Jeden konektor (bohužel) vládne všem. Konektorové peklo se jmenuje USB-C

Původní konektor USB málokdo zapojil napoprvé správně. Vznikl proto šikovný oboustranný USB-C. Ten už sice vždycky zasunete, ale ne pokaždé bude fungovat.

51
Kabel USB-A / USB-C
Kabel USB-A / USB-C

Zanedlouho to bude pět let, co konsorcium USB Implementers Forum dokončilo specifikace nového rozhraní USB Type C (lidově přeznačeného na USB-C). Místo vytouženého zjednodušení ale přineslo nemálo starostí a problémů. Ano, nový konektor je oboustranný a zapojíte jej již napoprvé. Nepopiratelná výhoda. To, že jej s úspěchem zapojíte, ale neznamená, že také bude fungovat.

Po novém konektoru uživatelé volali nejvíce. USB-C má ambice nahradit všech 12 doposud používaných druhů konektorů, které od roku 1996 vznikly. Všechny možná ani neznáte. Na počítači typicky najdete USB Type A (USB-A), na tiskárně pak jinak tvarovaný USB Type B (USB-B). Ty pak přišly ještě ve zmenšených variantách Mini a Micro. U starších nebo levných mobilů se nejvíce setkáte s Micro B (neoficiálně „microUSB“), existují ale také hybridy Mini AB či Micro AB. Když přišel rychlejší standard USB 3.0, vznikly ještě nové variace, které přidaly další elektrické piny, ale zároveň musely zůstat zpětně kompatibilní.

Všechny typy konektorů USB
Všechny typy konektorů USB (zdroj: Wikipedia)

Zmatek nad zmatek. Oboustranné USB-C proto v budoucnu najdeme na počítačích, tiskárnách, mobilech, monitorech, VR brýlích, sluchátkách, myších, v autech, prostě všude. Na papíru to zní skvěle, jenže ve skutečnosti problémy s nekompatibilitou nezmizí. Ne všechna zařízení, kabely, rozbočovače nebo adaptéry spolu budou komunikovat.

USB-C je jen fyzický konektor

USB-C totiž neříká nic o tom, co skrz něj proudí. Je to pouze fyzický konektor o šířce 8,25 mm, výšce 2,4 mm, který obsahuje 24 pinů. Dva piny jsou pro napájení, dva pro uzemnění, šest jich slouží pro přenos dat a dva jsou jsou určeny pro „režii“. Jde o oboustranný port, takže stejnou sadu pinů najdeme i při změně orientace. Ne všechny piny se musí v zařízeních či kabelech používat. A když už, tak ne stejným způsobem. Právě ty režijní kanály dělají v USB-C největší zmatek.

Nad rámec fyzického konektoru pak máme logická či elektrická rozhraní. Přes USB-C může běžet staré rozhraní USB 2.0 s rychlostí 480 Mb/s. V mobilech či tabletech se s tím potkáváme denně a je to ostuda. Vnitřní úložiště mohou mít rychlosti zápisu či čtení v řádu stovek MB/s, ale při spojení s počítačem využijete nanejvýš 60 MB/s.

V roce 2008 přišlo USB 3.0 (SuperSpeed), které rychlost zvýšilo na 5 Gb/s (625 MB/s). Od roku 2013 existuje specifikace USB 3.1 (SuperSpeed+) s rychlostí 10 Gb/s (1250 MB/s). U ní je to ještě složitější, protože se dělí na USB 3.1 Gen1 (fakticky USB 3.0 s omezením na 5 Gb/s) a USB 3.1 Gen2 (10 Gb/s).

USB-C přenáší data, obraz i napájení
USB-C přenáší data, obraz i napájení (zdroj: VESA)

Řada výrobců ve specifikacích uvede, že jejich zařízení nabízí USB-C, ale už neřeknou, jak jsou na tom elektricky. Přenosové rychlosti se přitom můžou lišit až dvacetinásobně. Zkrátka: USB-C není nutné používat s USB 3.1 a naopak u USB 3.1 není podmínkou používat USB-C. Změní se to až s nově přijatým standardem USB 3.2. Ten zdvojnásobil rychlost na 20 Gb/s, ale potřebuje k tomu další piny, takže bude fungovat jen na USB-C.

Pokud bychom se bavili jen o přenosech USB, ještě by se v tom dalo vyznat. Skrz stejné rozhraní ale může proudit také zvuk, video nebo vyšší napájení výkon, vše opět na několik způsobů.

USB-C místo nabíjecího kolíku

Zastavme se u napájení. Původní verze USB počítaly s výkonem až 2,5 W (5 V, 0,5 A), což pro myši, klávesnice apod. dostačovalo. Náročnější zařízení jako zmíněné tiskárny používaly externí zdroje. Spolu s USB 3.0 se výkon zvýšil na 4,5 W (0,9 A). Ani to nebylo dost pro rychlejší nabíjení mobilů či tabletů, takže vznikla rozšíření USB Battery Charging s výkonem až 7,5 W (1,5 A) a 25 W (5 A). USB-C standardně zvládne až 15 W (5 V, 3 A), ale nadto s sebou přináší i funkci Power Delivery, skrz kterou lze protáhnout až 100 W (20 V, 5 A).

Apple MacBook Pro Thunderbolt 3
MacBook Pro má čtyři Thunderbolty 3 (USB-C), nabíjet jej lze kterýmkoliv (zdroj: Apple)

Stowattový výkon je už dost na to, aby se mohl napájet monitor přímo z grafické karty nebo naopak, aby monitor mohl nabíjet připojený notebook. Skrz jeden konektor pak proudí energie, data (monitor slouží jako dokovací stanice) i audiovizuální signál.

Situaci bohužel ještě komplikuje fakt, že každý druhý výrobce mobilů dnes používá vlastní technologii rychlonabíjení, která je závislá na použitých obvodech v nabíječce i mobilu, takže cizí adaptér sice bude fungovat, ale ne tak dobře jako originál.

USB-C místo sluchátkového jacku

Sluchátkový 3,5mm jack je starý více než 50 let. Na mobilech si zažil jen krátkou historii. V 90. letech nebyl potřeba, protože telefony neměly hudební přehrávače. V roce 2001 to změnil Siemens SL45, který jako první přinesl podporu paměťových karet a MP3. V tomto pravěku ale výrobci přibalovali vlastní sluchátka s proprietárními konektory. První komunikátory nebo PDA zase často používaly menší 2,5mm variantu.

Konektor proslavený Walkmany od Sony ale nakonec přece jen vyhrál. V posledních dvou letech ale opět mizí. V mobilech zabírá moc místa a výrobci potřebují prodávat nová sluchátka. Buď bezdrátová, nebo ta s digitálním připojením a vlastním DA převodníkem.

Motorola USB-C 3m5mm jack adaptér
Motorola jako jedna z mála podporuje analogové audio přes USB-C

Přes USB-C se sluchátka rovněž dají připojit, slouží k tomu protokol USB Audio Device Class (dnes už ve verzi 3.0). Aby to nebylo tak jednoduché, v USB-C zůstává volitelná podpora pro tzv. Audio Adapter Accessory Mode, díky čemuž lze konektorem přenést i analogový zvuk. Sluchátka zůstanou hloupá, DAC je na straně mobilu a pouze se fyzicky vymění jack za USB-C. Nebo se použijí stará sluchátka s pasivní redukcí. Takto to funguje například u telefonů řady Motorola Moto Z a Z2.

Ne všechny mobily skrz USB-C protáhnou analogový signál. A ne všechna digitální rozhraní musí být nutně kompatibilní, protože výrobce může přidat proprietární funkce (např. aktivní potlačení hluku), které nebudou fungovat v telefonech jiných značek. Typické je to pro HTC, které dodává vlastní adaptéry a sluchátka a jiné příslušenství nebude ve většině případů funkční. Až na výjimky v podobě HTC by ale všechny aktivní adaptéry s vlastním DA převodníkem měly fungovat napříč značkami (i na těch Motorolách).

USB-C místo HDMI a DisplayPortu

Kromě zvuku může stejný konektor nést i obraz. A opět na několik způsobů. USB-C podporuje tzv. Alternate Modes. Monitor či televizor připojíte skrz MHL (3.0, či superMHL 1.0), DisplayPort (1.4) nebo HDMI (1.4b). Funkčně jsou podobné, v současnosti mohou spolu s obrazem a zvukem vést i Power Delivery.

Zvláštním případem bude VirtualLink, což je jeden kabel s USB-C, který bude VR brýlím dodávat energii, obraz, zvuk i datový kanál.

Vnímáte USB-C jako dobrý univerzální port?

Thunderbolt 3 místo USB-C

Ještě zvláštnějším případem je Thunderbolt 3. Rozhraní, za jehož vývojem stojí Intel s Applem, je sice jedním z alternativních režimů USB-C, ale funkčně je paradoxně nadřazené všem dosud představeným USB. V počítačích přenáší data přes čtyři linky PCIe 3.0 a nabízí propustnost až 40 Gb/s (existuje i poloviční verze).

Thunderboltem třetí generace lze současně připojit dva 60Hz 4K monitory, případně jeden 5K. Protokolem je DisplayPort 1.2, pomocí adaptérů lze připojit také HDMI nebo DVI. Thunderbolt 3 přenáší též USB 3.1 a podporuje také USB Power Delivery. K tomu ale potřebuje kabely s měděnými linkami. Pro T3 jsou k dispozici i optická vlákna, přes něž elektřina samozřejmě nevede.

Aby to bylo ještě zamotanější, existují pasivní a aktivní kabely. Pasivní jsou levnější, plnou rychlost 40 Gb/s ale nabídnou jen na 50 cm. Od této délky až po 2 metry rychlost klesá na 20 Gb/s. Aktivní zvládnou 40 Gb/s na celých dvou metrech.

Předchozí dvě generace používaly coby konektor miniDisplayPort. Kdyby u něj zůstaly, mohl by svět být o něco jednodušším.

Co tedy koupit?

Z výše uvedeného je patrné, že USB-C nám dává hodně možností, jak jednu věc připojit více způsoby. A v obchodech z toho logicky vzniká chaos, protože (1.) výrobci produkty nedokážou dostatečně označit, (2.) prodejci těmhle drobným nuancím nerozumí a (3.) běžní zákazníci si budou myslet, že jejich zařízení či kabely nefungují, i když zasunout šly. Alza, největší český e-shop, má v nabídce filtrů uveden Thunderbolt 3. Pokud jej vyberete, najde to všechny notebooky s USB-C, které ale T3 ve skutečnosti mít nemusí.

Velké mrzení očekávám i u Applu. Ten již roky nabízí v Macích Thunderbolt coby momentálně nejlepší externí počítačové rozhraní. Jsou pro něj dostupné grafické karty, monitory, výkonné SSD atd. Letos uvedené iPady Pro ale obsahují USB (USB 3.1 Gen2), takže produkty zmíněné v předchozí větě k nim půjdou fyzicky připojit, ale nebudou tam fungovat.

Objevují se také nové notebooky nabíjené skrz USB-C (Power Delivery). Vaše stávající nabíječky pro mobily mají stejný konektor, ale adaptéry nemají dostatečný výkon, takže budou také zbytečné.

Anker USB-C
Anker vyrábí několik stejně vypadajích kabelů s USB-C, některé nabízejí USB 2.0, 3.0, 3.1 nebo Thunderbolt 3, liší se i podporou Power Delivery

Ne všechna zařízení s USB-C podporují i některé z Alternate Modes. Ne každý kabel s USB-C na obou koncích lze použít všude. Některé jsou skutečně omezené jen na USB 2.0, takže i když například mobil i počítač podporují USB 3.0 či 3.1, rychlost tam bude omezená. Kabely USB 3.0 zase nebudou dostačovat tam, kde na obou stranách potřebujete Thunderbolt 3. Ne každý kabel s USB 3.0 nebo T3 podporuje Power Delivery. Ne všechny USB-C na noteboocích mohou sloužit i k nabíjení. A takhle by se dalo vymyslet ještě spoustu příkladů.

Nejuniverzálnějším řešením je Thunderbolt 3 na počítači. Skrz něj připojíte vše s T3, ale zároveň zůstává kompatibilní i s USB 3.1 Gen2. Můžete do něj zapojit libovolný kabel s USB-C a skoro vždy to bude fungovat. Kabel T3 musíte použít jen tehdy, pokud i koncové zařízení využívá T3.

Kabel určený pro Thunderbolt 3 lze využít i pro připojení zařízení (počítače, mobily, nabíječky atd.), která mají jen USB-C (s USB 2.0 až USB 3.1). Existuje ale jedna výjimka. Aktivní kabely T3 v takovém případě umí využít jen rychlosti odpovídající USB 2.0, tedy 480 Mb/s. Ztratili jste se? Nejste sami.

Ikonky, které by měly symbolizovat dostupnost různých funkcí v USB-C
Ikonky, které by měly symbolizovat dostupnost různých funkcí v USB-C (zdroj: Alogic)

Sami výrobci toho pro přehlednost moc neudělali. Necítí žádnou povinnost označovat konektory a kabely tak, aby bylo poznat, které režimy přenosů podporují, jestli zvládnou i obraz a zvuk nebo jak jsou na tom s Power Delivery. Sice bylo dobrý zvykem konektory USB-A 3.0 označovat modrou barvou, ale nedělají to všichni. Na konektorech se také můžeme občas setkat se značkou SS (SuperSpeed) symbolizující USB 3.0 a novější, ani to však není pravidlem. Thunderbolt 3 by zase měl mít ikonky blesku, ale i ty mizí. Ono také používat zkratku SS a blesky není vzhledem k historickým souvislostem moc šťastné řešení.

Jak tedy nakoupit a nespálit se? Univerzální rada neexistuje. Chce to zkoušet, hledat zkušenosti jiných a sami se o vlastní zkušenosti dělit. Jen takhle tu válku s výrobci vyhrajeme.

Jeden konektor (bohužel) vládne všem. Konektorové peklo se jmenuje USB-C
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.85%) 776 hlasů

51 KOMENTÁŘE

  • Já jsem ale pořád rád, že tady USB-C je, protože je to prostě lepší konektor než ten starší. Jen je smutné to, že se snaží být univerzální náhradou i za HDMI, napájecí kolíky apod., což bych ještě možná chápal, kdyby ale výrobci neměli tak neuvěřitelný bordel ve značení.

   • No ale to je ten problem, nahradi vsechno za USB-C a beznej lajk to propoji a nebude tusit, ze to z nejakeho duvodu nemuze fungovat, driv kdyz byl kazdy konektor jiny, tak vedel, ze kdyz to tam jde dat, tak je to propojitelne. USB-C prinasi akorat zmatek.

    V cem je USB-C lepsi nez microUSB3.1? Ze je o neco uzsi?

    Ale v zasade mi USB-C taky nevadi, jen mel prijit o 5 let driv a nemelo by se tim propojovat tam, kde to vubec neni potreba. Dejme tomu za HDMi se neco plati, ale mame tu DisplayPort. Proc teda na prenos videosignalu dalsi konektor. Je to nesmysl.
    Stejne tak na prenos audia chci Jack, na nejake USB-C jim z vysoka kaslu.

    • USB-C je fakticky o něco větší než microUSB. Tou zásadní výhodou je oboustrannost a vyšší odolnost konektoru. Pořád si ale dokážu představit, že se bude více kazit, protože v té samici je uvnitř stejně jako u microUSB takový ten jazýček s piny a ten nebude problém nešetrným chováním ulomit. Proto mám raději Lightning od Applu, který je menší a jednodušší. Samice je jen díra, samec jen kolik. Prostě placatý jack.

      • No nevím, používám jej skoro denně již čtyři roky a stále drží perfektně. Konektor bude hodně odolný, měnší víru mám v kabely. Apple přibaluje jen takové tkaničky, které se možná častými ohyby časem zničí. Ty mé jsou ale pořád v pohodě od prvního dne. Dost rozdíl oproti jejich původním kabelům s širokým dokovacím konektorem, které jsem musel měnit snad každý rok.

 1. Měl bych otázku, když mám notebook s napájením přes usb c 65W ( lenovo) , můžu stejnou nabíječkou napájet i mobil (samsung galaxy s9). Dík za odpověďˇ. Nechci udělat pokus jestli to bude fungovat, protože mobil byl celkem drahý abych mu spálil nabíjecí obvody.

  • Můžeš, ale pokud nechceš do roka měnit baterku, tak bych to nedělal moc často (ideálně vůbec). Kámoš má taky Galaxy (model nevím přesně) a jednou si u mě potřeboval nabít mobil, já měl po ruce jen zdroj k MacBooku (61 W). Po půl hodině měl sice nabito, ale ten zdroj se zahříval stejně, jako když z něj nabíjím notebook, což tomu akumulátoru určitě dobře nedělá.

  • Ono to vôbec nemusí byť pravda, že ak dáš 60w adaptér na nabíjanie tak tých 60w sa aj využije. Mám overené že môj S4 mini má nabíjací obvod čo pustí max 1A, či je mobil aktívny alebo aj vypnutý a myslím že každý dnešný mobil má nabíjací obvod s prúdovým obmedzením, či už 1A alebo 2-3A podľa toho aký supercharging výrobca použil.

 2. Z mojho pohladu to nie je ziadne peklo. Mam 15″ macbook pro so styrmi USB-C/Thunderbolt 3 portami a vyhovuje mi to. Kupil som jednu redukciu, cez ktoru mam ethernet a tri USB 3.0 porty a cez to som vzdy pripojil vsetko starsie. Nedavno som kupil externy disk s USB C a dostal som k nemu dva kable, jeden USB-C – USB-C a druhy je USB-C – USB 3.0. A este mam jednu redukciu Thunderbolt 3 – Display Port na pripojenie externeho displaya. Buduci rok chcem kupit 4K display s Thunderbolt 3 portom, ktory uz bude aj nabijat mbp a potom mi bude stacit jeden kabel na vsetko.

 3. Výborný článek, jen bych ten chaos nespojoval jen s USB-C. Úplně stejné to bylo už s USB 2. Naprosto běžně potkávám flash disky označené USB2, ale s rychlostí 5 MB/s apod. Nebo USB3 a 12 MB/s, což není ani naplno USB2. Ale jo, USB-C to dotáhlo k dokonalosti 🙁

  • Ta rychlost flash diskov nema nic spolocne s USB 2.0 ale s pouzitymi cipmi. Je to rovnako ako pri klasickych diskoch SATA diskoch, ktore nedokazu fungovat na max. rychlosti SATA 3 rozhrania. Limit nieje rozhranie ale medium.

  • To snad není problém standardu USB, ale použitého komunikačního řadiče na straně flasky a jejích schopností (vnitřní rychlosti (R/W). Obvody USB2.0 z trhu mizí a USB3.0 zlevňují. Z marketingového hlediska se USB3 flashka prodává lépe a Jsou i modely se silně asymetrickou rychlostí 80/10 MB/s, které by USB 2.0 brzdilo. Naštěstí je dnes díky Internetu dobrá šance si o kontrétním modelu flasky dopředu něco zjistit a „zajícům v pytli“ se vyhnout (tedy pokud výrobce nezmění vnitřní řešení k horšímu při zachování označení výrobku).

 4. Notebook z nabíječky na mobil přes USB-C nabíjet lze, jen se bude nabíjet jen výkonem té nabíječky (ta logicky nemá 60 W jako zdroj přiložený k notebooku), takže pomaleji.

  Prakticky se to dá využít tak, že např. když si večer vezmu notebook do postele (tzn. vezmu ho ze stolu a odpojím ho od monitoru, přes který se normálně – opět pres USB-C – nabíjí), chvíli na něm pracuji, pak už se mi nechce vstávat z postele, tak ho připojím přes USB-C do 5 V @ 2 A (10 W) adaptéru a ráno mám zpět 100 % a můžu do světa s plně nabitým notebookem. 🙂

   • S obecným tvrzením, že lze slabší nabíječku použít i pro napájení notebooku bych si dovolil být opatrný.
    Záleží jak se výrobce vypořádal s napájecími obvody. Sám mám zkušenost s počítačem který vyžaduje USB-C nabíječku s podporou 12V. Pokus s nabíječkou 5V/2A a nabíjením přes noc ve vypnutém stavu dostupnou kapacitu nijak nezvýšil.

    USB-C Power Delivery profily navíc komplikují situaci i tím, že stejně výkonné nabíječky mohou podporovat jen vybraná napětí. Viz např. HP, které má dva „srovnatelné“ 45W modely USB-C nabíječek, ovšem jednu s podporou 5/12/15 V a druhou pro 5/9/10/12/15/20 V
    Takovou informaci ovšem v žádném obchodě uvedenou nenajdete.
    Specifikace zde: http://www8.hp.com/h20195/V2/GetPDF.aspx/c04337549

 5. Perfektně napsaný článek, i když jsem se v tom místy ztrácel. Teď už chápu proč jsem nemohl najít schema zapojení USB-C na nabíječku k notebooku HP Spectre X360. Tam je na napájení tento konektor, ale nemám nabíječku a originální je poměrně drahá, tak jsem chtěl vyrobit. Bohužel to zapojení.

 6. Lukáši, perfektní článek a mluví mi z duše 👍.

  Zmatek v možnostech USB-C v různých zařízeních je ještě násoben různými kabely :-(. BFU se v tom nemá šanci vyznat. Kdyby se alespoň zavedly nějaké standardizované popisy/pikrogramy s možnostmi, které by byly na zařízení (a ve specifikacích) uváděny, aby člověk hned věděl, na čem je.

  Jako vždy mě pobavila Apple ovečka Březina (nebo Mára?, už teď nevím, je to už delší doba). V jednom videu obhajoval USB-C v implementaci Apple. Říkal, že si myslel, že tato roztříštěnost možností konektorů a kabelů a konektorů bude problém, ale nakonec že není (byl tam problém s připojením monitoru přes USB-C včetně napájení), protože když připojí zařízení kabelem, který k tomu byl přímo dodán, tak vlastně žádný problém není a vše funguje. OK, jen tím trochu popřel smysl univerzálního USB-C, protože to už rovnou mohl výrobce použít proprietární konektory 🙂

  PS: Na druhou stranu musím uznat, že 3x USB-C včetně TB, je u posledních Apple super věc a měli by to dělat všichni.

 7. poznamka k USB 3.2 to neznamena 20Gbps, ta specifikace je tak komplikovana ze konektor muze byt oznacovan jako USB 3.2 a podporovat jen 5Gbps. Zase soudruzi udelali mega zmatek ve znaceni kdy je mozne vest pres konektor libovolnou kombinaci gen1 a gen2 bud jednou nebo dvema linkama.

 8. Zachrana bude, pokud intel realne uvolni TB3 a budeme mit vsude TB porty. Ty volitelne funkce USB jsou nestesti, realne nam na noteboocich mizi porty, protoze vsechno prece muzeme prupojit pres USBC, ale nikdo nemysli na to, ze kdyz chci pripojit mys, monitor, externi disk tak uz nemam port treba pro flashdisk sluchatka a napajeni, coz driv nebyl problem. Notebook mel HDMI, DC jack, 2x 3.5″ jack, eSATA, a min. 3x USBA. Dneska mame co 4x USBC? Nastesti nekteri vyrobci s USBC nesili a davaji ho k ostatnim portum navic.

 9. Zmatek v tom má tak možná akorát autor článku. Pasivní USB-C je prostě jen konektor, představte si to jako sběrnici. Jaké „elektrické“ nebo „logické“ vyšší vrstvy po tom budou chodit, nemusí nikoho v kontextu článku zajímat. Pokud si koupí KVALITNÍ a PLNÝ USB-C (třeba ten autorem zmíněný s podporou Thunderboltu), bude mu fungovat vše – samozřejmě v závislosti na tom, co podporuje to které zařízení. To ale už není věc konektoru – zda zařízení podporuje HDMI nebo DisplayPort.

  Pokud si někdo kupuje levné s….y které nesplňují plnou specifikaci USB Type C (nebo mají dokonce jen některé “dráty“) a pak se diví že mu něco nefunguje, tak si za to může sám. Ještě se mi nestalo, aby po kvalitním, certifikovaném USB Type C kabelu nechodila nějaká specifikace (HDMI-DisplayPort-Thunderbolt=etc…). Jenže kvalitní kabel nestojí stovku, že ano…

  • Jsem rád, že v tom máte jasno a nenecháte se napálit radami zmatkářů, jako jsem já.

   Na druhou stranu, USB IF nenabízí žádný veřejný seznam certifikovaných produktů, kde by se dala dostupnost funkcí zkontrolovat. A certifikacemi procházejí i kabely USB-C, které jsou prostě určené jen pro přenosy USB 2.0. Podpora Power Delivery je volitelná. A problém popisovaný v článku je ten, že výrobci/obchody prostě ani pořádně nepopisují, co ty jejich produkty umí. Nic jako kabel s plnou podporou USB-C není.

   • „Nic jako kabel s plnou podporou USB-C není“
    Však jsem také napsal že je potřeba mít certifikovamý USB-C kabel, a tím myslím certifikovaný na mé potřeby. Tzn, budu-li potřebovat USB 2.0, postačí mi tato certifikace, budu-li potřebovat Thunderbolt, logicky budu potřebovat USB-C kabel s touto certifikací. Pasivní USB kabel jsou jen dva konektory a dráty, nic víc. Pokud jsou dráty patřičné kvality, opletení, stínění atd atd vyhovující dané certifikaci, pak nemůže nastat problém.

    Podůle mě se z toho dělá zbytečně raketová věda. Je to zkrátka jako se vším jiným. Potřebujete anténu na TV příjem – jsou to jen drátu na konstrukci. Musíte ale vědět na jaké pásmo a na jaký signál. Stejné je to i tady. Když si kupujete zařízení, snad víte, jestli Váš telefon/notebook podporuje HDMI/DisplayPort přes USB. Také snad víte, zda to podporuje např váš monitor/TV. To, že někomu je to buřt a nezajímá ho co kupuje a pak se diví, je jen problém mezi klávesnicí a židlí. Jako např. lidé, kteří si koupí TV bez sluchátkového výstupu a pak se diví, že jej nemají, když jejich stará TC to přeci měla. Když si koupím TV a mobil/počítač s patřičným IF a USB-C kabel, který je na certifikován na Thunderbolt a PD, nemůžu mít s ničím problém. Prostě PLNĚ OBSAZENÝ, KVALITNÍ USB Type C kabel musí fungovat se vším, co se k USB-C dá připojit.

    • … myšleno připojit opět přes USB-C. To, že si některý výrobce záměrně zkriplí různé redukce USB-C – USB-A apod a tím pádem nedodrží specifikaci zapojení je důvodem k okamžitému vrácení zboží a odsunutí takového výrobce do škatulky „v životě si od něj už nic nekoupím“

    • Jenže ty kabely nebo konektory na mobilech, počítačích apod. někdy ani nejsou pořádně označené, takže zákazník neví, co to všechno zvládne. A ty pasivní kabely opravdu nejsou jen konektory a drátky spojující jeden pin s druhým. Ta schémata jsou o dost složitější, googlete. 🙂

     • Nějaký odkaz? Pokud se bavíme o konektorech např. USB-C to Audio Jack 3.5mm tak ano, v kabelu budou nějaké resistory apod. Ale pasivní USB-C to USB-C jsou jen konektory a dráty, nic víc. Vše ostatní si domluví kontrolery na straně připojených zařízení, USB-C kabel je jen „sériová linka“ jak dostat signály z jednoho kontroleru (např. z notebook) do druhého kontroleru (např. TV)

    • Je pravda, že se u USB-C využívá jen fyzická vrstva. To co přes dráty půjde se musí přepínat a řídí to nějaký MC (to je ten důvod proč je USB-C tak komplikované oproti TB, TB je v podstatě jen PCIe) Ale kabely jen pasivní nejsou. Podle zapojeného kabelu pozná kontroler na základní desce jak se má přepnout.

     • To může platit u jednoúčelových kabelů např. USB-C to Audio (3.5 mm jack), tam je vnitřní zapojení kabelu podřízeno jednomu konkrétnímu využití. Nebo si myslíte, že pokud máte kabel prodávaný jako Thunderbolt, tak přes něj proleze jen DisplayPort a HDMI už ne? Kabel je jen kabel, sériová linka, která spojí kontroler „zdroje signálu“ s kontrolerem „příjemce signálu“. Proto přes „správný“ (kvalitní, plně osazený a splňující svým provedením certifikaci) USB-C kabel bude fungovat na připojení USB-C to USB-C čekoholiv, co lze po USB-C připojit.

      • Ano, pokud použijete kabel USB-C -> TB, potom kabel přenese jen PCIe. Pokud to deska umožňuje. Zapojíte kabel a kabel „řekne“: já jsem kabel USB-C a na druhé straně mám konektor TB a kontroler sepne switch a připojí PCIe linky. Je to proto, že pokud na druhé straně je místo USB-C kontroleru, TB kontroler (to vyplíva z přítomnosti TB konektrou na kabelu), tak tyto dva kontrolery si spolu nedokáží přímo popovídat.
       To stejné platí pro DP, HDMI a ostatní redukce. Např. monitor, který má jen DP a HDMI, tak si nemůže povídat s USB-C kontrolerem na základní desce, nemá jak. Ale i přesto jde tento monitor se správným kabelem pripojit přes USB-C – DP/HDMI.
       Prblém je v tom, že těch zařízeni a redukcí je spousta. A některá ta zařízeni na druhé straně vůbec kontroler mít nemusí a kolikrát i z principu nemají a nemhou, proto musí ten kabel „říct“ co je za kabel. Pokud to teda není USB-C – USB-C. Aspon tak si to představuju.

      • Ještě teda doplním, když už jsem se do téhle diskuze zapojil – základní mód USB-C, podle specifikace, je USB 2.0. To musí umět všechny zařízení. Pokud se zařízení/kabel/redukce nijak neidentifikuje nastaví se USB 2.0, 5V, 1A. Tzn. i přímý USB-C to USB-C kabel se musí nějak identfikovat aby uměl vyšší přenosy než USB 2.0
       Je to opravdu hodně komplikované a to nejenom pro uživatele, ale také pro vývojáře. Je to daň za tu univerzálnost.

      • To Razor… Ano, v tomto případě máte pravdu, ale to se bavíme už o „specifických“ kabelech pro jeden konkrétní typ použití. Když se podíváte na začátek diskuze, píši že USB-C to USB-C kabel jsou jen konktory a dráty, vše si domluví kontrolery mezi sebou.

       Pokud mám kabel USB-C to DisplayPort, je lofické, že po takovém kabelu nebudu chtít HDMI. Pokud mám ale univerzální kvalitní USB-C to USB-C kabel, je mi fuk, co za sinály po něm budou chodit, fungovat musí vše, co lze na obou stranách přes USB-C připojit apodporuje daný standard.

      • I USB-C to USB-C kabel se musí identifikovat. Viz, předchozí příspěvek.

       Jak by podle vás ty kontrolery poznaly, že tam mají připojený USB-C to USB-C s podporou USB3.1 a ne jen s podporou USB2.0. Nebo např. kabel co přenese 5V 0,5A a kabel s podporou 20V 5A?

 10. To mi pripomina, ked som hladal redukciu z USB-C na HDMI. Asi tri som vymenil, kym som nasiel tu, ktora dokazala 4K@60hz a 7.1 audio, lebo tiez sa vyrobcovia neunuvaju oznacovat veci poriadne. Krasne som s tym zabil cely vikend plny rozculovania sa, preco to nejde tak ako by malo.

 11. Prosím o dovysvětlení od někoho erudovaného. Zeptám se schválně jednoduše a jako kdybych nevěděl vůbec nic. Konkrétní příklad: Samsung A3 2017, originální nabíječka, na kabelu USB-C je znak, dle kterého se jedná o rozhraní 2.0. Jak se bude chovat při zapojení kabelu Thunderbolt 3 (popř. 3.0, 3.1…)? 1) Bude se přístroj rychleji nabíjet nebo zůstane rychlost nabíjení stejná jako u originálního kabelu? 2) Bude probíhat rychleji přenos dat do vhodného PC apod. nebo to limituje přístroj (A3) samotný? 3) Můžu si použitím některého z uvedených kabelů poškodit přístroj (A3)? 4) A případně zda je rizikový nákup třeba levných čínských aj. neznačkových kabelů z hlediska poškození přístroje? Velmi děkuji za případné stručné a věřím i obohacující odpovědi. Zdraví JV