Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express

15

Základní desky specializované na těžení kryptoměn měli výrobci v katalozích už před současnou Ethereovou bublinou, nicméně v první polovině roku evidentně zavětřili ještě větší příležitost. Frankensteinovské monstrum s 13 sloty pro grafiky už na jaře ukazoval ASRock a podobným směrem zřejmě jde i Biostar. Teď se k nim přidává i Asus, který se rozhodl aplikovat hrubou sílu a předchozí nestandardní desky v počtu slotů trumfnout ještě nestandardněji.

Deska Asus B250 Expert Mining bere těžení skutečně vážně. Určena je pro platformu Skylake – pro těžení se obvykle používá lowendový procesor Celeron nebo Pentium, ale důležité je, že z čipsetu B250 lze vyvést linky PCI Express 3.0. Ty deska rozděluje na celkem 18 slotů PCI Express ×1, které jsou na full-ATX PCB rozloženy v řádcích po třech kusech na jednu standardní PCI/PCIe pozici. Jinak by se samozřejmě deska nevešla do žádné skříně. Těžařům však toto nevadí, jelikož jsou stejně zvyklí osazovat grafiky do riserů (kabelových prodlužek) a ukládat je „do vzduchu“ nad samotnou desku.

Deska Asus B250 Mining Expert pro těžení kryptoměn
Deska Asus B250 Mining Expert pro těžení kryptoměn

Na PCB je ještě devatenáctý slot PCI Express 3.0 ×16, který může sloužit pro grafickou kartu v běžné zobrazovací/herní roli, pokud tedy není využito integrované jádro CPU. Pro to má deska výstup HDMI, osazen je i zvuk (Realtek ALC887) a Ethernet (Intel I219V), USB 3.0, USB 2.0 a čtyři porty SATA pro disky. Tím pádem je tedy teoreticky možné zužitkovat ji i na běžný počítač, což se horníkovi bude hodit, pokud/až těžní bublina splaskne.

Napájení třemi zdroji

Protože 18 slotů PCI Express dle specifikací vyžaduje, aby deska zajistila napájení zhruba 18 × 25 W v různých napětích (nemluvě o tom, že připojená GPU mohou tahat až 75 W, což však může řešit riser), má deska B250 Expert Mining poněkud netradiční napájení. Procesor má svůj obvyklý osmipin, avšak na okraji desky není jen jeden 24pinový konektor ATX, ale rovnou tři, takže k tomuto stroji budete připojovat tři zdroje (což by ale „hardcore“ těžař s 18 GPU musel tak jako tak kvůli jejich příkonu).

První konektor nahoře je primární pro potřeby samotné platformy a měl by živit první dvě řady slotů ×1, jakož i slot ×16. Zbylé dva konektory napájejí třetí plus čtvrtou a pátou plus šestou řadu slotů PCI Express ×1. Kromě ATX konektoru je pro každou z těchto třech skupin nalevo od slotů také čtyřpinový molex.

Deska Asus B250 Mining Expert pro těžení kryptoměn
Deska Asus B250 Mining Expert pro těžení kryptoměn

Asus slibuje různé další zlepšováky, jako kondenzátory pro stabilizaci napětí u každého slotu, BIOS upravený pro vyšší výkon v těžbě a upravené uživatelské rozhraní umožňující monitoring karet. Například během nabíhání BIOS ukazuje, která GPU fungují a která případně ne, aby uživatel mohl rychle odhalit problémy.

BIOS je upraven pro větší pohodlí obsluhy
BIOS je upraven pro větší pohodlí obsluhy, při startu například ukazuje stav jednotlivých karet

A 19 grafikami napočítají ovladače

Osazení devatenácti GPU není momentálně triviální, jelikož do věci vstupuje softwarová komplikace. Grafické ovladače obou výrobců nikdy nepočítaly s tím, že by někdo chtěl, nebo dokonce mohl mít v systému skoro dvacet grafik. Jak u AMD, tak u Nvidie je v ovladačích limit na jen osm GPU. Momentálně je tak možné rozběhat na této základovce jen 16 grafik, za podmínky, že prvních osm je od AMD a druhých osm od Nvidie. U ní je ale ještě třeba mít jen speciální těžní verze, s běžnými GeForce se zdá se dají použít jen čtyři kusy, čímž byste skončili na 12 GPU.

Podle Asusu ale AMD někdy na podzim (termín je „do konce roku“) zveřejní aktualizovaný ovladač, který umožní použít všech devatenáct slotů, zřejmě už i čistě jen s Radeony.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Krasavice. Trochu overkill, protože risery se dnes používají už prakticky výhradně napájené. Ty 2 další konektory na zdroje budou sloužit k spínání těch dvou sekundárních zdrojů zároveň s primárním, odpadne použití extra adaptéru.

 2. Hlavně by pro těžaře měli konečně vyvinout nějaká speciální „ala GPU“ výpočetní jádra, která by byla výrazně výhodnější na těžbu oproti normálním GPU a tím by se trh těžařů oddělil od trhu herních GPU. Protože to, že lidé musí čekat s nákupem grafik „až konečně půjde zase Ethereum dolů“ je dost špatné i v délce pár měsíců, ale pokud by se z toho měla stát dlouhodobá záležitost, byl by to opravdu celkem horror…

  Jako by nestačilo, že RAMky jsou na šílených cenách, SSD se tam dostávají (a to se před pár lety čekalo, že SSD budou brzo cenově úplně někde jidne, než jsou aktuálně a u RAMek by taky nikdo neřekl, že budou raketově zdražovat), teď ještě je problém s grafikama.

  Navíc fiasko Vegy očividně rozvázalo Nvidii ruce v cenové politice, takže i nebýt těžařů – nechci vidět ceny 20xx řady. Mám obavu, že nečekaně výborný poměr ceny a výkonu u GTX 1080Ti byl na delší dobu poslední velký skok tohoto poměru u Hi-endu. Aneb jak jsme až do vydání Ryzenu viděli u Intelu, proč by se někdo snažil neodírat zákazníky, když není konkurence, která by ho k tomu donutila.

  • RX 580 mám objednanou od začátku června a pořád nic, tak jsem nakonec skončíl na GTX 1080, protože nic jinýho už se za normální peníze skladem nevyskytuje.

   S těma cenama RAM a SSD je to alarmující, ale na druhou stranu mi připadá že notebooky a mobily dostávaj víc RAM a SSD a přitom zlevňují.

  • Ceny 20xx řady? Věřte/nevěřte bude na úrovni stejné jako 10xx v době uvedení. NV už po nejméně 4-5 generací drží ceny +- stejné, jednou je to o trochu víc, jednou méně… ale 1080 za 599 MSRP nebyla pro x80 řadu neobvyklá, stejně jako 699 pro x80Ti… Stejně jako 249 pro 1060 je cena která tady v řadách x60 bývala.

  • Jinak odírat zákazníky? Nikdo nikoho nenutí něco kupovat že. Buď nabídku akceptujete nebo ne. NV i Intel ví jakou cenu mohou nastavit aby to zákazníci byli ochotni koupit. Když dají cenu příliš vysoko, neprodají, proto Intel i NV drží dlouhou dobu stejné ceny v jednotlivých modelových řadách.

   A věřte, že kdyby AMD bylo konkurenceschopné, tak ty ceny nastaví také výše, bohužel nejsou v pozici kde si to mohou dovolit. Proto také jedou na hranici zisku/ztráty, mají zhruba poloviční marži nejen proti Intelu a NV ale i jiným produkcentům čipů jako třeba Qualcomm…

   • Ta to je klasická zákonitost tržního prostředí. Pokud má nějaká firma výrazně dominantní až monopolní postaeníy, šponuje marže na astronomické hodnoty a astronomické marže podle mě zaslouží označení odírání zákazníků.

    Problémem tady jendnoznačně je, že na technologické špičce je tak málo firem, jak u grafik, tak u desktop procesorů jsou 2 a pokud ještě k tomu jedna technologicky zaostává, šance na zdravou konkurenci je nulová.

    Jinak, když je zrovna AMD konkurenceschopné, tak (naštěstí) jde po tržním podílu a nechá marže níž, čímž tlačí na Intel. Možná je v tom i naopak výhoda, že ty firmy nemají rovnocenné postavení, protože pak by zase mohl hrozit nějaký „kartel“. 😀

    Pozn. – né že bych ty firmy tak neměl rád, z obchodního hlediska je toto prostě běžná praxe, ale jak už jsem řekl, celé jádro problému je v tom, že těch firem není třeba 10, nebo 20. Samozřejmě to vychází z toho, jak moc velké náklady jsou potřeba na vývoj nových technologií a jiné to v blízké době nebude, ale celá struktura tohoto trhu jednoduše nedovoluje konkurečně zdravé prostředí.

  • Speciální jádra u toho Etherea zrovna asi nepůjdou, protože je navržené tak, aby pokud možno nešlo ho brutálně akcelerovat speciálními obvody (což je u Bitcoinu, Litecoinu). Proto se taky dosud těží na GPU. Ten algoritmus je více nebo méně závislý na propustnosti paměti plus nějaké další okolnosti okolo, ale hlavně je to o paměti, čili speciální obvod nebo úplně speciální čip na to nelze použít.