecházet hromadně na ty ASICy.
   Jen aby jich byla dostatečná produkce a byly opravdu tak výhodné, jak by měly být.

   Samozřejmě, jestli budou dostupné někdy v létě, efekt bude znát až během podzimu. Na druhou stranu, pokud v létě půjdou „na pulty“ pro běžné zákazníky, nedivil bych se, kdyby už teď během jara byly neveřejně dodávané velkým zákazníkům (hlavně z Číny).

   Každopádně je to pozitivní zpráva. 🙂

 1. 210 MHs umí 7 RX580tek s OC. + další díly k rigu a jsme někde kolem $3500 versus 2,5-3 tis.$ za Asic miner. To počítám drahé aktuální ceny grafik. Pokud by grafiky klesly na původní ceny, tak jsme pod cenou toho Asicu. Hlavní výhoda karet je znovuprodejnost, ze starých neefektivních Asiců má desítky tisíc lidí jen těžítka na památku.

  Rozhodující bude effektivita/spotřeba toho Asicu. Pokud by byla výrazně lepší než u grafik, tak by možná dával smysl.

  • Třeba tady v Evropě, kde je drahá elektřina (proti Číně, Venezuele, Islandu, …), by měla být ta spotřeba v praxi důležitější než pořizovací cena, ne?
   ASIC na BTC taky nejsou tuším nějak levné, ale právě ta spotřeba/výkon je, co jsem četl, tak rychle prosadila před pár lety.

   • Ano jak píšu v druhém odstavci. Ono jde o to, že Asic pro btc/ltc je mnohonásobně efektivnější než grafiky. O několik tříd. Tady u toho Eth asicu si myslím, že to tak nebude, zvlášť když se údajem o spotřebě ještě nepochlubili.

  • No ja nevim s tou znovuprodejnosti gk, co za ne vy tezari asi tak muzete zpatky dostat? Takove Polarisy vam v nonstop zaprahu bezi vesmes uz pres rok, pravdepodobne jeste nejakou dobu budou, tak jsem zvedavy na ty cenovky karet jetych nonstop po dobu dvou let. Klidne v klimatizovanych, stabilnich podminkach, ale cenovku budete muset srazit hodne dolu. Nehlede na to, ze az se jich ve velkem budete zbavovat, tak se pravdepodobne budete muset navzajem podhazovat a na takove mnozstvi karet stejne nebude dost zajemcu z rad beznych uzivatelu, kterym staci jenom jedna karta. Jo a jeste jedna takova vec..ti bezni uzivatele, kterym ty karty budete chtit nejspise udat, tak jste jich spoustu pravdepodobne slusne vytocili tim zdevastovanim jinak celkem stabilniho trhu s pc komponenty, ti se na vas taky dost mozna budou koukat s davkou neduvery a odstupu.

   • To co píšeš jsou samozřejmé věci, které je asi zbytečné opakovat. Jen ti k tomu něco doplním,… Že jsou minerské grafiky zničené po dvou letech provozu se traduje z předchozí těžební vlny, kdy se těžilo na Radeonech 280X/290X apod. Ty běhaly klidně na 80-90 stupňů s ventilátory na maximální otáčky, aby se jakž takž uchladily. Takže zpravidla odešly právě ty ventilátory. Teď je situace úplně jiná, karty se chladí naprosto v pohodě kolem 60-70 stupňů na automatické otáčky, zvlášť při těžbě Eth, kde je naopak karta podtaktovaná. Non-stop provoz při stabilní teplotě je pro kartu zdravější, než hraní her, kdy se karta neustále střídavě zahřívá a opět ochlazuje.
    Ceny samozřejmě budou stlačené dolů, ale je nepravděpodobné, že by všichni prodávali zároveň. Dále jak myslíš, že by se kupující měli dozvědět, že se na kartě těžillo?? 🙂

    • Toho vseho si jsem vedom a souhlasim s tim, ze mnohe ty karty (asi nebude tezar jako tezar) bezely ve vybornych podminkach. Presto predpokladam, ze minimalne ty dva roky nonstop se tocici ventilatory, klidne na nizouckych otackach, budou na hranici svoji zivotnosti tak jako tak. Nemyslim si ze to podtaktujete a uchladite natolik, ze by ty karty jely uplne bez vetraku. Beznemu userovi ta zatez sice skace skokove, ale ma to v provozu obvykle jen par hodin denne. Potencialnich poruch je moznych precejenom vicero, pri vetsim mnozstvi dvojnasob, to ze ty karty jedou nonstop tak dlouho se proste musi projevit. Pokud se ale bavime o takovehle karte, ktere se budes zbavovat za nejakou polovinu puvodni ceny a nize, pak to mozna pujde.
     Jak to poznam? No kdyz uvidim v nabidce treba na aukru ze tech karet budes prodavat deset, tak asi budu tusit odkud vitr vane. Dale se da prepokladat, ze vetsina tech karet pujde prave od vas – jen malo beznych uzivatelu, kteri jsme jeste meli to stesti ty karty rozumne nakoupit zavcasu, se jich bude zbavovat v tu nejhorsi moznou dobu co se cenovky tyce..
     Nepochom mne spatne, ja respektuji ze jste se jenom chytli vyhodneho byznysu a prsote jste se chytili prilezitosti. Ze jste nam ale spolecne v dusledku znicili trh s pc komponentama vam za vinu musim pokladat, byt svou roli zrejme sehrala i situace s vyrobou pameti.

     • S tou první částí prostě nesouhlasím a mám zcela jiné zkušenosti, ale budiž, je to tvůj názor. Máš docela naivní představy o tom prodeji.. většina těžařů co znám rozprodává grafiky tak, že dají inzerát na 1ks, ozve se 5 lidí a prodají 5ks grafik. Nepoznáš, že se na tom těžilo a klidně ti budou (ti neseriózní) tvrdit, že na tom jen hráli.
      Já teď prodal 16 karet z farmy, protože těm bazarovým cenám nešlo odolat a dražší už nebudou. Na každé kartě jsem vydělal cca 50% oproti nákupce. Předtím se mi už karty samozřejmě mnohonásobně zaplatily těžbou.
      Zcela chápu a respektuju nasranost gamerů, ale to je asi tak vše.

 2. 220Mh není špatné, ale jak se psalo výše umí to 7GPU a hlavní otázka je co spotřeba??? Asicy mají běžně 900w az 1200w podle typu a to by na ten Hash nebylo zrovna málo. Sice tam bude o něco méně výpočetních jednotek, ale zase RAM DDR3 nejsou zrovna úsporné a 72GB je docela dost modulů pro napájení. Já mám v RIGách spotřebu ze zdi někde okolo 3,3W až 3,4W na 1Mh a to by v případě výkonu toho ASICu musel mít příkon do 750W a to nevím jak na tom budou. Další věcí je ohromnost RAM 72GB bude něcio stát.