Konečně disk s pamětí 3D XPoint, dobrý pro výkonný herní počítač: Intel Optane SSD 900P

1
Intel Optane SSD DC P4800X, první NVMe úložiště s pamětí 3D XPoint

Koncem března Intel vypustil na trh první produkty s již dlouho avizovanou pamětí 3D XPoint. Ta je jednou prvních z nových druhů nevolatilní paměti, které by mohla eventuálně nahradit už letitou a na moderních výrobních procesích čím dál choulostivější NAND. Pokud jste se ale těšili, že si nějaké takové SSD nové generace pořídíte, asi vás zklamalo, že Intel zatím přišel jen s drahým modelem pro servery a pro velmi malými moduly určenými jen pro cachovaná hybridní úložiště Intel Smart Response. Nicméně teď se na tuto bolístku zdá se chystá náplast, jelikož se vynořuje SSD, které už skutečně bude určeno pro (highendové) osobní počítače.

SSD s pamětí 3D XPoint konečně i pro herní stroje

Tento produkt se podle webu BenchLife.info, který o něm přinesl informace, bude jmenovat Optane SSD 900P. „Optane“ je pro připomenutí komerční označení, které obecně signalizuje použití pamětí 3D XPoint a měly by se podle něj dát poznat všechny produkty založené na této technologii (tedy ty od Intelu, Micron/Crucial pro ně bude používat vlastní značku „QuantX“).

Optane SSD 900P bude NVMe úložištěm ve formě karty s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, případně 2,5″ diskem s rozhraním U.2 a tloušťkou 15 mm. To už trošku naznačuje, že jde o duchovního následníka highendového Intel SSD 750. Podle slajdu či prospektu, který BenchLife publikoval, je Optane SSD 900P určen pro výkonné pracovní stanice a herní počítače. Má dokonce nabízet i ozdobnou iluminaci pomocí LED, což je neklamné znamení, že tentokrát se počítá jako s klientelou i s nadšenci, nejen s „pro“ uživateli. Hardwarový základ ale asi bude stejný, jaký má serverová karty DC P4800X.

intel-optane-logoIntel u disku avizuje vysoký výkon při malé hloubce fronty – jinými slovy, disk není tolik závislý na optimalizaci provozu řadičem a budou mu více svědčit úlohy, které konvenční SSD zahlcující a vykazují propady výkonu proti optimálním podmínkám. Optane SSD 900P má také mít velmi nízkou latencí operací, čímž se myslí prodleva, po kterou se čeká na přečtená data nebo dokončení zápisu. A výhodou je také, že rychlost zápisu není natolik snížená oproti rychlosti čtení, jak je tomu u SSD s pamětí NAND.

Intel Optane SSD 900P se bude dát pořídit v kapacitách 280 GB (pokud nejde o překlep místo 240), 480 GB, 960 GB a 1500 GB. Disky mají dosahovat sekvenčních rychlostí čtení až 2500 MB/s, v sekvenčním zápise pak až 2000 MB/s. Výkon v náhodném přístupu má činit až 550 000 IOPS při čtení a 500 000 IOPS při zápisu 4KB bloků. Tyto výkonnostní ukazatele ale Intel asi uvádí pro největší modely. Snad ale propad u těch menších tentokrát nebude velký, SSD by mělo být složeno ze 128Gb (32GB) čipů, čili minimálně 480GB (ale snad i 240/280GB verze) by měly mít dostatečný paralelismus. Slajd ještě ukazuje spotřebu, která je podobně jako u SSD 750 poněkud vyšší: v zátěži má Optane SSD 900P potřebovat až 18 W, v klidu pak vcelku rozumných 5 W.

Uniklý slajd k highendovému disku Intel Optane SSD 900P (Zdroj: BenchLife.info)
Uniklý slajd k highendovému disku Intel Optane SSD 900P (Zdroj: BenchLife.info)

V tomto disku by tedy Intel měl mít plnohodnotného „soutěžícího“ pro trh highendových PC a herních sestav, nadšence a podobné zákazníky. Výkon by patrně měl být velmi slušný pod vysokou zátěží, otázka ale je, jak moc se to projeví i v reálném světě, kde se vyskytuje spíše zátěž sporadická, přicházející v krátkých dávkách. Už Intel SSD 750 (také původně serverový disk) obvykle nebyl přes výrazně mocnější vnitřnosti v běžném provozu s to výrazně přehrát méně robustní M.2 NVMe moduly od Samsungu. To se asi může stát i nyní, nicméně Optane SSD 900P by díky pokročilejší technologii asi přece jen měl být atraktivnější. Také by měl nabízet lepší životnost v zápisu, byť záruku má stále „jen“ pětiletou.

Kdy se Optane SSD 900P začne prodávat, zatím nevíme. BenchLife.info ale uvádí, že se snad více informací dá očekávat ještě během aktuálního čtvrtletí. Intel by toto SSD možná mohl poodhalit na Computexu, nicméně ve hře je asi také termín v druhé polovině roku.

Konečně disk s pamětí 3D XPoint, dobrý pro výkonný herní počítač: Intel Optane SSD 900P
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář