Covid-19 otřásl žebříčky „app storů“. Do čela šly aplikace pro hromadná volání

1

Uzavření škol, přesun řady pracujících na tzv. home office a omezení volného pohybu osob měly dopad i na to, jaké aplikace lidé v posledních týdnech stahují. Na iPhonech je hned 8 z 10 aktuálně nejoblíbenějších bezplatných aplikací určeno pro chatování nebo volání. Vymykají se jen Netflix a Dáme jídlo. Na čele žebříčku jsou Microsoft Teams a Zoom, vysoko je též Hangouts Meet od Googlu a Skype. Žádná z těchto aplikací by běžně tak vysoko nebyla a nevytěsnila z Top 10 obry jako Facebook nebo YouTube.

Na Androidu je seznam nejoblíbenějších aplikací podobný. Teams, Zoom, Skype i Hangouts Meet se také drží v Top 10. Přesné pořadí je ale těžké určit, protože Google jej na každém zařízení (i webu) ukazuje jinak. Obecný trend, že nástroje pro vzdálenou komunikaci jsou teď nejpopulárnější, ale platí i zde.

Služba AppAnnie, která průběžně monitoruje popularitu aplikací a her v obou hlavních storech, ukazuje, že ještě nedávno prakticky neznámý Zoom (určený pro videokonference) ovládl žebříčky na Androidu i iOS ve všech největších ekonomikách západu. Nahoru se dere také Houseparty pro skupinové videovolání. V Česku ale tak populární zatím není.

PŘEHLED: Jak na videokonference pro větší skupiny lidí? Tipy na bezplatné nástroje

AppAnnie uchovává i historické žebříčky. Například 11. března, kdy se uzavřely školy, byla nejstahovanější aplikací pro iOS Bakaláři OnLine. Na čtvrtém místě pak Google Classroom. Obě sloužící pro vzdálenou správu škol či rovnou učení. Bakaláři toho dne ovládli také žebříček na Androidu.

TIP: Aplikace eRouška bojuje s koronavirem pomocí Bluetooth

Prvního března, kdy byl v Česku pozitivně otestován první pacient s Covidem-19, aplikace Teams ani Zoom nebyly ani mezi 500 nejstahovanějšími, za obzorem se nacházely také Hangouts a Skype. Oběma storům tehdy dominovala aplikace Kauflandu sloužící jako klubová karta.

Nejoblíbenější bezplatné aplikace pro Android a iOS v dubnu 2020
App Store (iPhone) Play Store (Mi 9 Lite) Play Store (Galaxy Tab S4)
1. Microsoft Teams WhatsApp eRouška
2. Zoom Messenger WhatsApp
3. TikTok TikTok Microsoft Teams
4. Hangouts Meet Microsoft Teams Zoom
5. Skype Skype Mi Browser Pro
6. Netflix Zoom TikTok
7. WhatsApp YouTube Kids Messenger
8. Messenger Facebook Hangouts Meet
9. Instagram Hangouts Meet Mapy.cz
10. Dáme jídlo YouTube Music Skype
Covid-19 otřásl žebříčky „app storů“. Do čela šly aplikace pro hromadná volání
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů

1 komentář