Oživeno 23. 3. 2020 v 18.00 hodin: doplněny informace o Chromu 82.
Pandemie koronaviru a protiopatření mají vliv na mnoho odvětví. Ovlivňují také vývoj webových prohlížečů. Jak? Dne 18. března 2020 Google, výrobce zdaleka nejpoužívanějšího prohlížeče na světě, oznámil, že nedojde k plánovanému uvedení nových verzí Chromu a Chrome OS. Místo nové hlavní verze 81 přislíbil jen vydávání bezpečnostních aktualizací pro stávající řadu – hned v pátek dorazila verze 80.0.3987.158. Google se už ale rozhodl nevydat ani verzi 82, úplně ji přeskočí.
Nové funkce musí počkat. Firma jako důvod uvádí změnu pracovních rozvrhů vývojářů a vývojářek. Nechce, aby došlo k ohrožení stability prohlížeče. Paul Kinlan z vývojového týmu Chromu na Twitteru dále doplnil, že firma v současné situaci nechce klást tlak na webové vývojářky a vývojáře, kteří by v některých případech museli reagovat na změněné chování prohlížeče.
Due to adjusted work schedules, we’re pausing upcoming Chrome & Chrome OS releases. Our goal is to ensure they continue to be stable, secure, & reliable for anyone who depends on them. We’ll prioritize updates related to security, which will be included in Chrome 80. Stay tuned.
— Chrome Developers (@ChromiumDev) March 18, 2020
V reakci na Google oznámil Microsoft, že svůj Edge postavený na Chromiu nezaktualizuje. Tedy, nedojde k vydání nové hlavní verze 81, ačkoli je připravená. Bezpečnostní aktualizace ovšem vycházet mohou. Kdy dojde k uvolnění Edge 81, nevíme. Zbylé kanály s testovacími verzemi prohlížeče jsou aktualizovány tak jako doposud.
Firefox znovu zapnul TLS 1.0 a 1.1
Že by mělo dojít ke zpoždění vývoje Firefoxu, Mozilla nenaznačila. V prohlížeči však došlo k jedné změně. Dne 10. března vydaný Firefox 74 původně vypnul zastaralé kryptografické protokoly TLS 1.0 a 1.1. U stránek, které by nepodporovaly TLS 1.2 nebo novější, se zobrazovala chybová hláška. Jak si všiml Günter Born, Mozilla v poznámkách k vydání aktuálně uvádí, že protokoly znovu zapnula, aby lidé mohli bez potíží přistupovat na vládní weby, kde se nachází kritické informace o COVIDu‑19.
Hádejte ostatně, které důležité weby v Česku, které potřebujeme navštěvovat, ještě ani nepoužívají šifrování. Nepružnost některých institucí veřejné správy znamená, že kyberbezpečnost jde v tomto případě trochu stranou. Pokud chcete starší protokoly ve Firefoxu vypnout manuálně, učiníte tak na stránce about:config, kde předvolbou security.tls.version.min=3 vynutíte použití TLS aspoň ve verzi 1.2. (Nastavení hodnoty na „1“ zapíná obě uvedené starší verze TLS.)