Kouzla s čísly aneb prodeje GPU potřetí a naposled

  0

  Známá data často skrývají netušené poznatky a na první pohled neviditelné závislosti. Nejinak je tomu u nedávno zveřejněných statistik prodejů grafických akcelerátorů. Téma vás zaujalo, pro velký úspěch se tak na čísla podíváme ještě jednou a tentokrát velice důkladně. Jaké trendy se nám začínají rýsovat?

  Ve dvou novinkách (první, druhá) jsme vám zprostředkovali údaje o prodejích grafických akcelerátorů za poslední čtvrtletí roku 2011, které zveřejnila firma Jon Peddie Research. Podle čtenosti i bouřlivé diskuze pod oběma novinkami je to očividně téma, které vás hodně zajímá. Asi málokdo z vás si ale ze zveřejněných čísel zkoušel spočítat další zajímavá data, která by poukazovala na zatím mlhavě viditelné trendy. Právě o to se pokusím v tomto blogpostu.

  AMD: úspěch, nebo propadák?

  S čísly lze poměrně snadno čarovat tak, že se vyberou taková, která se někomu jednoduše „hodí do krámu“.

  První tabulka je típnutá přímo ze stránek JPR a obsahuje údaje o prodejích všech grafických akcelerátorů – mobilních i desktopových, samostatných i integrovaných, ať už v čipsetu, nebo procesoru. Z této tabulky jasně plyne, že AMD vyšlo z posledního čtvrletí nejlépe: zatímco Intel a Nvidia zaznamenaly pokles dodávek o 12,3, respektive 13,2 %, AMD ztratilo jen 3,4 % a zvýšilo svůj celkový tržní podíl.

  Výrobce Q4 2010 Q3 2011 Q4 2011
  AMD 39,0 % 39,9 % 36,3 %
  Nvidia 60,5 % 59,7 % 63,4 %
  Ostatní 0,5 % 0,4 % 0,3 %

  Tuto tabulku jsem převzal z novinky kolegy Tomáše Krchňáka, data zveřejnil server The Tech Report. Má reprezentovat trh samostatných, tedy dedikovaných grafických karet (anglicky discrete). AMD je zde válcováno Nvidií téměř v poměru 2:1 a navíc ztrácí tržní podíl.

  Pomatené jazyky

  Tabulka prý reprezentuje část trhu, na které se prodalo v posledním kvartálu 16,1 milionu kusů karet a v předcházejícím 17,2 milionu. To je z celkového počtu 124 milionů dodaných GPU podezřele málo. Vysvětlení je jednoduché: The Tech Report pomotal pojmy a jako discrete označil prodeje, které se ve skutečnosti týkají pouze karet určených pro desktop. V opačném případě by se totiž trh samostatných grafických akcelerátorů musel za rok smrsknout o polovinu, a to zkrátka není možné.

  Toto jsou data od Mercury Research (via investorvillage) za čtvrtý kvartál roku 2010: Nvidia prodala sama 16,8 milionu karet, AMD 16,1 milionu.

  Znovu Mercury Research, tentokrát o kvartál starší data, ale i s rozdělením na desktopové a mobilní:


  Věnujte pozornost hlavně hodnotám ve sloupečku Desktop Discrete pod Shipments (in millions). Ještě na ně přijde řeč. A ještě jednou Mercury Research: podíly na trhu až do prvního kvartálu 2011 (via ChannelWorld). Data až na desetiny procent souhlasí s daty JPR zveřejněnými Tech Reportem (už tehdy je označoval jako „discrete“), ten navíc hlásí, že se tehdy prodalo 19,01 milionu kusů. AMD tak před rokem prodalo asi 7,7 milionu desktopových Radeonů a Nvidia našla odbytiště pro přibližně 11,2 milionu GeForce.

   

  1Q 2010

  2Q 2010

  3Q 2010

  4Q 2010

  1Q 2011

  Nvidia (notebooky)

  50 %

  43.7 %

  38 %

  38 %

  42 %

  AMD (notebooky)

  50 %

  56.3 %

  63 %

  62 %

  58 %

  Nvidia (desktopy)

  65 %

  55.2 %

  59 %

  61 %

  59.4 %

  AMD (desktopy)

  35 %

  44.5 %

  41 %

  39 %

  40.6 %

  Nvidia (celkem)

  58 %

  51.2 %

  50 %

  51 %

  51 %

  AMD (celkem

  42 %

  48.8 %

  50 %

  49 %

  49 %

  Data ukazují, že současných 36,3 % není pro AMD vůbec neobvyklý výsledek, kolem příčky 40 % různě osciluje už nějakou dobu. Stejná data (ve stejném pořadí, jako v tabulce, čili notebooky, desktop, a celkem), ale vyjádřená grafy (zřejmě od Nvidie, via HotHardware).

  Takže… je propad podílu AMD jen nafouknutá bublina?

  Ne tak docela. Podívejme se na data ještě z jiného úhlu. Jak už bylo řečeno, v Q3 2011 byly poměry sil přibližně 7,7 proti 11,2 milionu kusů. V Q3 se karet prodalo o necelé dva miliony méně (17,2 milionu) a AMD i Nvidia přišly každá přibližně o milion prodaných kusů – zde byly počty 6,85 proti 10,25 milionu. V Q4 opět počet prodaných karet klesl přibližně o milion, odnesly to ale prakticky výhradně prodeje Radeonů. AMD prodalo 5,8 milionu karet, Nvidia zůstala na svých 10,2.

  Na prodeje ve čtvrtém kvartálu mohly negativně dolehnout záplavy v Thajsku, nicméně pokles je vidět už na datech za Q3. Zdali jsou podprůměrné prodeje AMD v Q4 odchylkou od normy, nebo počátkem trendu, se teprve dozvíme, až budou dostupná data za právě probíhající období.

  Jenže posoudit prodeje jako neuspokojivé je obtížné, když k tomu neznáme počet prodaných APU, z nichž nejedno obsahuje grafické jádro srovnatelné se samostatnou kartou „vyššího low-endu“. Odtud dál to bohužel budou výpočty vycházející zčásti z domněnek a s chybou plus mínus autobus, protože přesná data nejsou k dispozici.

  Od AMD víme, že za celý rok 2011 se prodalo 30 milionů APU a od JPR víme, že v Q4 oproti Q3 počet prodaných APU pro desktop narostl o 44,8 %. Llano bylo vydáno až v polovině roku. Do celkového počtu 30,75 milionu prodaných GPU za Q4 2011 se počítají i čipsety s integrovanou grafikou (jako např. AMD 880G). Pokud samostatné grafiky dělají běžně kolem 16-17 milionů kusů za kvartál, 10 milionů APU snad není nijak přestřelený odhad. I laciná platforma Brazos má integrovaný Radeon na úrovni nejlevnějších prodávaných karet, tak proč jej nezapočítat jako plnohodnotnou náhradu?

  Zdá se, jakoby APU nahlodávaly výhradně prodeje samostatných Radeonů a nikoliv karet od Nvidie. Zčásti to může být tím, že AMD/ATI má tradičně větší zastoupení v low-endu a Nvidia ve střední a vyšší třídě (jestli je to ale vůbec pravda) a zčásti si to nedovedu vysvětlit. Každopádně ale APU vybojovaly AMD více prodejů, než kolik sebraly vlastním samostatným kartám.

  30 milionů „spících“ GPU

  Na začátku jsem vám slíbil trendy a slibu samozřejmě hodlám dostát.

  Stalo se již zcela běžnou záležitostí, že prodeje GPU překračují prodeje PC o desítky procent. Tento přesah na počátku století prakticky neexistoval a loni vystoupal až na 150 % (GPU se tedy prodalo o polovinu více, než počítačů). Malá část tohoto přesahu jsou grafické karty, které jsou pořízeny jako upgrade staršího PC. Ale ruku na srdce, kolik obyčejných, tištěným spojem nepraštěných uživatelů tohle dělá. Z drtivé většiny zřejmě rozdíl způsobují grafické karty, které jsou osazeny vedle integrované grafiky, která tak zůstane nevyužitá.

  Čekali byste, že díky Sandy Bridge bude počet nevyužitých IGP stále stoupat? On překvapivě klesá, alespoň v posledním čtvrt roce. Zatímco prodeje GPU (všech dohromady) v posledním kvartále klesly o 10,4 %, ze 138,5 na 124 milionů kusů, počítačů se prodalo o 1,8 % více, 93,5 milionu oproti 91,8 milionu v Q3 2011 (překvapivě i navzdory záplavám, přestože na ně kde kdo svádí své finanční výsledky). Zmíněných 150 % (tedy jedno a půl GPU na jeden počítač) platilo v Q1 2011 a také v Q3 2011. Ve čtvrtém kvartálu ale hodnota najednou spadla na 132 %.

  Dost možná v tom mají prsty právě APU, které ve stejném období zaznamenaly růst prodeje o již zmíněných 44,8 %. Může to být náhoda, stejně tak to ale může být trend, který se projevuje mimo jiné poklesem prodejů samostatných grafických karet. Všechno souvisí se vším, víme?

  Přesah je i navzdory tomu stále poměrně velký, činí 30,5 milionu GPU. I kdyby několik milionů šlo na upgrade starších sestav (nebo do sestav s IGP čipsety AMD), dobrá třetina z celkem 73 milionů integrovaných grafických jader od Intelu leží ladem. Předpokládejme, že AMD se nevyužitá grafická jádra v procesoru netýkají, neboť kromě APU má i bohatou nabídku samostatných procesorů řad Athlon a FX, jinými slovy, kdo integrovaný Radeon nepotřebuje, ten si ho na rozdíl od HD Graphics u Intelu pořizovat nemusí (o variantách Sandy Bridge bez IGP samozřejmě vím, ty ale přišly na trh až teprve nedávno). Bude zajímavé sledovat, jak se situace změní, až AMD pošle socket AM3+ do zaslouženého důchodu a nadále bude nabízet pouze APU (je-li tato zpráva pravdivá).

  No a to je vše. Děkuji, že jste přes hromadu (doufám, že ne zcela nudných) čísel vydrželi až na konec. Dobrou noc a někdy zase na shledanou.

  Ohodnoťte tento článek!