Koronavirus způsobil, že na trhu bude nedostatek notebooků. Mohou kvůli tomu zdražit

3
Herni notebooky Nvidia GeForce RTX Max Q Optimus ilustrace 1600
Zdroj: Nvidia

Koronavirus naštěstí u nás trošku polevil (a doufejme se zase neobrátí k horšímu), ale zásah do globální ekonomiky a také běžného života se nám věru nevyhnul. A to platí i pro počítačový průmysl. Vypadá to, že nejnovějším důsledkem tohoto velkého průšvihu bude špatná dostupnost notebooků v nejbližší době, což bohužel asi také může vést k jejich zdražování – dojde totiž k tomu, že dodávky na trh nebudou stačit na poptávku.

K tomuto údajně spěje nebo dospěla situace na trhu podle tchajwanského webu DigiTimes. Ten se ve svých zprávách opírá o zdroje z tamního počítačového průmyslu, přičemž právě tchajwanské společnosti zajišťují výrobu velké části všech notebooků nejrůznějších značek. Podle DigiTimes pravděpodobně dojde k tomu, že poptávka po noteboocích převýší světovou výrobu, někdy během nynějšího měsíce.

Je to ze dvou důvodů, které oba povstaly právě z koronavirové pandemie. Ta totiž zvýšila poptávku po noteboocích jednak v enterprise sektoru a ve veřejných/vládních institucích, ale i u nás běžných spotřebitelů. Ti je nakupují pro práci nebo vzdělávání (dětí a studentů) z domova, nebo jen pro zábavu během karantén či zákazů vycházení. Zvýšenou poptávku po noteboocích už registrovaly například výrobci procesorů (viz IntelAMD) ve svých finančních výsledcích za první čtvrtletí.

Acer Aspire 5
(Ilustrační foto)

Vedle toho, že stimuloval poptávku, ale současně koronavirus také zkrouhnul nabídku, protože pandemie přerušila či zkomplikovala výrobu na mnoha místech, pozastavila logistiku, způsobila různé výpadky výrobních kapacit nebo zdržení dodávek komponent, což mohlo mít dominový efekt na další fáze výroby. Tím pádem v květnu (máji) může vzniknout nedostatek notebooků na světovém trhu. Zatím asi není jasné, zda se i vyčerpají starší skladové zásoby a nedostatek nabídky bude akutní, nebo zda se výrobu podaří rozběhnout dostatečně rychle a v dostatečném objemu, aby sklady výkyv v nabídce aspoň částečně pokryly – byť za cenu, že třeba nedostatenete ten nový model, který byste chtěli.

Pokud by se nepodařilo tuto nerovnováhu na trhu rychle obnovit, pak hrozí, že kvůli nestíhající výrobě notebooky zdraží. To vyplývá ze zákonu poptávky a nabídky a mohli jsme to nedávno opakovaně vidět u cen operačních pamětí a NAND, respektive SSD. Jak silné zdražení se může u notebooků objevit, těžko odhadneme, ale raději počítejte s možností, že nějaké může nastat. Snad by ale nemělo mít podobně dlouhého trvání (a podobně brutální podobu), jako třeba ono cyklické zdražování RAM.

Chystali či chystáte se letos pořídit nový notebook?

Zdroj: DigiTimes

Koronavirus způsobil, že na trhu bude nedostatek notebooků. Mohou kvůli tomu zdražit
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dost nepravděpodobný scénář. Přijde mi, že to bude spíše obráceně. V prvním čtvrtletí vyletěla poptávka po noteboocích (alespoň by se to dalo soudit z toho, že Intel prodal meziročně o 22 % více notebookových CPU), tedy to vypadá, že kdo notebook potřeboval, tak si ho koupil. Výrobci navýšili kapacity a teď ty nově vyrobené notebooky nemají komu prodat a pomáhají si strašením o tom, jak nebudou a jejich cena poroste.

    • Takových názorů proč to bude dražší nebo levnější se dá najít hromada, zde zmíněné opatření, kdy produkce značně klesla (cena nahoru), poptávka díky homeoffice (cena nahoru), lidé přišli o nějaké příjmy takže budou nákup více zvažovat (menší poptávka – cena dolů), firmy budou chtít dohnat ztrátu, kterou kvůli tomuhle všemu měli (cena nahoru), kurzy měn (cena nahoru), konkurence (cena dolů), jak říkate vy „kdo notebook potřeboval, tak si ho koupil“ (menší poptávka – cena dolů), spousta propuštěných lidí, kteří vezmou i hůře placenou práci (cena ve výsledku dolů), levná nafta (cena dolů), atd. atd. atd. když se to všechno sečte a odečte, tak se vlastně asi nejvíc projeví ten kurz měn, protože to je docela hodně (byl i pod 25kc/eur, teď je přes 27kc/eur, to je 8 %) z 20k na 21600 jen kvůli kurzu, to jediné se dá spočítat, vše ostatní jsou dohady závislé na [zlo]vůli managementu jednotlivých dodavatelů, výrobců, logistiky, prodejců.