Konečně můžete mít externí grafiku k notebooku, s boxem Amplifier od Dellu

0

Ačkoliv herní grafiky pro notebooky dělají slušné pokroky, pro řadu lidí je pořád lákavější vidina nějakého externího doku nebo boxu, v kterém by se dalo výkonné GPU připojit i k běžnému lehkému a úspornému notebooku (což herní laptopy nebývají). Ačkoliv ale téma externích grafik nějaká firma z času na čas vytáhne, k realizaci této koncepce zatím spíše nedošlo; připomenout můžeme třeba ATi Lasso, nebo prototyp firmy Lucid, po němž se poté zem slehla. Alienware (Dell) by teď nicméně věc chtěli konečně dotáhnout do finiše s externím boxem Graphics Amplifier. Ten umožňuje k notebooku připojit prakticky jakoukoliv desktopovou grafiku, pomineme-li příšery jako Radeon R9 295X2 s pomocným radiátorem.

V tomto externím boxu s vlastním napájením je pozice pro desktopovou grafickou kartu s tloušťkou dva sloty a příkonem až 375 W, a to dle vašeho vlastního výběru, ať už jde o GeForce nebo Radeon. Řešení je tím pádem také otevřené pozdějšímu upgradu. Méně pozitivní už je, že výrobce zatím hodlá Graphics Amplifier prodávat jen jako příslušenství ke svým herním notebookům, počínaje modelem Alienware 13. K připojení navíc není použit Thunderbolt nebo něco podobného, nýbrž proprietární rozhraní s vlastním konektorem – a také zřejmě kabelem s (potenciálně drahými) aktivními prvky. Jak přesně je signál rozhraní PCI Express přenášen či snad multiplexován, bohužel nevíme a bohužel tedy ani netušíme, jakou přenosovou kapacitu má ve srovnání s nativním slotem PCI Express 3.0 ×16.

Alienware Amplifier, externí box pro grafické karty (Zdroj: Gizmodo)

Graphics Amplifier není nijak ladnou nebo skladnou záležitostí. Jak můžete vidět na fotografiích webu Gizmodo, rozměry jsou značné, a to i pokud vezmeme v úvahu, že se dovnitř vejde i značně dlouhá dvouslotová grafika. V boxu je podle všeho i standardní 460W desktopový napájecí zdroj, ostatně při předpokládaném maximálním zatížení se asi není co divit. Relativně velký vnitřní prostor alespoň přispěje k nižším teplotám grafiky. I tak ale návrh zřejmě počítá jen s modely, které vyfukují horký vzduch ven záslepkou, tedy typicky referenční karty. Vedle své hlavní funkce má Graphics Amplier v sobě ještě čtyřportový hub (či řadič?) USB 3.0, takže částečně převezme i funkci doku a můžete si k němu připojit myš, klávesnici a externí disky.

 

Externí GPU nelze připojit za chodu systému, k tomu je třeba laptop vypnout. S touto výhradou ale systém funguje hladce, počítač bez problémů naběhne (do Windows; jak to bude s podporou pod Linuxem, toť otázka) s externí grafikou a je hotov k použití. U Alienware 13 externí GPU sdílí linky PCI Express s dedikovanou mobilní kartou přímo v notebooku (GeForce GTX 860M), ta je tedy při běhu s Amplifierem vypnutá. I s externí grafikou je nicméně možné používat LCD notebooku, nejen monitor připojený přímo k portům velké grafiky.

Graphics Amplifier má ještě jednu slabinu, a to cenu, která činí 300 USD. Čili (téměř 8000 CZK; a je to pochopitelně bez grafické karty. I tak je ale škoda, že je Graphics Amplifier produktem jen pro omezenou množinu majitelů notebooků od Alienware. Umožnil by totiž používat jedno PC jak na cestování a „mobilitu“, tak i jako domácí desktop, schopný hrát nejnovější hry. Zařízení by mělo být k mání příští měsíc, v tuto chvíli už firma bere předobjednávky.

Zdroje: Gizmodo, Digital Trends, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!