Konečně mini-ITX deska pro APU Kaveri. Slušně vybavený model má ASRock

0

V uplynulých měsících výrobci základních desek odhalili již slušnou řádku modelů pro socket FM2+, což je platforma, do které budete příští rok strkat novou generaci čipů od AMD – APU Kaveri. Co však mezi nimi chybělo, byly modely v stále populárnějším kompaktním provedení Mini-ITX. Tento deficit si vzala na starost společnost ASRock, která zájemcům o mini-ITX nabídne základovku FM2A88X-ITX+. A půjde navíc o docela vybavený kousek.

Osazena je čipová sada AMD A88X a do socketu FM2+ lze osadit procesory s plným TDP 100 W (mimochodem, jak si již všimli kolegové na jiných webech, ve specifikacích se doslova píše „95 W/100 W“; možná to znamená, že Kaveri bude nově dostupné ve variantách 45 W, 65 W a 95 W). Vedle dvou slotů DIMM pro paměti DDR3 a slotu PCI Express 2.0/3.0 ×16 se ASRocku podařilo najít místo i pro slot mini-PCI Express (je osazen bezdrátovým modulem) a mSATA pro SSD (měl by také fungovat i jako mini-PCI Express). Možnosti rozšíření doplňuje šest portů SATA 6 Gb/s, což je v této rozměrové třídě desek velmi dobré. V kompaktních strojích to asi málokdo využije, deska je tím ale univerzálnější.

  ASRock FM2A88X-ITX+
ASRock FM2A88X-ITX+ 

Deska se živí klasicky zdrojem ATX, napájecí kaskáda má 4 + 2 fáze, ovšem bez pasivního chladiče. Jak můžete vidět, kondenzátory (údajně japonské) jsou všude s pevným dielektrikem a čistě na efekt jsou natřené zlatou barvou. Tuto „vlastnost“ nabízí ASRock také na highendovém modelu FM2A88X Extreme6+, o kterém jsme již psali dříve.

 

Deska má trojici obrazových výstupů: analogový port, DVI (dual-link s podporou rozlišení 2560 × 1600 bodů) a HDMI. DisplayPort bohužel chybí, takže na 4K zapomeňte. Na zadním panelu je dále vstup HDMI, pomocí kterého můžete monitor počítače přepínat na nějaké jiné připojené zařízení. Jde o jednu ze specifických funkcí, které si ASRock vymyslel a označuje je značkou „A-Style“. Porty doplňují dvě USB 3.0 (další dva lze realizovat z interního vývodu), čtyři USB 2.0, eSATA, gigabitový Ethernet (použit je čip Atheros AR8171), pět audio jacků a optický S/PDIF. Zůstal i jeden PS/2 pro starší klávesnice.

ASRock FM2A88X-ITX+

ASRock FM2A88X-ITX+
ASRock FM2A88X-ITX+

Jak již bylo zmíněno, je součástí dodávky bezdrátový modul, který poskytuje Bluetooth 4.0 a Wi-Fi standardu 802.11n (dual-band). Potěšující je, že nadstandardně vypadá i integrované audio. Stará se o něj kodek Realtek ALC1150, navíc má ale k ruce i sluchátkový zesilovač TI NE5532. Ten by prý měl dokázat vybudit i náročnější sluchátka (uvedeno je až do impedance 600 Ω). Kompletníý Purity Sound to není, toto řešení by se ale asi na PCB už nevešlo.

FM2A88X-ITX+ tak vypadá jako docela atraktivní základní deska, byť cena asi s ohledem na výbavu nebude nejnižší (zatím se minimálně u nás neprodává). Škoda jen chybějícího DisplayPortu (místo něj mohl ASRock oželet třeba realtivně neužitečný vstup HDMI). Integrovaná grafika APU Kaveri sice nebude použitelná pro hraní v tomto rozlišení, nejen tím je ale živ člověk. Leckdo by možná ke kompaktnímu počítači rád nějaký ten „monitor budoucnosti“ připojil.

ASRock FM2A88X-ITX+
ASRock FM2A88X-ITX+

Zdroj: ASRock

Ohodnoťte tento článek!