Konečně nové levné procesory od AMD: 35W Athlon 4150GE má čtyři jádra Zen 2, GPU s 5 CU

18
AMD Athlon Gold Pro 4150GE 1600
AMD Athlon Gold Pro 4150GE (Zdroj: Aliexpress, via Komachi_Ensaka)
-
Zdroj: Aliexpress, via Komachi_Ensaka

AMD by mohlo konečně trochu zalepit díru zející tam, kde druhdy mělo nabídku levných procesorů. Chystají se 7nm čtyřjádrové Athlony i s ne úplně nejhorším iGPU, otázka ale je, jestli se budou dát najít normálně v obchodech.

Říct, že v nabídce levných procesorů v podstatě chybí AMD, je skoro slabá formulace. Nejen že existující levné modely nejsou k dostání v obchodech (firma asi nestíhá vyrábět nebo to vázne u dodavatelů), navíc AMD v těchto kategoriích už dlouho nevydalo novinky. Takže levné procesory zamrzly na úrovni 12nm procesu a první generace Zenu. Aspoň v tomto ale přijde pokrok: na trh se chystají první 7nm Athlony s novějšími jádry Zen 2.

Ještě těsně před CES 2022 se objevily různě na internetu stopy po novém lowendovém procesoru AMD. Tento model ale firma oficiálně během své prezentace mezi různými odhalenými novinkami neměla, takže se k němu ještě vrátíme. Tato novinka se jmenuje Athlon Gold Pro 4150GE a je zřejmě založená na 7nm APU Renoir s jádry Zen 2 z roku 2020. Už před nějakými měsíci se objevila zpráva, že AMD by na čipech mělo založit nové levné procesory, tato varianta se měla jmenovat Renoir-X.

Athlon Gold Pro 4150GE je z nich první model, pro který máme parametry. Dokonce se objevil na prodej na AliExpressu, což by snad mělo znamenat, že se chystá na trh už poměrně brzo.

Jedná se o procesor se čtyřmi jádry Zen 2, který má však vypnuté SMT, takže poskytuje jenom čtyři vlákna. Ale na oplátku jde o 35W model (PPT, tedy maximální spotřeba v boostu, bude asi 47 W), takže bude zajímavý pro uživatele, kteří shánějí procesor s nízkou spotřebou. Ta by měla být nízká i v nečinnosti a běžné práci, protože jde o monolitické APU s integrovanou grafikou vyráběné na energeticky efektivním 7nm procesu.

Snímek CPU Z pro Athlon Gold Pro 4150GE
Snímek CPU-Z pro Athlon Gold Pro 4150GE (Zdroj: Aliexpress, via Komachi_Ensaka)

Leaker Momomo_us našel i parametry tohoto procesoru, respektive APU. Frekvence jader CPU je 3,3 GHz a oproti starším dvoujádrovým modelům řady Athlon, které neměly boost, tento Athlon turbem disponuje, byť ne moc vysokým. Boostová frekvence je 3,7 GHz. Podle uniklého snímku CPU-Z má procesor jednu 4MB L3 cache, takže všechna jádra jsou asi v jednom bloku CCX (což je dobré pro herní výkon).

Uniklé specifikace pro procesor Athlon Gold Pro 4150GE
Uniklé specifikace pro procesor Athlon Gold Pro 4150GE (Zdroj: Momomo_us)

Poměrně zajímavá bude na procesoru grafika Radeon Vega: má aktivních 5 CU, tedy 320 shaderů na frekvenci 1500 MHz. I zde je tedy slušný pokrok proti předchozím Athlonům s jen 192 shadery (a na nižším taktu). Procesor bude oficiálně podporovat paměti DDR4-3200 (dvoukanálově), nemáme ale zatím nic o tom, kolik linek PCI Express poskytuje pro případné přídavné GPU nebo pro SSD.

Architektura Zen 2 by tomuto 35W APU měla dodat nárůst výkonu proti předchozím 14nm Athlonům s jádry Zen, nicméně je jasné, že proti procesorům Alder Lake s jejich ještě vyšším IPC i frekvencemi nebude v jednovláknovém výkonu stíhat. Ovšem pokud by jeho cenovou konkurencí byly modely Intel Pentium, nebude to zas tak zlé v mnohovláknovém výkonu, protože modely Pentium jsou jen dvoujádrové (Pentium G7400 má takt 3,7 GHz, 35W G7400T jen 3,1 GHz). A jejich integrované GPU je mnohem méně schopné.

AMD Athlon Gold Pro 4150GE na prodej na čínském internetovém jarmarku
AMD Athlon Gold Pro 4150GE na prodej na čínském internetovém jarmarku (Zdroj: Aliexpress, via Komachi_Ensaka)

Na volném trhu by se mohla prodávat verze Athlon Gold 4100GE

Tento procesor patří do kategorie Pro, což znamená, že nebude asi prodávaný samostatně na volném trhu. Ovšem, podle starších informací by měla existovat i běžná verze „ne-Pro“, pod označením Athlon Gold 4100GE. Ta by měla mít zřejmě stejné parametry, jen bez Pro funkcí, podobně jako jsou stejné parametry třeba Ryzenu 3 4300G a Ryzenu 3 Pro 4350G. Pro případný Athlon 4100GE by tedy mělo platit vše, co jsme zde napsali, a tento model by už v normálním prodeji být mohl.

AMD má prý chystat také Ryzen 3 4100 a Ryzen 5 4500, což prý budou také čipy Renoir asi se čtyřmi jádry/8vlákny a šesti jádry/šesti vlákny, ale v tomto případě i s úplně neaktivním GPU. Tyto modely asi budou mít vyšší výkon CPU díky vyšším frekvencím, ale zatím k nim nemáme bližší informace.

Modely bez přívlastku Pro by mohly být prodávané i na běžném trhu, ale není to zaručeno. I tyto procesory by totiž teoreticky AMD mohlo vyhradit jen pro OEM trh. Pak by se objevovaly jen v celých hotových sestavách. Toto potkalo už předchozí zajímavý model řady Athlon – Athlon Gold 3150G, který byl už také čtyřjádrem s turbem, ale tehdy ještě šlo pořád o 14nm model s jádry Zen.

Byla by to škoda, protože jak bylo řečeno, takovéto levnější procesory na trhu chybí (od AMD) a zejména v procesorech s integrovanou grafikou má firma pomyslné regály tak prázdné, že by se za ně nemusel chybět ani sovětský obchod v osmdesátých letech. Athlon Gold 4100GE by zaplňoval velmi citelnou díru v nabídce.

Zdroje: Momomo_us, Komachi_Ensaka

Konečně nové levné procesory od AMD: 35W Athlon 4150GE má čtyři jádra Zen 2, GPU s 5 CU
Ohodnoťte tento článek!
4 (79%) 20 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. tragické jak AMD nechava mezery pro Intel… on jich nechava docela hodne, protoze nestiha vyrabet. A pak pase clovek po nejakem AMD s grafikou a v shopech lautr nic. Tak hleda po netu az najde treba Ryzen 5Pro 3350G, neboli 4C/8T. To je ta stastnejsi verze. Kdo nechce jak blazen hledat, jde hned po Intelu, taky dovede lecos nabidnout a hlavne SKLADEM.

  • AMD má nejlepší odbyt v high-endu a serverech a i když krom toho má jen jeden mid-range procesor tak prodá vše co stihne vyrobit.
   On se ten jejich 8c per chiplet design hodí nejvíc na použití v high-endu a serverech, protože mnoho jádrové monolity mají problém s výtěžností.
   V obou těchto kategoriích je nejvyšší marže takže AMD je nadmíru spokojené.
   Jestli je spokojené i s výrobou čipu pro konzole to už úplně nedokážu říct, spíš ne protože tam je nízká marže a utopí na to spoustu kapacit které by jinak šly do produktů s násobnou marží. Ale tak holt smlouvu s PlayStation a Microsoft už podepsali.

  • Možná na 5nm, až budou při nižší výtěžnosti zase nějaké zmetkové čiplety – které na 7nm prakticky neexistují. Takže Zen4. Vymýšlet a vyrábět 7nm čtyřjádrový čiplet se AMD nevyplatí, spokojeně a draze prodá všechny osmijádrové. I/O čiplet a pouzdro by byly stejně drahé jako u osmijádrových, úspora nákladů minimální, nejspíš by to bylo prodělečné.

    • Ano, to muze byt. Ale porad tam chybi ta vec, proc vyrabeli Zen2 paralelne se Zen3, misto aby treba vydali na tech kapacitach vice Zen3 modelu.
     Nejake vysvetleni proc jde stale pohodove koupit treba 3800XT a 3900X a neni 5600, 5700, 5900 (vyjma OEM) i presto, ze to ma byt udajne stejny proces?
     Chapu to treba u Notebooku v ramci OEM kapacit, kde to APU je mensi, ale v desktopu?

 2. Ti, kteří chtějí CPU s nízkou spotřebou, šáhnou po 10W Celeronu. Starší Athlony na 25W ještě také šly. Když pominu dnešní trend nenažraných 200W monster, tak 35W není nic úsporného. Já bych tento Athlon koupil max kvůli výkonu v multimediích, ale dekodéry už má kdejaká i3 s iGPU, které mají potřebný výkon a naopak funkční C stavy.