Koronavirus ochromí i IT průmysl, už má první „oběti“

2
nemoc 1600
Ilustrační foto (autor: Mojpe / Pixabay)

Epidemie koronaviru, který dnes WHO pojmenovala jako Covid-19, má velký politický, ekonomický i společenský dopad. Ochranná opatření před šířením nákazy postihnou také svět technologií. Už známe první odhady, konkrétní čísla i učiněné kroky.

Na konci ledna se měl na Tchaj-wanu uskutečnit herní veletrh Taipei Game Show, pořadatelé ale akci kvůli koronaviru zrušili. V Amsterdamu aktuálně probíhá konference ISE zaměřená na profesionální AV techniku a účast na ní odřeklo padesátka čínských společností a spolu s nimi i korejské LG. Velké ztráty postihnou i Mobile World Congress, který se za dva týdny uskuteční v Barceloně.

Největší akce zaměřená na mobilní sítě a operátory počítá s přísnými zdravotními opatřeními a provozovatelé mj. vydali doporučení, aby si návštěvníci a vystavovatelé nepodávali ruce. Kongresu se mělo zúčastnit téměř 3000 firem, ale velké společnosti už v předstihu účast odřekly. Dle „prezenčky“ magazínu Android Police již účast zcela odřekly Amazon, Ericsson, Facebook, Intel, LG, MediaTek, Nvidia, Sony, Sprint a Vivo. Každý den přibývají další a podle katalánského listu La Vanguardia se v pátek rozhodne, jestli MWC nezrušit úplně.

Zastavení továren

Vyprázdněná výstaviště sice nebudou mít vliv na průmysl jako takový, firmám ale ztíží možnost prezentovat své produkty a služby partnerům či koncovým zákazníkům. Zásadní trhlinu může do hospodářských výsledků zanést uzavření továren jako Foxconn nebo Pegratron nebo jejich omezený provoz. Čína je hlavním globálním centrem výroby elektroniky a provoz se tradičně koncem ledna při oslavách tamního nového roku utlumuje. Letos se ale v řadě regionů přestávky prodlouží, případně se do práce nevrátí zaměstnanci, kteří jsou drženi v karanténě města Wu-chan či provincie Chu-pej.

Různá bezpečnostní opatření a případná sterilizace zásilek zase může prodloužit dodávky dílů či celých hotových produktů. Roli by také mohl hrát prostý strach v těchto dnech spolupracovat s Čínou. A naopak miliardový čínský trh utlumí spotřebu, což pocítí i zahraniční firmy.

TIP: Koronavirus a zásilky z Číny. Jak se k nim staví pošta?

Apple již oznámil, že v Číně dočasně uzavřel všechny kanceláře a obchody. V současnosti se pak snaží minimalizovat dopady na výrobu. Tim Cook přiznal, že jeho firma má dodavatele i ve Wu-chanu, ale není pro ni problém komponenty nakoupit jinde.

Podle expertů z Canalysu by to ale prý mohl být problém pro čínské společnosti Lenovo, Xiaomi nebo Oppo, jejichž dodavatelé sídlí přímo v Chu-peji. Canalys také očekává, že prodej smartphonů v prvním čtvrtletí v Číně meziročně klesne o polovinu. IDC je optimističtější, mluví „jen“ o 30% propadu.

Analytici varují, že by epidemie mohla opozdit dodávky nových konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X, které mají dorazit na podzim. Konkurenční Nintendo již samo uvedlo, že kvůli koronaviru zbrzdí výrobu Switchů.

Skutečné dopady ale pochopitelně budou vidět až s odstupem. V tuto chvíli není jasné, kdy se podaří najít účinný lék, jak dlouho potrvají karantény a jiná bezpečnostní opatření.

Koronavirus ochromí i IT průmysl, už má první „oběti“
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. „Epidemie koronaviru, který dnes WHO pojmenovala jako Covid-19, má velký politický, ekonomický i společenský dopad.“

    Nikoliv, protoze si stale dost lidi mysli, ze koronavirus preziji v pohode, ale prilezitost vydelat penize se nemusi opakovat, tak jsou opatreni proti sireni koronaviru zcela minimalisticka a do prumyslu zasahuji nejmensim moznym zpusobem. Az budoucnost ukaze, jak dobry napad to byl a zda se nemelo s ohledem na budouci ztraty postupovat mnohem razantneji.