Konzole Steam Machines odloženy. Podle Valve se na trh dostanou až v roce 2015

0

Už delší dobu nebylo mnoho slyšet o projektu herních konzolí Steam Machines, postavených na platformě Steam, standardním PC hardwaru a linuxovém operačním systému. Bohužel to vypadá, že se iniciativa firmy Valve poněkud zadrhla a nepodaří se splnit příslib, že konzole budou k mání ještě letos. Podle oficiálního vyjádření na webu Steam Universe se jejich uvedení odkládá.

Valve sdělilo, že se nyní zabývá praktickým testováním a laděním speciálního gamepadu, který bude k Steam Machines přikládán jako primární ovladač. Nicméně práce se protahují a už nelze realisticky počítat s tím, že by se Steam Machines mohly objevit v letošním roce, což byl dosavadní plán. Firma nyní operuje s datem uvedení až někdy během roku 2015 (a podle vyznění jde spíše o předběžný, nezávazný termín). Podotýká, že prioritou není rychlost uvedení, ale maximální kvalita. Odklad ale může celému podniku vzít vítr z plachet a dává konzolím Xbox One a Playstation 4 čas, aby si proti Steam Machines vybudovaly silné pozice.

Valve nyní testuje a ladí Steam Controller, ovladač pro konzole Steam Machine
Valve nyní testuje a ladí Steam Controller, ovladač pro konzole Steam Machine

V oznámení o odkladu pravda není konkrétně sděleno, čeho všeho se zpoždění týká – zda ovladače (což vypadá nejpravděpodobněji), softwaru, nebo vlastních počítačů Steam Machine navržených přímo Valvem. Své vlastní počítačové sestavy ale Valve chápalo jen jako prototypy a ani neplánovalo komerční produkci, takže nyní oznámený odklad se s podle všeho netýká jen jich, nýbrž celé konzolové platformy Steam Machine/SteamOS. Nabídku Steam Machines budou tvořit stroje nezávislých výrobců (řada jich byla prezentována na CES 2014), které budou zřejmě na rok 2015 odsunuty taktéž i se zbytkem platformy.

Uvedení všech Steam Machines totiž bude muset počkat na dostupnost ovladače od Valve, partnerští výrobci tudíž nemají možnost své konzole uvést v předstihu, i kdyby už by je po hardwarové stránce měli připravené. A nakonec je zde také otázka SteamOSu: i s operačním systémem budou výrobci muset čekat, až Valve dokončí své dílo.

 

 

Alienware: výroba Steam Machines bude vynášet jen velmi málo

Není to jediný stín, který se nad Steam Machines vznáší. Pro řadu svých výrobců zřejmě budou nepříliš lukrativním, pokud ne rovnou ztrátovým podnikem. Například Frank Azor z Alienware (pod touto značkou bude konzoli se systémem SteamOS nabízet Dell) se nechal slyšet, že stroje Steam Machine budou zřejmě nejméně výdělečným produktem, jaký kdy Alienware nabízelo. Dostat výkonný herní hardware do cenovky, která by mohla konkurovat klasickým konzolím, bude jemně řečeno problém. Firma nicméně iniciativu podporuje, neboť věří ve schopnost Valve formovat herní průmysl, jako se jí to podařilo s distribučním systémem Steam. Zda to však bude i ku prospěchu spolupracujících výrobců hardwaru, to se teprve ukáže.

Konzole Steam Machine, připravovaná firmou Alienware (CES 2014)
Konzole Steam Machine, připravovaná firmou Alienware (CES 2014)

Zdroje: Valve, The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!