Krok za krokem: Připravte svůj notebook a mobil na dovolenou

0

Zůstat týden či dokonce déle v naprostém odříznutí od internetu nebo mobilní sítě je v současné době prakticky neproveditelné. Ať již vyrážíte na dovolenou daleko do zahraničí, nebo za turistikou po českých horách, pravděpodobně si vezmete alespoň jeden přenosný počítač. Mnoho lidí je přibaluje především díky stále častější dostupnosti Wi-Fi internetu v hotelech či na letištích, nízkým cenám netbooků, které v zavazadlech nezaberou mnoho místa, i díky možnosti levně komunikovat se známými nebo příbuznými prostřednictvím internetu.

Než vyrazíte, měli byste rozhodně zálohovat všechna důležitá data, která máte v notebooku uložena. Předejdete tak dvojnásobné ztrátě, pokud vám na dovolené někdo notebook ukradne, nebo dojde například k nečekané poruše pevného disku.

 

Cestujete-li letadlem, měli byste si notebook přibalit do příručního palubního zavazadla. Nejde ani tak o riziko, že by se vaše zavazadlo ztratilo a vy tak o notebook přišli, ale především kvůli tomu, že se zavazadly se při nakládání do letadla nezachází opatrně a mohlo by dojít k jeho poškození. Pokud navíc vaše zavazadlo omylem zamíří do jiné destinace než vy, může trvat několik dnů, než se s ním opět shledáte.

1. Co nezapomenout přibalit

 

Při cestování je základem kvalitní brašna, protože díky ní předejdete poškození notebooku. Navíc vám usnadní manipulaci a časté přenášení.  Pro sportovněji založené uživatele nebo ty, kterým se nechce nosit notebook v rukce, je zase výhodnější batoh obsahující speciální vyztuženou přihrádku. Pozor si dejte především na velikost – ta musí odpovídat velikost notebooku, jinak ho nedokážete dostatečně upevnit. Při výběru se řiďte velikostí úhlopříčky. Častou chybou také bývá, že majitelé notebooků na brašnách šetří. Zvláště u dražších notebooků se to nemusí vyplatit.

Podobně byste měli koupit ochranné obaly pro další přístroje, které na dovolenou berete. Ochráníte je tak například před pískem nebo vodou, které je mohou poškodit. Jde především o fotoaparáty, videokamery nebo třeba tablety, které na cestách stále častěji nahrazují právě přenosné počítače. Přibalit byste měli také náhradní paměťovou kartu a rozhodně se ujistěte, že jste nezapomněli na nabíjecí kabely, případně nabíječku, využíváte-li ve fotoaparátu AA „tužkové“ akumulátory.

TIP: Pokud často cestujete, může být výhodné, pořídíte-li si ke svému notebooku druhý akumulátor (baterii). V brašně příliš mnoho místa nezabere a v některých případech může přijít vhod. Pokud například cestujete letadlem na delší vzdálenosti, pamatujte, že v ekonomických třídách zpravidla nenaleznete elektrickou zásuvku. Náhradní akumulátor oceníte také v exotičtějších destinacích, například v rámci afrického kontinentu, kde může docházet k častějším výpadkům elektrické energie. Před odjezdem si také nezapomeňte ověřit, v jaké kondici se akumulátor nachází a zda notebook udrží v provozu alespoň po dobu dvou hodin.

2. Pozor na exotická horka

Zvláště pokud vyrážíte do teplých exotických krajin, měli byste si dávat pozor na vysoké teploty, které mají negativní vliv na akumulátor notebooku. Při práci v prostředí, kde se teplota pohybuje nad 40 °C, totiž akumulátory začínají ztrácet svou kapacitu a rovněž se snižuje jejich živostnost. Máte-li přesto potřebu pracovat i při vysokých teplotách, raději baterii vyjměte a notebook připojte k elektrické síti.

Notebook, ať je zapnutý či vypnutý, pokud možno nevystavujte přímému slunečnímu svitu, ale raději ho umístěte do stínu. Pozor také na ponechání notebooku v rozpáleném autě, protože uvnitř teplota vzduchu dosahuje i výrazně vyšších hodnot oproti venkovnímu vzduchu. Předejdete tak nemilému překvapení třeba v podobě deformace některých plastových částí nebo krytů (zvláště u levnějších notebooků).

TIP: Akumulátorům rozhodně neprospívá, pokud v parném létě přenášíte notebook uvedený pouze do režimu spánku. Raději vždy počítač vypněte nebo hibernujte. Pozor také na příliš vlhké prostředí, které elektronice také zpravidla příliš nesvědčí.

3. Elektrické sítě v zahraničí

Pozornost byste měli věnovat také elektrickým zásuvkám. V některých zemích se totiž liší, a proto do nich nezapojíte u nás běžný napájecí konektor. S odlišnými zásuvkami se setkáte například ve velké Británii i většině jejich bývalých koloniích, ve Spojených státech, v Karibiku, v Austrálii a některých dalších zemích. Před cestou se vždy u cestovní kanceláře nebo přímo v hotelu informujte, jaký typ zásuvek je v dané destinaci využíván, a obstarejte si potřebné redukce. Je lepší být připraven, než shánět redukce až na místě a riskovat, že si třeba několik dní nenabijete mobilní telefon.

TIP: Některé země mají v elektrických sítích odlišné napětí (například v USA je 120 V, zatímco u nás 230 V). Napájecí adaptery většiny notebooků jsou však na tuto situaci připraveny a umí pracovat s napětím nejčastěji v rozmezí 110 až 240 V. Rozsah vašeho adaptéru zjistíte z jeho nálepky, zpravidla u položky INPUT.

4. Mobilní telefony a roaming

Ne všichni mají zkušenosti s využíváním mobilních telefonů v zahraničí. Před odjezdem byste měli navštívit pobočku svého mobilního operátora nebo zavolat na infolinku a aktivovat si takzvaný roaming, díky kterému budete moci ze zahraničí volat a odesílat SMS zprávy.

Problémem, zvláště po rozšíření chytrých telefonů, bývá internetové připojení v zahraničí. Máte-li aktivované mobilní internetové služby, s největší pravděpodobností platí pouze v rámci České republiky. Takže pokud budete stahovat internetová data i v zahraničí, může vás po návratu nemile překvapit vysoká částka na vyúčtování. Ujistěte se proto, že se váš chytrý telefon v zahraničí nebude automaticky připojovat k internetu a stahovat například aktualizace různých aplikací (zpravidla je potřeba to nastavit přímo v telefonu).

TIP: Pokud v zahraničí přijmete telefonní hovor, bude zpoplatněn. Výše sazby za minutu hovoru se odvíjí od destinace, ve které se nacházíte. Dozvíte se ji v informační SMS, která vám dorazí po připojení do zahraniční mobilní sítě.

Ohodnoťte tento článek!