Křišťálovou lupu 2019 vyhráli Průša, Honest Guide a Milion chvilek

Pomyslný „Český slavík“ internetu je za námi. Čtrnáctý ročník ovládli staří známí, cenu získali i nováčci. A kdo si letos odnesl anticenu?

3

Včera večer se opět udělovaly ceny českého internetu. O výsledcích v jednotlivých kategoriích rozhodovali fanoušci ve veřejné anketě (přihlásilo se 90 000 uživatelů), polovinu cen udělila odborná porota. Tradičně si představíme vítěze jednotlivých kategorií. Kompletní pořadí najdete na oficiálním webu.

Ceny internetové veřejnosti (uživatelská anketa)

DVTV Martina Veselovského a Daniely Drtinové stejně jako předchozích letech ovládlo dvě kategorie. První publicistický kanál postavený pouze na videu získal popáté v řadě Cenu popularity. Počtvrté za sebou také porazilo konkurenci v kategorii Zpravodajství.

Cenu pro internetové obchodování obhájila Alza. Ta zůstává největším e-shopem a pozici posílí i Evropě. Po pobočkách na Slovensku a v Maďarsku chce proniknout do Německa a Rakouska.

V kategorii Nástroje a služby letos opět zvítězily Mapy.cz. Z dřívějších ročníků již mají nepočítaně jiných cen. Úspěchy jsou ale zasloužené, Seznam mapy pořád vylepšuje a dokazuje, že to umí dělat jinak (i lépe) než Google.

Loňské a předloňské vítězství se podařilo obhájit i DatabáziKnih.cz, která vyhrála mezi zájmovými weby. „ČSFD pro knihomoly“ eviduje přes 400 000 knih a bezmála 270 000 uživatelů za 11 let napsali milion komentářů a udělili pět milionů hodnocení.

Nejúspěšnějším one (wo)man show se stala stránka TMBK. Designér Tomáš Břínek dělá koláže zesměšňující politiky, umělce i sportovce. Svou tvorbu prezentuje na sociálních sítích a v časopisu Reflex. Momentálně rozjel také crowdfundingovou kampaň na financování první výstavy.

Honest Guide Janka Rubeše a Honzy Mikulky ovládl kategorii online video. Tvůrci mapují největší bizarnosti a podvody, na které mohou turisté v Praze ale i celém Česku narazit. Na YouTubu mají kanál v angličtině, kde radí cizincům, jak se u nás neztratit a nenechat okrást.

Ceny odborné poroty

Průša3D se stal nejlepším globálním projektem. Tuzemský výrobce 3D tiskáren boduje i v zahraničí. Dnes už zaměstnává přes 400 lidí a každý měsíc expeduje 6000 tiskáren. Letos Průša představil nejlevnější model, který lze koupit pod 10 000 Kč.

Aplikace Záchranka zvítězila v kategorii veřejně prospěšná služba. Aplikace zachraňující lidské životy umí vytočit linku 155 a záchranářům odeslat přesnou polohu. Kromě toho obsahuje instrukce pro udělení první pomoci a vybraná města skrz ni mohou informovat o nouzové situaci. Záchranku si už nainstalovalo milion lidí a za tři roky provozu už díky ní záchranáři vyjeli ve více než 35 000 případech.

Nejlepší E-commerce inspirací je Zásilkovna.cz. Tuto službu využívají desítky tisíc e-shopů k doručování zboží na téměř 4000 výdejních míst. Zásilkovna letos začala přepravovat zboží i mezi soukromými osobami a umožňuje levně odesílat balíky do celé Evropy.

Obsahovou inspirací se stala Živá rekonstrukce okupace 1939, kterou uskutečnil Český rozhlas. Ten v březnu sedm hodin a minutu po minutě mapoval, co se v Československu dělo před 80 let, kdy do země vtrhla nacistická armáda.

Milion chvilek pro demokracii byl odbornou porotou zvolen jako nejlepší marketingová inspirace. Spolek, jenž si dal za cíl kultivovat demokratickou kulturu, letos zburcoval stovky tisíc lidí, kteří přišli na největší demonstrace od roku 1989.

Osobností roku je Oliver Dlouhý. Bratr herců Vladimíra a Michala se dal na jinou dráhu a založil podnik Kiwi.com (dříve Skypicker.com), který se zabývá vyhledávání levných letů, vlaků a autobusů po celém světě. Kiwi denně vyhledá přes 100 milionů spojů a prodá 35 000 sedadel.

Deník N byl zvolen projektem roku. Zaujal crowdfundingovou kampaní, která okusila zájem čtenářů. Nebo tím, jak rychle stačil nový projekt nabrat šikovné lidi odjinud. A také tím, že se zpravodajské „Enko“ nebálo veškerý obsah zpoplatnit.

Anticena putuje české vládě za nedostatečný vývoj eGovernmentu. Úřady nejsou schopny sdílet informace, data se na různých místech duplikují a ne všechny formuláře mají elektronickou podobu.

Křišťálovou lupu 2019 vyhráli Průša, Honest Guide a Milion chvilek
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70.91%) 11 hlasů

3 KOMENTÁŘE