Novinářka vyvolala zájem o podporu dětí samoživitelek. Jednotlivci i firmy darují notebooky či připojení

9
Ilustrační foto
Ilustrační foto
-
Zdroj: foto: sharpemtbr / Pixabay | úprava: Petr Urban / Cnews

Koronakrize tvrdě dopadá na řadu lidí a týká se to také dětí v péči samoživitelek či samoživitelů. Přechod na distanční výuku během jarní vlny koronaviru takzvaně rozevřel nůžky mezi dětmi z rodin se slabším socioekonomickým zázemím. Ze zprávy České školní inspekce (ČŠI) vyplývá, že na jaře se zhruba 20 % dětí do online výuky nezapojilo. Za hlavní příčinu ČŠI označilo jednak absenci techniky, jednak připojení internetu.

Jeden oceněníhodný projekt s nastupující druhou vlnou koronaviru spustila novinářka a moderátorka Nora Fridrichová. Její sbírka na notebooky pro děti samoživitelů a samoživitelek, které se nyní musí učit distančně, rychle překonala požadovanou částku a blíží se milionu vybraných korun. Přispět může každý na portále Znesnáze21.

Česká spořitelna novinářku původně oslovila s tím, aby jí pomohla najít děti samoživitelek či samoživitelů s tím, že daruje 10 notebooků. Když se s tím svěřila na sociálních sítích, Fridrichové se průběžně začali ozývat jednotlivci, ale i velké firmy s tím, že rovněž chtějí pomoct. V půlce října oznámil největší tuzemský e-shop Alza.cz, že daruje 50 notebooků. Současně se zavázal k tomu, že umožní nákup (za peníze z výše uvedené sbírky) další stovky zařízení se slevou.

Den poté přispěchal se svou pomocí T-Mobile. V nadcházejících měsících plánuje vybavit notebooky i připojením k internetu 500 domácností samoživitelů a samoživitelek. Operátor doufá, že tím inspiruje další vlnu solidarity od velkých podniků, ale nejen od nich.

Vodafone podpoří komunikaci

V pondělí sdělil Vodafone, že ve spolupráci s platformu Česko.Digital poskytne 500 rodinám neomezené pevné internetové připojení. I on přes neziskové organizace a sociální služby vybere rodiny, jejichž financí situace neumožňuje online výuku zvládnout. Připojení zdarma vytipovaným domácnostem operátor poskytne na půl roku. Dále seniorům a seniorkám s tarifem Tarif 60+ nabízí bez příplatku neomezené volání do konce ledna 2021.

Dále podpoří používání eRoušky tím, že nebude účtovat data, která aplikace spotřebuje. Jedná se spíše o symbolický krok, protože eRouška s největší pravděpodobností spotřebuje naprosté minimum dat. Většinu času pouze skenuje mobily ve svém okolí pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. I podobná gesta ovšem efekt mít mohou.

Zdroje: Česká školní inspekce | Nora Fridrichová na Facebooku a Twitteru (1, 2) | tisková zpráva Alzy.cz | tisková zpráva T-Mobilu | tisková zpráva Vodafonu | Znesnáze21

Novinářka vyvolala zájem o podporu dětí samoživitelek. Jednotlivci i firmy darují notebooky či připojení
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 9 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. Díval jsem se na rozhovor s touto paní novinářkou v DVTV. A musím říci, že v její nenovinářské aktivitě jí fandím a oceňuju ji. Na druhou stranu mě hodně zklamala tím, jak odvysílala to, co řekla Maláčová o Babišovi, a že si za tím odvysíláním stále stojí. To byl z mého pohledu podraz a je úplně jedno, že si myslím, že jak Babiš, tak Maláčová jsou debilové. Kdyby to udělala novinářka Blesku, tak to ještě dokážu pochopit, ale jako novinářka veřejnoprávní televize by měla skončit.

  2. Pane Holečku,
    Laskavě na IT webu neřešte politiku, tu si řešte v žumpě na Novinkách.
    A rozhodně se přidávám k nesouhlasu s vaším příspěvkem, p. Fridrichové si vážím, takovéhle kroky dělají novináře novinářem. Novinář tu není od toho aby něco zatajoval, aspoň ne v demokracii. Jestli to co tady máme je ale opravdu demokracie to už je na delší diskuzi.

    • Kde v mém příspěvku vidíte, že bych řešil politiku? Já ve svém příspěvku řeším elementární slušnost. Slušnost, která je jedním z rozdílů mezi demokracií a anarchií. Bohužel příznivci anarchie se demokracií neustále ohání, protože jim ještě nedošlo, že v demokracii je nadřazena svoboda společnosti nad svobodou jednotlivce, kdežto v anarchii je to obráceně.