Korejský operátor SK Telecom spustil nejmodernější mobilní síť na světě

0

SK Telecom spustil komerční provoz 4G sítě LTE Advanced, která slibuje rychlost stahování až 150 Mb/s a nahrávání až 37,5 Mb/s. Jihokorejský operátor pokryl metropoli Soul, části dalších 42 měst a 103 univerzit. V nejbližší době pak dostupnost LTE-A rozšíří na 84 měst. V nabídce SK Telecomu je už první telefon, který si s touto sítí rozumí, a to upravený Samsung Galaxy S4.

 

Operátor používá technologii Carrier Aggregation, která spojuje dva vysílané 10MHz kanály do jednoho 20MHz. V dalších letech bude síť upgradována, aby se rychlosti ještě zvýšily. Japonský NTT DoCoMo už vyvíjí a v roce 2015 spustí LTE-A s rychlostí až 1 Gb/s.

Čeští operátoři jsou co do rychlosti (i pokrytí) značně pozadu. S 3G nadstavbou HSPA+ je možné stahovat rychlostí až 42 Mb/s a nahrávat 5,76 Mb/s. Tuto síť už rozšiřuje T-Mobile s Vodafonem, O2 se přidalo jako poslední. LTE (starší revize označovaná jako 3,95G) v ostrém provozu zatím spustilo jen O2 (rychlost 75/37 Mb/s), T-Mobile a Vodafone zatím testují a komerční provoz zahájí v létě.

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!